banner464

Tokur’dan, Sağlıkta Şiddet Açıklaması

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, Adıyaman’da kaza sonrası çıkan kavga sonucunda 112 sağlık ekiplerine yapılan saldırıyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.Başkan Tokur, “Sağlıkta yaşanan şiddet olayları...

Tokur’dan, Sağlıkta Şiddet Açıklaması

Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, Adıyaman’da kaza sonrası çıkan kavga sonucunda 112 sağlık ekiplerine yapılan saldırıyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.Başkan Tokur, “Sağlıkta yaşanan şiddet olayları...

24 Kasım 2014 Pazartesi 16:35
25 Okunma
Tokur’dan, Sağlıkta Şiddet Açıklaması
Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Nejdet İrfan Tokur, Adıyaman’da kaza sonrası çıkan kavga sonucunda 112 sağlık ekiplerine yapılan saldırıyla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.

Başkan Tokur, “Sağlıkta yaşanan şiddet olayları artık tahammül sınırını aşmıştır. Beyaz koda bildirilen 6 ayda şiddet vaka 4 bin 342’dir. Olayların yüzde 33’ü acil servislerde, yüzde 31’i polikliniklerde, yüzde 16’sı da klinik servislerde yaşanmıştır. Şiddet olaylarına baktığımızda ne yazık ki Türkiye’de her 1 saatte bir sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır" dedi.

Son olarak Adıyaman Mimar Sinan Kültür Parkı civarında meydana gelen kavgada yaralanan şahsa müdahale etmek için olay yerine giden Varlık Mahallesi 4 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının orada bulunan bir vatandaş tarafından fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyen Tokur, şöyle devam etti:

"Öncelikle şiddete uğrayan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Şifa bekleyen insanlara yardım eden çalışanlara şiddet uygulayanlar her şeyden önce tüm milletin sağlığının da bir numaralı düşmanlarıdır. İnsanlıktan nasibini almamış, milletin sağlık hakkını engelleyen ve bir sağlık çalışanını darp etme gibi çirkin bir davranışta bulunanlara hak ettikleri cezalar verilmedikçe ne yazık ki şiddet böyle devam edip gidecektir. Sağlık bakanlığı şiddete kayıtsız kalmaya devam eder ve kınamanın ötesinde faaliyete geçmezse de şiddet artarak devam edip gidecektir. Buradan bir kez daha yetkililerin dikkatini çekmek istiyor ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete karşı önlem alın, çalışanlar rahat ve huzurlu bir şekilde hizmet üretsinler diyoruz. Ayrıca tüm Türkiye’de sağlıkta şiddetin en aza indirilmesi için yapılması gerekenler vardır. Sağlık çalışanına şiddet, kamu görevlisine darp olarak algılanıyor ve cezai yaptırımı az. Cezaların caydırıcı olması için TCK’da bir düzenleme yapılmalıdır. Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçlarının da cezası olmalıdır. Tutuklu yargılama gibi caydırıcılığı olan unsurlar hayata geçirilmelidir. Bu konuda da artık sabrımız kalmamıştır. Bir an önce sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri çalışmalar hayata geçmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak saldırıya uğrayan arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, artık şiddet son bulsun diyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar