Kategoriler

Karaman Gündem Gazetesi ve Sitesi

Tüp bebekte yaşa dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, tüp bebekte kadınlar da yaş faktörünün önemli olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, tüp bebekte kadınlar da yaş faktörünün önemli olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Kadınların yumurtalık rezervleri, yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalmaktadır. Bir kız çocuğu doğduğunda belirli bir yumurta rezervi ile doğar. Ergenlik dönemine kadar yaklaşık olarak 300 bin yumurta rezervi kalır. Yaş ilerledikçe de yumurta rezervi azalır ve menopoz döneminde en nihayetinde biter ve adetler kesilir. Yaşın ilerlemesi ile beraber azalan yumurta rezervleri, dış faktörlerle de azalabilmektedir. Sigara kullanımı, alkol kullanımı, stres, tedavi ve tıbbi öykü yumurta sayısına zarar verebilmektedir. Özellikle de 35 yaşından sonra kadınların anne olma şansı azalmaktadır” dedi.

Yumurtalık rezervlerinin iyi durumda ise gebelik şansının yükselmekte olduğunu ifade eden Prof.Dr. Fıçıcıoğlu, “Anne adayının adetinin 3. Gününde yapılan hormon testleri ve ultrason tetkiklerinde yumurtalık rezervlerine bakılmaktadır. Yumurtalık rezervleri iyi durumda ise gebelik şansı yükselmektedir. Ancak 45 yaşından sonra gebe kalma şansı oldukça düşmektedir. Bu sebeple özellikle 35 yaşının üzerindeki anne adaylarına preimplantasyon genetik tanı yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede embriyolar arasında en sağlıklı ve kalitelisi seçilebilmektedir” diye konuştu.

“Kadın yaşı başarıyı etkiliyor”

Kadın kısırlığının, erkek kaynaklı kısırlık sorunlarına göre daha komplike olduğunu kaydeden Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Erkek kaynaklı kısırlıklar için geliştirilen yöntemler, daha kapsamlı olmakla beraber, kadın yaşına bağlı kısırlıklar için geliştirilmiş bir yöntem mevcut değildir. Doğal gebeliklerde olduğu gibi, gebe kalma şansı tüp bebek tedavilerinde de yaş ilerledikçe azalmaktadır. Yeni doğan bir kız çocuğunda 1-2 milyon olan yumurtalık rezervi ilk adetin görüldüğü yaşlarda 250-300 bine düşmekte, adetin kesildiği menopoz dönemine kadar azalarak tükenmektedir. Yaşın ilerlemesi ile beraber yumurta sayıları da azalmaktadır. Özellikle de 35 yaşından sonra yumurta sayısındaki azalma gözle görülür biçimde artmaktadır. Anne adayının yaşı bu sebeple gebelik şansını etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha Fazla Haber
KÜLTÜR-SANAT
269 Kez Görüntülendi.
Duru Bulgur’dan Aşure İkramı
GÜNDEM
714 Kez Görüntülendi.
İmar Barışında Son 10 Gün
YEREL
300 Kez Görüntülendi.
TEMA Vakfı Karaman'da Faaliyetlerine Hız Verdi
YEREL
395 Kez Görüntülendi.
Karaman Adliyesi Taşınıyor
YEREL
852 Kez Görüntülendi.
Tarihin En Yüksek İhracatı Yapıldı
YEREL
110 Kez Görüntülendi.
Dr. Recep Şeker; “Tüm Gazetecilerimizin Dünya Gazeteciler Gününü Kutluyorum”
YEREL
327 Kez Görüntülendi.
MEDAŞ Genel Müdürü, Arıza Bakım Elemanları İle Kahvaltıda Buluştu
YEREL
1119 Kez Görüntülendi.
Başkan Konukseven’e Ziyaret
YEREL
193 Kez Görüntülendi.
“Medrese Hayat Buluyor”
ASAYİŞ
1478 Kez Görüntülendi.
Karaman’da Kaçak Elektrik Koyunları Telef Etti