Akgün: “Bu Büyük Şehre Hizmet Etmek İçin Yola Çıktık”  Foto Galeri: Akgün: “Bu Büyük Şehre Hizmet Etmek İçin Yola Çıktık” 

AK Parti Karaman Belediye Başkan adayı Mevlüt Akgün seçim çalışmalarının birinci kısmını tamamladıklarını Karaman basınıyla bir araya geldiği sabah kahvaltısında açıklayarak saha çalışmaları konusunda bilgiler verdi.

Nazif Kara Saklı Orman’da gerçekleşen kahvaltı programına AK Parti İl Başkanı Av. Murat Öztürk, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Kazanç, Kadın Kolları Başkanı Fatma Coştu, Belediye Başkan adayı Mevlüt Akgün ve basın mensupları katıldı.

AK Parti İl Başkanı Murat Öztürk’ün selamla konuşmasının ardından söz alan Belediye Başkan adayı Mevlüt Akgün, uzun zamandır basın mensuplarıyla bir araya gelip sohbet etmek istediğini ifade ederek davetlerine icabet eden basın mensuplarına teşekkür etti.

“SAHANIN FOTOĞRAFINI ÇEKTİK”

Akgün, “Seçim çalışmalarımızı aslında iki kısma ayırmıştık. Birincisi Karaman’ın ihtiyaçları nedir, sahada durumumuz nedir. Sahada gezdiğimiz zaman Karamanlı hemşerilerimiz bizim hakkımızda ne düşünüyor. Çalışmalarımızla ilgili tavsiyeleri ve görüşleri nelerdir. Aynı zamanda Karaman’da belediyecilik hizmetlerini nasıl görüyor ve bizden beklentileri nelerdir diye sahanın bir fotoğrafını çekmek istedik. Yaklaşık 3 haftadır da bu çalışmaları yoğun bir biçimde devam ettiriyoruz. Birinci kısmı bitirdik. Yani bizim elimizde şu anda sahanın bir fotoğrafı var. İkinci kısmında ise bizim Karaman için belirlediğimiz Karaman’a değer katacak, Karaman’ın önünü açacak ve gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine katkı verecek projeler neler olabilir, bunu nasıl uygulayabiliriz. Bunların kaynaklarını nasıl üretebiliriz. Bunların sahada uygulanma kabiliyetini test edip, alt yapı çalışmalarını nasıl oluşturabiliriz diye proje ekibimizle sahada çalışma yürütüyoruz. Onu hazırladığımız için seçim çalışmalarının ikinci evresine geçtiğimiz tam da bugünlerde sizinle bir araya gelmek hem bir hasbihal etmek, hem de 16 Şubat Cuma akşamı Piri Reis Kültür Merkezi’nde yapacağımız proje tanıtım toplantısına siz değerli basın mensuplarını davet etmek için bir araya geldik. Zahmet gösterip bize vakit ayırdığınız için her birinize ayrı ayrı kalbi teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Belediye Başkan Adayı Akgün, dünyanın zor ve kırılgan bir dönemden geçtiğini belirterek, “Şöyle baktığınız zaman savaş bölgeleri hemen hemen çevremizde. İsrail-Filistin uyuşmazlığı, İran, Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşanan derin çatışmalar gerçekten tarihin çok zor bir döneminden geçtiğimizi gösteriyor. Dünyanın her yerinde huzursuzluk var neredeyse. Böyle huzursuz bir ortamda Karaman ve ülkemiz bir yerel seçime doğru gidiyor. Yerel seçimde bizim için en önemli husus Karaman’ın huzurlu bir seçim ortamında demokrasiye uygun, millet iradesini öne çıkaran insanların tercihine değer veren bir seçim çalışması yapmak. Yani çevremizdeki ve dünyadaki huzursuzluğu bir kenara bırakmak suretiyle Karaman’ın adına yakışır şekilde bir seçim çalışmasını yapalım. Seçim çalışmalarına bir değer katalım. İnşallah Belediye Başkanlığı bize nasip olursa, Karaman’ın ufkunu açacak, değer katacak projelerle bu büyük şehre hizmet etmek için yola çıktık.  1991’den beri ben Karaman siyasetinin içerisindeyim. O zaman Refah Partisi yönetim kurulu üyesiydim. Bu şehirde iki defa İl Başkanlığı yaptım. Belediye meclis üyeliği yaptım. 3 dönem milletvekilliği yaptım. Karaman’da hafızamda kalan en değerli şeylerden birisi Karaman’ın sürekli olarak seçim çalışmalarının ve seçim sicilinin temiz olmasıdır. Yani tam da adına yakışır Karaman’da bütün seçimlerde neredeyse hoşgörü ortamı içerisinde güzel ve centilmence bir yarışma gerçekleşmek suretiyle Karaman her zaman huzurun adresi olmuştur. Bu seçimde de inşallah biz Karaman’da güzel, kaliteli ve huzurlu bir seçim ortamının gerçekleşmesi için üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız” diye konuştu.

