banner464

Kaş İlçe Müftülüğünden Gençlik Semineri

Antalya’nın Kaş İlçe Müftülüğünce "Camiler ve Din Görevlileri" haftası kapsamında "Cami ve Gençlik" konulu seminer düzenlendi.Kaş Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Osmanlı Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Antalya İl...

Kaş İlçe Müftülüğünden Gençlik Semineri

Antalya’nın Kaş İlçe Müftülüğünce "Camiler ve Din Görevlileri" haftası kapsamında "Cami ve Gençlik" konulu seminer düzenlendi.Kaş Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Osmanlı Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Antalya İl...

17 Ekim 2014 Cuma 17:37
27 Okunma
Kaş İlçe Müftülüğünden Gençlik Semineri
Antalya’nın Kaş İlçe Müftülüğünce "Camiler ve Din Görevlileri" haftası kapsamında "Cami ve Gençlik" konulu seminer düzenlendi.

Kaş Anadolu Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi Osmanlı Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, İlçe Müftüsü Fethullah Yavuz ve İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin katıldı.

İlçe Müftüsü Fethullah Yavuz yaptığı konuşmada, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası her yıl 1-7 Ekim tarihlerinde yapılıyordu ancak bu sene Kurban Bayramı’ndan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımızca 13-19 Ekim tarihlerinde yapılıyor. Cami ve Gençlik temalı seminerimizde gençlerimizi burada görmek çok güzel" dedi.

Seminerde "İz Bırakanlar" bölümünde Kaş’ın tanınmış din görevlilerinden "Karacibi" olarak bilinen Ahmet Tüzer’in hayatı slayt eşliğinde anlatıldı.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Antalya İl Müftüsü Osman Artan bir konuşma yaptı. Artan, “Bu hayattan iz bırakarak gitmek herkese nasip olmaz. İmam-ı Gazali Hazretleri örneğinde olduğu gibi. Hayatta her zaman bir gayemiz idealimiz olmalıdır. İnsan Allah’ın yarattığı en güzel varlıktır. İnsanda olan en büyük meziyet akıldır. İnsan Allah’ın kendisine verdiği bu büyük hazinenin kıymetini bilmelidir. Akli dengesi yerinde olmayan insanları gördüğümüzde halimize şükretmeliyiz” dedi.

Camilerin Allah’a sığınılan, dua edilen, Allah’a bir adım daha yaklaşılan kutsal mekanlar olduğunu kaydeden Artan, “Dünyadaki ilk ibadet yeri Kabe, ikincisi bugün İsrail sınırlarında bulunan Küdus’teki Mescid-i Aksa, üçüncüsü de Medine’deki Mescid-i Nebevidir. Peygamberimiz zamanında kadınlarımızda namaz kılmak için camilere gelirdi. Ancak bugün kadınlar sadece Ramazan ayında teravih namazları için geliyorlar. Camilerimiz 24 saat açık olmalı. Olmalı ki evinde ailesiyle tartışıp evden ayrılan gençlerimiz gelip camilere sığınmalı meyhanelere ya da birahanelere değil. Gençlik çok önemli. Bugün gençlik deyince herkesi aklına sorun ya da anarşi geliyor. Bunun önüne geçmenin yolu ailelerin de yeri geldiğinde gençlerimizin yaşına inebilmesidir. Gençlere güvenmeliyiz. Tarihteki bir çok önemli başarıda gençlerin imzası vardır. En güzel örnek 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’tir. Gençlerimizi camilere davet etmeliyiz. Sadece ibadet etmek için namaz kılmak için değil. Oturup sohbet edebilmeleri huzur bulabilmeleri için de davet etmeliyiz. Camilerimizde görev yapan din görevlisi arkadaşlarımız da camilere gelen gençlerimizle oturup sohbet etmeli, onları dinlemeli ve doğru yola sevk etmelidir. Camiler dünya kelamlarının da konuşulabileceği yerler olacaktır" şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Artan’ın konuşmasının ardından Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya Artan’a çiçek takdim etti.

Yorumlar