banner464

Akbb İle Romanya Arasında İşbirliği

AKBB Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Romanya’daki resmi temaslarının ikinci gününde işbirliği protokolü imzalanması amacıyla Argeş Belediyesi’ni ziyaret etti.Romanya’da Büyük Wallachia bölgesinde bulunan Argeş şehri...

Akbb İle Romanya Arasında İşbirliği

AKBB Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Romanya’daki resmi temaslarının ikinci gününde işbirliği protokolü imzalanması amacıyla Argeş Belediyesi’ni ziyaret etti.Romanya’da Büyük Wallachia bölgesinde bulunan Argeş şehri...

19 Aralık 2014 Cuma 14:16
52 Okunma
Akbb İle Romanya Arasında İşbirliği
AKBB Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Romanya’daki resmi temaslarının ikinci gününde işbirliği protokolü imzalanması amacıyla Argeş Belediyesi’ni ziyaret etti.

Romanya’da Büyük Wallachia bölgesinde bulunan Argeş şehri ziyaretine Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya Belediyeler Birliği Başkanı Florıan Dudu ve Türk heyeti de eşlik etti. Ziyarette 15 belediye başkanı da hazır bulundu.

Başkan Tütüncü, protokol töreni öncesi yaptığı konuşmada yerel yöneticiler olarak gerçekleştirdikleri ziyaretlerle Türkiye ile Romanya arasında var olan dostluk ilişkilerini daha da geliştirecek bir sürece katkı da bulunduklarını söyledi. Türkiye olarak yerel yönetimler arasında ikili ilişkilere önem veren, ikili ilişkilerin yerel düzeyde gelişmesine de hız kazandırmak isteyen bir anlayışa sahip olduklarını da aktaran Başkan Tütüncü, Başkanlığını yaptığı AKBB’nin Türkiye’de yerel yönetimler alanında itibarlı bir kurum olduğuna dikkat çekti. Başkan Tütüncü, “AKBB, Antalya başta olmak üzere 4 tane ilin 52 belediyesinin üye olduğu bir birliktir. Birliğin çatısı altındaki tüm belediyelerimiz Romanya ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda iyi niyet sahibidirler. Bu anlamda imzalayacağımız işbirliği protokolü çok önemlidir” ifadesini kullandı.

İşbirliği kapsamında karşılıklı tecrübelerin paylaşımı ve yeni tecrübelerin elde edilmesi konusunda çok önemli adımlar atabileceklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kültürel, sanatsal işbirliklerine imza atabiliriz. Yapacağımız bu çalışmalar neticesinde iki ülkenin toplumlarını birbirine daha yaklaştırabiliriz. Yerel yönetimlerin yapmış oldukları işbirliklerini şüphesiz ki ekonomiye de önemli katkıları olacaktır. İş adamlarının, tarımla, sanayi ile uğraşan kesimlerinin birbirine yakınlaşması, bu yakınlaşma üzerinde yeni işbirlikleri yapılabilmesi mümkün hale gelecektir.”

Türkiye ve Romanya’nın kökü tarihin derinliklerine dayanan iki dost ülke olduğuna işaret eden Başkan Tütüncü, “Biz Türkiye’deki yerel aktörler olarak, siz de Romanya’daki yerel aktörler olarak el ele verdiğimiz ve işbirliği yaptığımız sürece hem çok önemli faydalar sağlayacak bir birlikteliği kurmuş oluruz hem de ülkelerimiz arasındaki dostluğa yeni kazanımlar sağlamış oluruz” diye konuştu.

Başkan Tütüncü, konuşmasının sonunda nazik ev sahipliğinden ve ziyareti en güzel şekilde planlamasından dolayı Romanya Belediyeler Birliği Başkanı Dudu ve ziyaretin gerçekleşmesinde katkısı olan Büyükelçi Ertaş’a, kendilerine eşlik eden elçilik diplomatlarına teşekkür etti.

Argeş Belediye Florin Tecau da işbirliği protokolü ile Türkiye’deki yerel yönetimlerin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Daha sonra AKBB Başkanı Hakan Tütüncü ve Tecau, tarafından işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında AKBB üyesi belediyeler ile Romanya belediyeleri arasında kardeş şehir protokolü imzalanacak, kültür ve ticaret alanında işbirliği yapılacağı belirtildi.

Yorumlar