banner464

22. Yoksullarla Dayanışma Haftası Konferansı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde ’’22. Yoksullarla Dayanışma Haftası’’ dolayısıyla ‘Yardım Eden, Yardım Görür’ konferansı düzenlendi.Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda Çubuk Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen programa...

22. Yoksullarla Dayanışma Haftası Konferansı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde ’’22. Yoksullarla Dayanışma Haftası’’ dolayısıyla ‘Yardım Eden, Yardım Görür’ konferansı düzenlendi.Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda Çubuk Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen programa...

18 Aralık 2014 Perşembe 10:11
73 Okunma
22. Yoksullarla Dayanışma Haftası Konferansı
Ankara’nın Çubuk ilçesinde ’’22. Yoksullarla Dayanışma Haftası’’ dolayısıyla ‘Yardım Eden, Yardım Görür’ konferansı düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda Çubuk Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen programa Çubuk Belediye Bakanı Dr. Tuncay Acehan, YOYAV Genel Başkanı Dr. İbrahim Ateş, Çubuk Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Taş, AK Parti İlçe Başkanı Baki Demirbaş, CHP İlçe Başkanı Vural Cokcan, İlçe Müftüsü Bilal Kara, Çubuk Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Hatice Erkan, Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Şükrü Acıelma ve vatandaşlar katıldı. Konferansın açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra konuşan YOYAV Genel Başkanı İbrahim Ateş, yardım etme ve yardımlaşma hakkında bilgi verdi. Konuşmasında YOYAV’ın çalışmaları hakkında da bilgi veren Ateş, şunları söyledi:

”Sosyal hayatın olmazsa olmazı olup herkes için hayati ehemmiyet arz eden üç önemli deyim var. Bu deyimler biri birinden ayrılmayan yek diğerini tamamlayan önemli sosyal deyimlerdir ki bunlar yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma deyimleridir. Zor durumdaki kişilerin ihtiyaçlarını gidermeye katkıda bulunmak amacıyla sergilenen ilgi, destek ve yardım yaklaşımlarının tümüne yardım diyoruz. Yapılan yardımın yerde kalmayıp karşılığını bulacağına işaret ettik. ‘İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir’. Balıklar umursamasa da yaradan yarattığı kullardan birine sen onun için yani Allah için yardım elini uzattın, yanında oldun, destek oldunsa bilesin ki Allah onun ecrini hem dünyada hem de ukbada sana verecektir. Yardımların en iyisi insanlara, insanlara yapılan yardımların da en iyisi öğrencilere yapılan yardımlardır. Zira o öğrenciler bizim geleceğimizdir, geleceğimizi emanet edeceğimiz o insanların elinden tutup millete, memlekete yararlı insanlar olarak yetişmelerine imkan sağlamamız ne güzeldir.”

Daha sonra Çubuk Eğitim Gönüllülerini ve yaptıkları faaliyetleri tanıtan slayt gösterisi sunuldu. Slayt gösterisinin ardından konuşan Çubuk Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Hatice Erkan, konuşmasında duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Erkan, “Hocam konuşurken, bizim yaptığımız işlerin küçük olduğunu ve daha çok şeyler yapmamız gerektiğini hissettim. Herkesin bu işi benimseyip, kucaklayıp götürmesi gerekir. Biz bu sene 45 öğrenciye burs veremiyoruz diye geri çevirdik. Bunların geri çevrilmemesi gerektiğini insan hissediyor. Çubuklular’ın bu işe sahip çıkmasını istiyorum. Bu işin yarıda kalmasına gerçekten gönlümüz razı değil” diye konuştu.

Düzenlenen programın önemine işaret eden Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ise, “YOYAV vakfının değerli Başkanı Sayın İbrahim Hocamızın bugün vermiş olduğu konferanstan çok istifade ettiğimize inanıyorum. Çubuk’umuzda da gelişmekte olan eğitim gönüllüleri hareketi ÇUDEF’in katkısıyla yapılan böyle bir tanıtım toplantısı emin ederim ki yüreklerde ki pek çok ateşi fitillemiştir. Ben bu konferansın hayırlı neticeler doğuracağına inanıyorum. Bu toplantıyı tertip eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çubuk Dernekler Federasyonu üyeleri tarafından 22. Yoksullarla Dayanışma Haftası münasebetiyle toplanan yardımlar, Federasyon Başkanı Recep Taş tarafından Çubuk Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Hatice Erkan’a verildi. Programda geliri ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmek üzere Çubuk Eğitim Gönüllüleri üyeleri tarafından mantı, erişte, gözleme, bazlama ve sarma gibi ürünlerin de satışı yapıldı.

Konuşmaların ardından Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, YOYAV Genel Başkanı Ateş’e plaket takdim etti.

Yorumlar