SİYASİLER OLARAK TARİHE VE AHLAKA KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Akgün, geçmişteki seçim çalışmalarından bir anıyı da paylaşarak, “Yanılmıyorsam 2011 seçimleriydi. Rahmetli Fikret Ünlü beyle. Kendisi CHP’nin bende AK Partinin adayıyım. Karaman Öğretmenevinde birlikte kalıyoruz. Sabahları birlikte kahvaltı yapıyoruz. Bazen bir birimize takılıyoruz. Abi sen bugün nereye gideceksin. İşte diyor ben sanayi tarafını gezeceğim. O zaman biz sanayiye gitmeyelim bizde pazara gidelim gibi böyle sohbet ve muhabbet ortamında bir seçim dönemi geçiriyoruz. Bir gün kahvaltıyı beraber yaparken, Fikret beyin Spor Bakanlığı döneminden kalma tanıdığı birçok isim vardı. Spor İl Müdürü de Öğretmenevinde konaklıyormuş. Fikret beyi görünce bizim masaya doğru geldi. Fikret Bey beni tanıtırken AK Parti’nin adayıyla kahvaltı yapıyoruz dedi. Allah Allah CHP’nin adayıyla AK Partinin adayı birlikte kahvaltı mı yapıyor diye şaşırmıştı. Bizde dedik ki böyle bir gerginlik ortamı yok. Biz kardeşiz dostuz. Karaman’ın evladıyız. Dolayısıyla bir arada kahvaltı yapmamızın hiçbir mahsuru yok dedik. Adamın çok hoşuna gitti. Ben milletvekilliği yaptığım dönemlerin hiç birinde hiçbir aday hakkında kötü bir laf etmedim. Çünkü siyasi ahlakın adaylarla ilgili ki bunlar Karaman’a hizmet etmiş insanlar. Şahsıyla ilgili olumsuz bir değerlendirmem olamaz. Çünkü bizim işimiz yanlış gördüğümüz bir politika varsa, yanlış gördüğümüz bir uygulama varsa onu dile getirmektir. Bu bizim vazifemizdir. Tarihe ve ahlaka karşı sorumluluğumuzdur. Siyasete karşı da sorumluluğumuzdur. Yanlış bir şey görürsünüz söylersiniz. Ama adayların şahsıyla ilgili onların kişisel halleriyle, aileleriyle ilgili kötü bir değerlendirmem olmamıştır. Hatta milletvekilliği dönemimde gerek Hasan Çalış beyle, gerekçe rahmetli Fikret Ünlü beyle birlikte bazı yatırımlar için bakanlara gittiğimiz olmuştur. Dolayısıyla Karaman hoşgörü kültürünün yoğun olduğu bunun da siyasete yansıdığı en derin kılcal damarlarına kadar yansıdığı bir il olmuştur. Bizde bu seçim döneminde Cumhur ittifakı ortağımız değerli MHP ve onun belediye başkanı başta olmak üzere bütün adaylarla bütün partilerle ilgili olarak yine söylüyorum centilmence, hoşgörü içerisinde bir seçim kampanyası yürütmeye özen gösteriyoruz. Ben bütün adaylara ve partilere başarılar diliyorum. Seçim olsun ama kazanan Karaman olsun. Karaman halkı olsun. Kazanan dostluk olsun, kardeşlik olsun. Bizim seçim çalışmalarına bakışımız geçmişten beri hep böyle oldu. Bugün de hiçbir değişiklik yok. Aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SAHADA ZAMAN BİZİM LEHİMİZE İŞLİYOR

Başkan adayı Akgün, seçim çalışmalarının birinci etabını tamamladıklarını ve sahanın bir fotoğrafını çektiklerini ifade ederek, “Bizim gördüğümüz sahada zamanın bizim lehimize işlediği yönündedir. Çünkü biz çalışmalarımızı iki kısma ayırdık. İnşallah Cuma akşamı bu kitapçıklardan hem basın mensuplarımıza hem de tüm Karaman halkına projelerimizi dağıtmaya ve anlatmaya başlayacağız. Bir taraftan da Karaman halkı tabi siyasetçi karnesiyle kendini ifade etmesi lazım. Yani seçimde ne vaat etti. Sonunda ne yaptı. Dolayısıyla ben üç dönem tartıya çıktım. Aday oldum neler yaptığımızı anlattım. Sonunda halktan onay almak suretiyle karnemizi ortaya koyduk. İşte sorumlu bir siyasetçi kimliğiyle çalışmalarımızın ön kısmını Karaman için düşündüğümüz projelere ayırdık. İkinci kısmını da Karaman’a bugüne kadar yaptığımız çalışmaları kısaca özet halinde anlatmak suretiyle bir hemşerimiz eline aldığında hem yapacağımız hizmetleri bir değerlendirsin, hem de geçmişte yaptığımız hizmetleri bir değerlendirme fırsatı bulsun. Bizi eleştirsin, bizi konuşsun. Çünkü ben her dönemde eleştiriye her zaman oldum. Değerlendirmelere her zaman açık oldum. Seçim çalışmalarına başladığım günden bugüne kadar da vatandaş Karaman’ın ihtiyaçlarını nasıl sıralıyor, bizden beklentiler neler onları not etmeye çalıştım. Cuma günkü toplantıda da projelerimizi tek tek tanıtacağız” dedi.

Toplantı basın mensupları tarafından sorular soruların yanıtlanması ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.