banner464

Patnos’ta ’elektrik’ Protestosu

AĞRI (İHA) – Ağrı’nın Patnos ilçesinde elektriklerin sık sık kesilmesine sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.Patnos’daki sivil toplum örgütleri, Aras EDAŞ’ı protesto etmek için Hükümet Konağı önünde bir araya geldiler. Kalabalık...

Patnos’ta ’elektrik’ Protestosu

AĞRI (İHA) – Ağrı’nın Patnos ilçesinde elektriklerin sık sık kesilmesine sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.Patnos’daki sivil toplum örgütleri, Aras EDAŞ’ı protesto etmek için Hükümet Konağı önünde bir araya geldiler. Kalabalık...

18 Kasım 2014 Salı 15:29
89 Okunma
Patnos’ta ’elektrik’ Protestosu
AĞRI (İHA) – Ağrı’nın Patnos ilçesinde elektriklerin sık sık kesilmesine sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

Patnos’daki sivil toplum örgütleri, Aras EDAŞ’ı protesto etmek için Hükümet Konağı önünde bir araya geldiler. Kalabalık adına bir açıklama yapan Patnos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Laçin, şehir merkezinde uzun süredir devam eden elektrik kesintilerinin vatandaşı canından bezdirdiğini söyledi. Laçin, günde 6 saat elektrik kesintisinin yaşandığını ve esnaf ile vatandaşların iş yapamaz olduğunu belirtti.

Eczacı Kamuran Yalçın ise, Patnos ilçesinde yaklaşık bir aydır devam eden elektrik kesintilerine sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar olarak ‘artık yeter’ dediklerini söyleyerek, “Nüfus yoğunluğu açısından Türkiye’nin yaklaşık 20 vilayetinden daha büyük olan ilçemizde yapılan elektrik kesintilerinden dolayı Patnos’ta yaşayan ve çalışan herkes muzdariptir ve aynı zamanda mağdurdur. Elektrik sadece bir aydınlatma argümanı değildir. İletişimin, ısınmanın, su akışının, kamu hizmetinin, sağlık hizmetinin, organize sanayinin, küçük sanayinin, küçük ve büyük esnafın ve aynı zamanda üretim yapan her bir iş yerinin olmazsa olmaz öğesi elektriktir. Elektrik kesintisi yapıldığı zamanda su kesintisi, ısınma sorunu, iletişim sorunu, üretici konumundaki esnafın iş yapamaması, marketteki ürünlerin bozulması, terzinin dikiş yapamaması, berberin tıraş edememesi gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde son bir yıl içerisinde Patnos’ta bulunan aile sağlık merkezlerinde elektrik kesintilerinden kaynaklı ilaç, aşı ve serumların bozulduğunu, bunun maliyetinin ise 100 bin lira gibi büyük bir rakam olduğunu belirtti” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Patnos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı, Patnos ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü başkanları, Patnos Kaymakamı Mahmuthan Arslan’a çıkarak şikayetlerini dile getirdi. Kaymakam Arslan, elektrik kesintileri ile ilgili olarak Aras EDAŞ’ın en alt ve en üst yöneticileri ile konuştuklarını ve bu sorunun bir hafta içerisinde haledileceğini belirtti.

Görüşmenin ardından sivil toplum örgütü başkanları ve Patnos halkı Aras EDAŞ binasına yürüdüler. Polis ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken, Aras EDAŞ hizmet binasına yaklaşık 10 kişilik bir heyet çıkarak sıkıntılarını anlattılar.

Yapılan görüşmenin ardından kalabalık sessizce dağıldı.

Yorumlar