AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı Mevlüt Akgün, şehirde yaşanan ve halka henüz yansımayan su sıkıntısına dikkat çekerek; “Bu iş bilmez yönetim şehri susuz bırakacak, Karaman’da susuzluk kapıya dayandı, alarm zilleri çalıyor. Beş yılda şebeke altyapılarına hiç yatırım yapılmamış, kayıp kaçak oranı %60’a dayanmış” dedi. Akgün açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Değerli Hemşehrilerim, Bu günlerde Karaman'ın yaşadığı su krizine dikkatinizi çekmek ve bu konuda bir çözüm arayışına girmek adına çaba sarf ediyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, Karaman'ın su krizi artık sadece bir tehdit değil, kapıya dayanmış bir gerçeklik haline gelmiştir. Maalesef, bu dönemde yapılan hatalı yönetim ve plansızlık sonucu su kaynaklarımızı verimli kullanılmamış ve su şebekelerimize gerekli yatırımları yapılmamış. Sonuç olarak, şehrimizin su kayıp kaçak oranı %58 olmuş durumda ve suyun depodan musluğa gelene kadar olan sızıntı kaybı yarıdan fazla.

Karaman Belediyesi mevcut yönetimi seçim öncesinde bir tepki çekmemek için, içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere su kuyularını devreye alsa da bu kuyulardan temin edilen su yetersiz. Ayrıca su kuyularından elde edilen su elektrik maliyeti yüksek olduğu için şehre ekstra maliyet olarak geri dönüyor.

MAKYAJ YAPILMIŞ YATIRIM YAPILMAMIŞ

Şehrimizde son beş yılda hiçbir su ve yağmur suyu şebekelerinde alt yapı çalışması yapılmamış. Ucuz su politikası nedeniyle gereksiz su kullanımı tehlikeli boyutlara ulaşmış. Bahçe sulamaları ve araba yıkamaları gibi aktivitelerin durdurulması ve acil şekilde halkı bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmesi gerekmektedir.

Mevcut belediye, şehrin yüzeyini makyajlarken alt yapı çalışmalarına hiçbir önem vermemiş. Bu nedenle özellikle içme suyu şebekeleri, 40-50 yıl öncesine dayanan altyapıya sahip olmaları sebebiyle, kayıp kaçak oranında bir önceki döneme göre yüzde 20 civarında bir artış yaşanmış. Önceki dönemde başlatılan ve ciddi mesafe alınan su şebeke iyileştirmeleri bu dönem tamamen durdurulmuş.  

İçme suyu ihtiyacını karşılayan İbrala Barajında kuraklığın da etkisi ile 6-7 milyon metreküp su kaldığı bilgisine ulaşıldı. Teknik olarak barajdaki toplam su miktarı 5 milyon metreküpün altına düştüğü zaman su verilemez. Karaman aylık 1.3 Milyon metreküp su kullanıyor. Dolayısı ile Karaman'ın önlem alınmaz ise 1.5-2 aylık suyu kaldı.

BU KRİZİ AŞABİLİRİZ

Kuraklık kapımızda ve şehrimizin içme suyu stokları kritik seviyelere indi. Ancak, bu krizi birlikte aşabileceğimize inanıyoruz. Devlet ve şehir yönetimleri ileriyi görerek kalıcı, bütüncül ve sürdürülebilir stratejik planlamalarla yönetilir. Biz Karaman Belediye Başkanı olursak su krizini çözmek için gereken her adımı atmaya hazırız. Karamanlı vatandaşlarımızın desteği ile şehrimizi su krizinden kurtaracağımıza inanıyoruz.