banner629

Başkan Tuna’ya büyükelçilerden ziyaret

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya Başkent’te görev yapan büyükelçilerin ziyaretleri sürüyor.Başkan Tuna, son olarak Moğolistan, Belçika ve Güney Sudan büyükelçilerini makamında ağırladı. Başkan Tuna’nın ilk...

banner491
Başkan Tuna’ya büyükelçilerden ziyaret
banner567

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya Başkent’te görev yapan büyükelçilerin ziyaretleri sürüyor.

Başkan Tuna, son olarak Moğolistan, Belçika ve Güney Sudan büyükelçilerini makamında ağırladı. Başkan Tuna’nın ilk ziyaretçisi Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’un 2003 yılından itibaren kardeş şehir olduklarını ifade eden Büyükelçi Ravdan, “Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz” dedi.

Ulan Batur’da bir caddeye Ankara, bir ortaokula ise Atatürk’ün adının verildiğini söyleyen Büyükelçi Ravdan, "Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz oldukça yüksektir. Son 20 yılda 2 binin üzerinde Moğol gencimiz sizin üniversitelerinizde eğitim görerek mezun oldu. Ülkemize geri dönen bu gençlerimiz, devlet dairelerinde çalışmaya başladı" diye konuştu.

Başkan Tuna, Moğolistan’la kardeşlik ilişkisinin çok eskilere dayandığını hatırlatarak, Ankara’da eğitim gören öğrencilere de her zaman destek olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Tuna’nın ikinci konuğu Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe oldu. Tuna, ziyaret süresince konuğu Malherbe ile İngilizce sohbet etti. Oldukça sıcak bir ortamda geçen ziyarette Büyükelçi Malherbe’nin Brüksel ve Ankara’nın kardeş şehir olması teklifi üzerine Başkan Tuna, büyük memnuniyet duyacağını ifade ederek, “Seve seve” diye karşılık verdi.

Tuna’nın son konuğu ise, Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong oldu. Ankara’da kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini kaydeden Guandong, “Ankara Büyükşehir Belediyesinin icraatları ve sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Sizden de bir ricamız var. Bizim belediye başkanımızı Ankara’ya davet etmenizi istiyoruz. Buraya gelerek sizlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanması çok iyi olacaktır” dedi.

Güney Sudan’ın başkentinin belediye başkanının Ankara’ya davet edilme talebine olumlu yanıt veren Başkan Tuna da, “İki ülke arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da gelişiyor. Başkentlerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından Başkan Tuna, konukların her birine çini tabak hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner644

banner612

banner590