banner877

banner896

banner910

09.09.2021, 10:17 47

ANADOLU’NUN SULTANLARI -1

Tarihimiz çok zengin bir yapıya sahiptir. Topraklarımızda hüküm süren devletlerin tarihleri günümüze geçmiş hakkında ışık tutmaktadır. Büyük imparatorluklar, krallıklar, padişahlıkların var olma mücadeleleri her dönemde devam etmiştir. Türklerin Anadolu topraklarını hakimiyet altına almaları ile Türk egemenliği giderek yaygınlaşmıştır. Anadolu topraklarının Türk hakimiyetine girme yaygınlaşma ve hüküm süren Sultanların  yaşantıları, devlet yönetimleri bıraktıkları eserler tarihimizde önemli bir yere sahip olmuştur. Tarihimizde ki bu önemli zaman dilimini birlikte gözden geçirelim

Türkler çeşitli sebeplerle göç ederek ana vatanları olan Orta Asaya’dan Anadolu’ya  doğru akınlar düzenlemişlerdir. Büyük Selçuklu Devleti’nin Anadolu’ya ilk akını 1015-1018 yılları arasında gerçekleşmiştir. 1040 Dandanakan Muharebesi ile Gaznelilerin mağlup edilmesi göçün daha sistemli hale gelmesini sağlamıştır. Selçukluların bağımsızlığını ilan etmesi ile uygun yerleşim yeri arama çalışmaları başlamıştır. Anadolu toprakları en uygun bölge olarak seçilmiştir. Bizans İmparatorluğu ile 1048 yapılan Pasinler Muharebesi sonucu Selçuklular galip gelmiştir, Anadolu’ya ilk akımları Alp Arslan gerçekleştirmiştir. Bizans İmparatoru Romen Diyojen bu akınları durdurmak için 200.000 kişilik ordu ile Başkent olan Konstantinıpolis’den ayrılarak Doğu Anadolu tarafına ilerlemiştir. Sultan Alp Arslan’da Bizans ordusunun geldiğini öğrenerek aynı bölgeye bir ordu ile ilerleyerek 1071 yılında Malazgirt’te karşılaşmış ve bu savaş sonucu Selçuklular galip gelerek Anadolu’nun kapısı Türklere açılmıştır.

ANADOLU SULTANLARI KİMLERDİR

-Süleyman Şah

-I. Kılıçarslan

-I.Mesud

-II.Kılıç Arslan

I.Gıyâseddin Keyhüsrev

II.Süleyman Şah

I.İzzeddin Keykavus

I.Alâeddin Keykubat

II.Gıyaseddin Keyhüsrev

II.Mesud

Süleyman Şah (Kutalmışoğlu Süleyman Şah )1077-1038:Süleyman Şah Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında önemli role sahiptir. Kaya Alp’in oğlu Ertuğrul Gazi’nin babası ve Osman Gazi’nin dedesidir Moğol istilası sonucu Türkistan’dan batıya göç etmiştir. Erzincan ve Ahlat civarına yerleşmiş aynı zamanda Haçlı Kalesinin fethi de Süleyman Şah zamanında gerçeklemiştir. Süleyman Şah’ın ölümü hakkında rivayetler mevcuttur. Kimi kaynaklarda Fırat Nehrin de boğulduğu kimi kaynaklarda ise Tutuş Savaşında öldüğü yazmaktadır.

Süleyman Şah Caber Kalesi’nin Fırat Nehri hizasında kuzeyde bir kümbete defnedilmiştir.21 Şubat 2015  tarihinde Türkiye Suriye iç savaşı nedeni ile gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonu neticesinde türbe Türkiye sınırına 180 metre mesafede bulunan Eşme köyüne taşınmıştır.

(Devam Edecek )

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:01
Güneş 06:22
Öğle 12:47
İkindi 16:18
Akşam 19:03
Yatsı 20:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@