banner464

Mamak’ta Bayan Lakros Takımı Kuruldu

Kızılderili sporu olarak bilinen Lakros Milli Takımı’na sporcu yetiştirmek için geçtiğimiz ay Lakros Takımı kuran Mamak Belediyesi, şimdide bayan Lakros Takımı kurdu.Antrenmanlarını tıpkı erkeklerde olduğu gibi haftada iki gün Mamak Şehir...

Mamak’ta Bayan Lakros Takımı Kuruldu

Kızılderili sporu olarak bilinen Lakros Milli Takımı’na sporcu yetiştirmek için geçtiğimiz ay Lakros Takımı kuran Mamak Belediyesi, şimdide bayan Lakros Takımı kurdu.Antrenmanlarını tıpkı erkeklerde olduğu gibi haftada iki gün Mamak Şehir...

21 Aralık 2014 Pazar 11:01
85 Okunma
Mamak’ta Bayan Lakros Takımı Kuruldu
Kızılderili sporu olarak bilinen Lakros Milli Takımı’na sporcu yetiştirmek için geçtiğimiz ay Lakros Takımı kuran Mamak Belediyesi, şimdide bayan Lakros Takımı kurdu.

Antrenmanlarını tıpkı erkeklerde olduğu gibi haftada iki gün Mamak Şehir Stadı’nda gerçekleştiren bayan lakroscular, ilk antrenmana Lakros erkek takımıyla çıktı. Bayan lakroscular, erkek takımına üstünlük sağlayamasa da kıran kırana bir mücadele gerçekleştirdi.

Maskelerini, eldivenlerini, omuz, dirsek ve diz koruyucularını kuşanan sporcular, ellerine de ucu fileli sopalarını alarak antrenörleri Mike Mouyer ile sahaya çıkıyor. Temposu yüksek geçen antrenmanların ardından oyuncular, antrenör Mouyer’den hatalarını ve yapmaları gerekenleri dinliyor. Lakros sporu ile 17 yaşında lise yıllarında tanıştığını kaydeden antrenör Mouyer, bu spora ilginin günden güne arttığını söyledi. Kendisinin ulusal ve uluslararası birçok müsabakaya katıldığını belirten Mouyer, “Jeoloji mühendisiyim. 1 yıl önce Türkiye’ye geldim. Lakros Amerika’da Kızılderililerin bulduğu bir spor. Mamak Lakros Takımımızı kurduk. Bu sporu hem Mamak’ta hem de Ankara’da yaygınlaştırmayı hedefliyorum” dedi.

Lakros antrenmanının mutlaka paslaşma egzersiziyle başladığını belirten Mouyer, bu sporun temel unsurunun lakros sopasıyla topu takım arkadaşına gönderebilmek ve rakip kaleye gol atmak olduğunu söyledi.

Okullarında lakros sporunun tanıtımının yapılmasıyla bu sporla ilgilendiğini belirten üniversite öğrencisi Aybike Gündoğdu, “Sporcu bir aileden geliyorum. Oynadım ve hoşuma gitti. Mouyer ile tanıştıktan sonra bayan takımı kurma fikrini önerdim. Diğer sporları da denedim. Ancak hiçbirinde lakrostaki kadar güzel vakit geçirmedim” dedi.

VOLEYBOLDAN SONRA LAKROS

Lakrosun takım sporu olmasından dolayı dikkatini çektiğini belirten Hazal Gümrükçüoğlu ise, “Yaklaşık 10 yıl kadar voleybol oynadım. Kariyere dönüştürmek istedim ancak yaşadığım birtakım olumsuzluklardan dolayı gerçekleşmedi. Lakros sporunu biliyordum. Takım sporunu özlemiştim. Bayan takımı kurulunca hiç düşünmeden takıma dâhil oldum” diye konuştu.

Mamak’ın kendini dünyaya tanıtacak bir spor dalıyla tanıştığını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Türkiye’de yeni tanınan sporları da bünyemizde barındırarak alt yapılarını oluşturuyoruz. Lakros da ülkemizde yeni tanınan bir spor dalı. Hem lakros sporunu hem de Mamak’ı dünyaya tanıtacağız” dedi.

ALT YAPIDAN SPORCU YETİŞECEK

Lakros sporuna Mamak’ta ilgi büyük oldu. Mamaklı gençlerden lakros takımına sporcu dâhil edilerek yetiştirilecek. Bu kadro aynı zamanda milli takımın çekirdeğini oluşturacak. Takım, her yıl dünyanın 5 ülkesinden turnuvalara gelen takımların yanı sıra ülkemizdeki lakros takımlarıyla müsabakalar gerçekleştirecek.

Oyun kuralları bayanlar ve erkekler için aynı olmayan sporda, erkeklerin spor kıyafetleri başını, omuzlarını, kollarını ve ellerini karşı takımın lakros sopalarından gelen darbelere karşı koruyacak şekilde. Kadınların kıyafetinde ise sadece gözü koruyacak bir gözlük var. Kadınların mücadelesinde sopalarla karşı takım oyuncusuna müdahale edilemiyor. Kadınlarda sadece kalecinin kıyafetinde koruyucu kask bulunuyor.

Yorumlar