banner464

Antalya’da Meydan-aksu- Expo Raylı Sistem Projesi Tamamlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceği Meydan-Havaalanı-Aksu-EXPO 2016 Hafif Raylı Sistem Hattı’nın proje çalışmaları tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na sevk edildi. 200 milyon liralık dev...

Antalya’da Meydan-aksu- Expo Raylı Sistem Projesi Tamamlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceği Meydan-Havaalanı-Aksu-EXPO 2016 Hafif Raylı Sistem Hattı’nın proje çalışmaları tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na sevk edildi. 200 milyon liralık dev...

23 Aralık 2014 Salı 11:56
74 Okunma
Antalya’da Meydan-aksu- Expo Raylı Sistem Projesi Tamamlandı
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceği Meydan-Havaalanı-Aksu-EXPO 2016 Hafif Raylı Sistem Hattı’nın proje çalışmaları tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na sevk edildi. 200 milyon liralık dev proje, 17.8 kilometre olacak. Güzergahta havalimanı iç ve dış hatları da dahil toplam 15 adet istasyon yer alıyor.

Yeni raylı sistem projesi, Meydan’dan başlıyor ve Aspendos Bulvarı boyunca yaklaşık 15.4 kilometre devam ederek, EXPO 2016 Antalya durağında son buluyor. Ayrıca güzergah 2.4 kilometre uzunluğundaki bir kol ile havalimanına da bağlanıyor. Sistemde her biri 75 metre uzunluğunda, hemzemin tipte toplam 15 istasyon yer alıyor. Raylı sistem hattı üzerinde bulunan istasyonlar ise, Perge Durağı, Kışla Durağı, Topçular Durağı, Demokrasi Durağı, Cırnık Durağı, Altınova Durağı, Yenigöl Durağı, Sinan Durağı, Havalimanı Kavşağı Durağı, Havalimanı Dış Hatlar Durağı, Havalimanı İç Hatlar Durağı, ANFAŞ Durağı, Kurşunlu Durağı, Aksu Durağı, EXPO Durağı olarak belirlendi.

5 KÖPRÜ 2 YER ALTI GEÇİSİ YAPILACAK

Yol güzergahı üzerinde servis, hidrolik, alt geçit ve köprü amaçlı olmak üzere toplam 7 adet sanat yapısı bulunduğu, raylı sistemin geçebilmesi için güzergahta Acısu deresi üzerine bir adet, Soğucaksu deresi üzerine 1 adet, Cırnık deresi üzerine 3 adet olmak üzere toplam 5 adet köprü yapılacağı belirtildi. Raylı sistem araçlarının, Demokrasi Kavşağı’nı yeraltından, diğer kavşakları ise hemzeminle geçeceği, Meydan’dan Aksu’ya kadar bulvarların orta refüjünde seyreden raylı sistem araçlarının, Aksu’ya vardığında yer altı geçişiyle sol yan yola geçecek ve EXPO’ya kadar bu şekilde seyredeceği ifade edildi.

200 MİLYONLUK YATIRIM

EXPO Meydan Raylı Sistem hattı hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Türel hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve ilgili bakanların katkıları ile Antalya’ya kazandırdıklarını anlattı. Başkan Türel “ Bizim ilk yaptığımız raylı sistem hattı 11.1 kilometreydi. Şimdi 16 kilometre ekliyoruz. 200 milyon TL’lik bir yatırım. Vatandaşlarımız Aksu’dan binince dünyanın en çağdaş toplu ulaşım araçları ile havaalanı, kent merkezine, Otogar’a kadar ulaşabilecek. Ulaştırma Bakanlığına raylı sistem projesi ve fizibilite çalışmalarını teslim ettik. Artık güzergah belli, proje belli, nerede duraklar olacak belli” diye konuştu.

PROJE BAKANLAR KURULU’NDA

Raylı sistem projesinin halka sorulduğunda yüzde 98’lik bir kabul oyunun ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Türel, “Biz büyük projeleri halka soracağız dedik. Büyük bir heyecanla fizibiliteyi tamamladık ve teslim ettik. Bu projeler kolay olmuyor. Gayret, takip gerektiriyor. Adım adım takip ediyoruz. Ulaştırma Bakanımız ile proje hakkında konuştuk. Bakanlığa projeleri teslim ettik. Bakanlar Kurulu onayı gerekiyor. Sayın Bakanımız hemen talimat vererek Aksu Raylı Sistem projesinin Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi yönünde talimatlarını verdi” diye konuştu.

Yorumlar