CEZAYI GEREKTİREN DURUMLAR
1- 83 sayılı VUK Genel tebliğinde Sipariş takip sisteminin ÖKC entegrasyonunun yapılması ve ÖKC ile uyumlu hale getirilmesi gerektiği
2- Seyyar Pos Cihazı kullanımından mümkün mertebe vazgeçilmesi ve akıllı Post Cihazlarının kullanılması. Bunun mümkün olmaması halinde Seyyar Pos cihazı ÖKC uyumunun olması
3- İşyerlerinde Kablolu Pos cihazı kullanan mükelleflerin ise Kablolu Pos Cihazlarının ÖKC’ye bağlanması ve teknik olarak ilişkilendirilmesi gerekmektedir. 
4- Vergi Mükelleflerinin satışlarında kendilerine ait Akıllı pos ( Yazarkasa pos ) cihazlarını kullanarak satışlarının kendilerine ait olması ve bu gelirleri üzerinden vergilendirilmeleri gerekirken bir kısım Mükellefin ise  Kredi kartı ile yaptıkları satışlarında 3. Şahıslara ait Pos cihazı kullanarak satış hasılatlarını gizlediklerini,
5- Yine KDV kanununda yapılan değişiklikle %8 olan KDV oranının % 10 a %18 olan KDV oranlarının ise %20 çıkarılmıştır. Özellikle hizmet sektörüne Satışlarına uygun KDV oranlarının uygulanmadığı tespit edilmiştir.
Karaman Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Ankaralı esnafa öneri ve uyarılarımız şunlardır;
“Öncelikle belirtmek isterim ki esnafların detaylı bilgiyi kendi mali müşavirlerinden öğrenmeleri son derece önemlidir.
Yukarıda bahsi geçen 1.2.3 maddelerdeki Yeni Nesil ( Akıllı Yazar Kasa ) alınmaması durumunda 7.500  ile 10.000 Tl arasında cezalar geleceğini, Kesilecek ceza tutarına Akıllı Yazar kasa alınabileceğini ve esnafın boşu boşuna ceza ödememesi için uyarılarımızı dikkate almaları gerekmektedir. 
4. ve 5 maddelerdeki eksikliklerin tespiti halinde ise Kesilecek cezaların önünün açık olduğu ve çok yüklü cezalarla karşı karşıya kalınmaması için bu konuda uyarılarımızı dinlemeleri kendi menfaatlerine olacaktır. 
Gelir idaresinin talimatı ile önümüzdeki hafta başlayacak olan sıkı denetim ve teftişleri ile Esnafın zaten sıkıntılı dönemler geçirirken yeni sıkıntılara düşmemeleri için uyarılarını dikkate alması gerektiklerini beyan etti.
Kamuoyuna ve esnafa saygı ile duyurulur.” ifadelerine yer verdi.