Akademisyenler Filistin İçin Yürüdü Foto Galeri: Akademisyenler Filistin İçin Yürüdü
Cuma namazı sonrasında Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Parkı'nda son buldu.

Yürüyüş sonrasında burada açıklama yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı; “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi akademisyenleri olarak bugün burada, Filistin’de tarihin gördüğü en alçakça insanlık suçunu işleyen katil İsrail’i telin için toplanmış bulunmaktayız.

Filistin halkı, 1 ayı aşkın süredir bütün dünyanın gözü önünde İsrail rejiminin bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden vahşice saldırılarına ve soykırımına maruz kalmaktadır.

Sivil halka yönelik yıllardır süren baskı, zulüm, can ve mal tehditlerinin boyutları son saldırılarla savaş ahlakını ve insani değerleri ayaklar altına alan tam bir barbarlığa dönüşmüştür.

Gazze’ye yönelik alçakça saldırılarla terör devleti olduğunu bir kez daha gösteren İsrail, uluslararası hukuku da çiğneyerek savaş suçu işlemektedir.

Filistinliler kendi yurtlarından göçe zorlanmakta, ölümden kaçmak için son bir umutla sığındıkları hastaneler, okullar, kamplar, camiler, kiliseler acımasızca bombalanmaktadır.

Gözünü kan bürüyen İsrail, bugüne kadar hep inkâr ettiği nükleer bombaları kullanma tehdidinde bulunarak barbarlığını önümüzdeki günlerde de sürdüreceğinin işaretlerini vermektedir.

Sözde insan hakları savunucusu olan Batı ise masum sivillerin vahşice katledilmesini seyretmekle kalmayıp, dezenformasyonun en çirkin usullerini de uygulayarak katliamları meşru müdafaa olarak göstermeye çalışmaktadır.

Bu yüz kızartıcı tavrıyla sözde modern Batı, İsrail’in alçakça saldırılarının ve işlediği insanlık suçunun ortağı olduğunu açıkça ilan etmektedir.

Tüm dünyanın gözü önünde işlenen insanlık suçuna karşı ülkemiz dışında uluslararası toplumun gereken tepkiyi vermemesi oldukça düşündürücüdür.

Gazze’deki soykırım karşısında insanlığın sesi ve vicdanı olma görevi yine Türkiye’nin omuzlarındadır.

Bizler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yönetimi ve akademisyenleri olarak, hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılarla insanlık suçu işleyen İsrail’i şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz.

Dün olduğu gibi bugün de Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.

Zulmün durması ve abluka altında tutulan Gazze’nin dev bir mezarlığa dönüşmesini engellemek için tüm dünyayı adaletten, hukuktan ve insani değerlerden yana tavır almaya davet ediyoruz.

Ayrıca tüm insanlığı, Gazze’de yaşanan insanlık suçuna doğrudan ya da dolaylı olarak destek verdiği bilinen markaları ve İsrail menşeili ürünleri boykot etmeye çağırıyoruz.

Son olarak 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin bir an önce kurulması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

İsrail, yaptığı eşkıyalık ve devlet terörü nedeniyle uluslararası hukuk önünde mutlaka hesap vermelidir.

Bu vesileyle İsrail’i Telin Yürüyüşümüze gösterdiğiniz ilgi ve alaka dolayısıyla teşekkür ediyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.