Mustafa Bayır 2007 yılında da AK Partiden Milletvekili adayı olmuş seçimleri küçük bir fark ile kaybetmişti.

Mustafa BAYIR Kimdir?

1958 yılında Karaman Merkeze bağlı Bayır köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde orta ve lise öğrenimini Karaman İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1984 Yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.

Karaman da ticaret hayatına atıldı. Karaman Ticaret Borsasında meclis ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. 1997 yılında Karaman'ın ileri gelenleri ile birlikte Su Hayır Hizmetleri Vakfını kurarak suyu olmayan köylere, beldelere, içme suyu götürülmesine vesile oldu. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyet üyeliğinde bulundu.

Siyasete Milli Selamet Partisi gençlik kollarında başladı. Daha sonra Refah Partisi il yönetimi ve Fazilet Partisi ilçe başkanlığı görevlerinde bulundu. İlk defa 1989 yılında İl Genel Meclis üyeliğine seçildi. Daha sonra 1994-1999 - 2004-2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerde beş dönem üst üste İl Genel Meclis üyeliğine Refah-Fazilet ve AK Parti den seçildi. İl Genel Meclisi'nin birçok komisyonlarında görev aldı. 2009 yılında Vilayetler Hizmet Birliği encümen üyeliğine seçilerek tüm illerimize hizmet etme imkânı buldu.

Ayrıca 2007 yılında AK Parti'den 3. Sıra milletvekili adayı oldu. Çok az bir oyla milletvekili olamadı. 2009 yılında AK Parti'den tekrar İl Genel Meclis üyeliğine seçilerek görevine devam etti. 2011 yılında İl Genel Meclis Başkanlığına seçildi. Bu görevi 3 yıl süre ile sürdürdü. İspanya'ya giderek güneş enerjisinden elektrik üretimi ve Lojistik Merkezleri üzerine araştırmalar yaptı.

İl Özel İdareleri AB'ye hazırlanıyor projesi kapsamında Brüksel'de Vilayetler Hizmet Birliği encümeni olarak AB yetkilileri ile Türkiye de yerel yönetimler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

2011 yılında İl Genel Meclis Başkanı olarak Mevlana Kalkınma Ajansı yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Konya ve Karaman'ın kalkınması için elinden gelen gayreti göstererek sağlıklı projelerin yapılmasına öncülük etti.

2013 yılında Amerika Birleşik Devletlerine yapılan teknik gezi çerçevesinde Güney California Lojistik Merkezi, Los Angeles, California Yüksek Okullar Merkezi, California Aydınlatma Teknoloji Merkezi, San Francisco Ticaret Ataşeliği, Silikon Vadisi, Google, Microsoft gibi dev şirketlerle görüş alışverişinde bulundu.

Karamanımıza yapılacak olan Havacılık Meslek Yüksek Okulunun kazandırılmasında görev alarak, Karaman Havacılık, Eğitim Faaliyetlerine ve Muhtaçları Destekleme Derneği Yönetim Kurulunda görev aldı.

2015 yılında görev yapmak üzere hayır sever vatandaş olarak İl Genel Meclisi tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet üyeliğine seçildi.

Mustafa Bayır evli ve Altı çoçuk babasıdır.