banner464

Bahçeci; “gün Birlik Olma Günüdür”

Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şubesi Cumhuriyet’in 91. Kuruluş yıldönümünü düzenlediği etkinlikle kutladı.Dernek binasında yapılan ve unuculuğunu Hasan Arpacı’nın yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı....

Bahçeci; “gün Birlik Olma Günüdür”

Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şubesi Cumhuriyet’in 91. Kuruluş yıldönümünü düzenlediği etkinlikle kutladı.Dernek binasında yapılan ve unuculuğunu Hasan Arpacı’nın yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı....

30 Ekim 2014 Perşembe 12:17
68 Okunma
Bahçeci; “gün Birlik Olma Günüdür”
Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şubesi Cumhuriyet’in 91. Kuruluş yıldönümünü düzenlediği etkinlikle kutladı.

Dernek binasında yapılan ve unuculuğunu Hasan Arpacı’nın yaptığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programın açış konuşmasını Dernek Başkanı Akif Bahçeci yaptı. Bahçeci konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti bundan 91 yıl önce emperyalizme karşı verilen ulusal Kurtuluş Savaşı sonucunda kuruldu. Kanla, acıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlık laiklik, çağdaşlık ve halk egemenliği üstünde yükseldi. Tam 91 yıl sonra bugün siyasal iktidarın Cumhuriyet ilkelerinden hızla uzaklaşarak açılım ve çözüm süreci adı altında yürüttüğü politikalarının yakıcı etkisini somut olarak görüyoruz. Ülkemiz söz konusu ayrıştırıcı etnik ve mezhepsel temelli politikalar sonucunda başkaldırı ayaklanma provalarının sahneye koyduğu belirsizlik güvensizlik ve iç çatışma ortamına sürüklenmiştir. Çözüm süreci adı altında atılan her adım ülkemizi bölünmeye bir adım daha yaklaştırmaktadır. Siyasal iktidarın bu sözü verdiği için emperyalist çevrelerce desteklenmektedir.

Hakkari’de şehit düşen 3 askerimizin ve daha nice şehit ve gazilerimizin vebali bu iktidarın boynunadır. Aynı el Arap’ta yaşananları bahane ederek üniter yapıya, Cumhuriyet’e, ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı bir ayaklanma teşebbüsü demokratik protesto hakkının çok ötesine geçen saldırı ve terör eylemleri kabul edilemez. Etnik kalkışma ve isyan girişimine karşı gerekli demokratik kurallar çerçevesinde ve hukuk içinde gerekli önlemlerin alınması tabidir ve gereklidir. Türkiye’nin sınırları dışındaki (Suriye) bir bataklığa girmesinde hiçbir milli çıkar yoktur. Türkiye’nin yapması gereken yurtta barış dünyada barış ilkesi kapsamında önce iç barışı sağlamak ve ulusal bütünlüğe sınırların değişmezliğine kararlılıkla sahip çıkmak, başka ülkelerin iç işlerine karışmamaktır. Bu iktidar Türk bayraklarını haince yakan Atatürk heykellerini yıkan okulları tahrip eden kafalarla pazarlık masasına oturup teröristlerle barış yapma senaryoları ile Türkiye’nin çok şeyler kaybetmesine neden olmuş ve halen olmaktadır. Şu halde yapılması gereken ayrılıkların değil ortak değerlerin ön plana çıkarılmasıdır. Olayları önleyemeyen daha doğrusu bahane eden hükümet gazeteciler dahil herkesi tutuklatacak, yeni güvenlik paketiyle polis ve savcılara geniş yetkiler veren yeni yasalar hazırlanmaktadır. Ülkede bunlar olurken muhalefet partileri birleştirici yapıcı Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir siyasi anlayış içinde olmak zorundadırlar. Ülke yangın yerine dönmüşken muhalefet yapılmayacaksa ne zaman yapılacaktır? Teröre şimdi karşı çıkmayacaksa ne zaman çıkılacaktır? Atatürk’e ve bayrağa şimdi sahip çıkılmayacaksa ne zaman çıkılacaktır? Gün Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine göre milli bütünlüğüne ortak değerlerimize demokratik laik üniter sosyal hukuk devletine kararlılıkla sahip çıkmak daha çok hukuk ve demokrasi talep etme günüdür. Tüm bunları ulusal birliğimizi güçlendirerek başaracağız ve başarmak zorundayız. Gün birlik olma günüdür” dedi.

Bahçeci’nin konuşmasının ardından Kuva-yi Milliye destanını konu alan sinevizyon gösterimi sunuldu. Daha sonra Cumhuriyet ve Kadın konulu söyleşi yapıldı.

Söyleşinin ardından etkinliğe katılanlara çiğköfte ikramında bulunuldu.

Etkinliğe CHP Besni İlçe Başkanı Aydın Doğan, Kesmetepe Belde Belediye Başkanı Vakkas Açar, Besni Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Hasan Turgut, Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şube Başkanı Akif Bahçeci ve yönetim kurulu üyeleri ile dernek üyeleri katıldı.

Yorumlar