banner464

Uaü Antalyalı Gençleri Silikon Vadisi’ne Götürüyor

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), Antalya’da liderlik potansiyeli taşıyan gençleri ortaya çıkarıp desteklemek amacıyla düzenlediği “Genç Liderler Akademisi” isimli proje yarışmasına bu yıl da devam ediyor.Kazanan proje sahibi...

Uaü Antalyalı Gençleri Silikon Vadisi’ne Götürüyor

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), Antalya’da liderlik potansiyeli taşıyan gençleri ortaya çıkarıp desteklemek amacıyla düzenlediği “Genç Liderler Akademisi” isimli proje yarışmasına bu yıl da devam ediyor.Kazanan proje sahibi...

15 Aralık 2014 Pazartesi 15:24
46 Okunma
Uaü Antalyalı Gençleri Silikon Vadisi’ne Götürüyor
Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ), Antalya’da liderlik potansiyeli taşıyan gençleri ortaya çıkarıp desteklemek amacıyla düzenlediği “Genç Liderler Akademisi” isimli proje yarışmasına bu yıl da devam ediyor.

Kazanan proje sahibi ekibin ABD’nin San Francisco şehrinde bulunan Silikon Vadisi gezisi ile ödüllendirileceği yarışma kapsamında eğitim semineri düzenlendi. Seminerinde öğrencilerle buluşan İngiltere Norwich Business School öğretim görevlisi Dr. Fahri Karakaş, Türkiye’de liderliğin önündeki tek engelin kafalarda oluşturulan sınırlar içinde yaşayarak dünya vizyonunu kaçırmak olduğunu ifade etti. Dr. Karakaş, “Barışla, eğitimle, kültür sanatla dünya çapında işler başararak kurumları küresel lige taşımayı başarmalıyız. Sorunlarımız genelde kafamızın içindeki sınırlarla ilgili, dünyaya bakışımız, perspektifimizle ilgili. Daha fazla seyahat edebilmeliyiz. Birbirimizle uğraşmak yerine dünya perspektifinde düşünmeliyiz. Gençlerimize de böyle düşünmeleri için fırsatlar oluşturmalıyız. Avrupa Birliği çok önemli, ABD, Uzak Doğu ile bağların artması, kurumlar arası daha fazla köprülerin kurulması çok önemli. Bu konularda daha fazla atılım yapmalıyız. Çocukluğumuzdan itibaren sürekli ‘Üç taraf deniz, dört taraf düşman’ felsefesi ile büyüdük. Türk insanı hiçbir insanı beğenmiyor, Türk insanının algı araştırmasına göre ABD’liyi de Avrupalıları da beğenmiyor. Arapları zaten beğenmiyor, Uzak Doğuluları da beğenmiyor. Sorun bizden kaynaklı, kimseyi beğenmiyor ve de güvenmiyoruz” dedi.

Dr. Karakaş, dünyanın hızla değiştiğini, yeni düşünme şekilleri geliştirmemiz gerektiğini, düşünmeyi öğrenmeyi, kalıpların dışına çıkılması gerektiğini söyleyerek, “Özgürce, serbestçe, sıra dışı düşünmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Varsın size deli desinler. Hiç aldırmayın. Hedefe kilitlenin. O yoldan asla dönmeyin” dedi. Her zaman hedefe giden yollarda engeller çıkacağını vurgulayan Dr. Karakaş, “Ama sen inanıyorsan, ideallerine ulaşabilirsin. Hedefine ulaşmak için çok sıkı çalışabiliyor musun? Kendini disipline edebiliyor musun? Eğer büyük hedefiniz varsa, bunun bir maraton olduğunu unutmayın. Kendinizle yarışmanız gerekiyor. Ve unutmamalısınız ki, başarının yolu başarısızlıktan geçiyor. Alanında çığır açmış insanların hayatlarını araştırıyorum. Hepsinin de ortak noktası ‘başarısızlıklar’ olmuş ama vazgeçmemişler. Sen de vazgeçme. Uzun vadede kazanan sen olursun” diye konuştu.

“ÇOK ULUSLULUK İLE EĞİTİMİN KALİTESİ VE NİTELİĞİ ZENGİNLEŞİYOR”

“Türkiye’de çalışacağım üniversiteleri seçerken uluslararası vizyonda üniversiteler olmasına dikkat ediyorum” diyen Dr. Fahri Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu üniversite de bu açıdan doğru şekilde tasarlandığı ve ilerlediği için ilgimi çekti. UAÜ, uluslararası vizyonla yola çıkmış ve uluslararası öğrencilerin bu kadar yoğun olduğu başka bir üniversite bulmak çok zor. Kanada ve İngiltere’de de öğrencilerin farklı ülkelerden gelmelerine çok önem veriyorum. Öğrencilerin farklı ülkelerden gelmeleri eğitimin kalitesini ve niteliğini zenginleştiren bir unsur. ABD, Kanada ve İngiltere’de üniversitelerin başarılı olması bu çok ulusluluğa bağlı. Tek faktör değil ancak çok çok önemli bir faktör. UAÜ’nün yaptığı en doğru şey, kuruluşundan bugüne bu stratejide ilerlemesi oldu. Bu projede Antalya’daki en iyi yetenekleri keşfetmek ve onlara küresel bir ufuk katmak başlıca amacımız. Kalıpların, sınırların dışına çıkarmak istiyoruz bu gençleri. Dünya Türkiye’den ibaret değil, ufuklar ne kadar küresel olursa, bilgi birikimi ne kadar dışa dönük olursa ülkemizin geleceği de o kadar parlak olur. Gençlerin bu ufku kazanmaları için yatırım yapmamız gerekiyor, o nedenle bu projeyi önemsiyorum.”

“LİDERLİK ÖZELLİKLERİNİ GELİŞTİRMELERİ İÇİN DÜZENLENDİ”

UAÜ Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe ise, küresel dünyada işletme sahipleri ve kuruluşların yöneticiden daha çok liderlere ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, “UAÜ olarak gençlerimize liderliğin önemini anlatmak ve onların liderlik özeliklerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla böyle bir yarışma düzenledik. Bu yarışma aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi niteliği taşımaktadır” dedi.

Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni kurarken ‘liderler yetiştiren bir üniversite’ olması vizyonu ile ilerlediklerini dile getiren Rektör Göktepe, başta Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerinin projeye destek verdiklerini dile getirdi.

SİLİKON VADİSİ’NE GİDECEKLER

Sıra dışı fikirler üretilmesi ve kreatif düşünce, küresel bir vizyona ve bakış açısına sahip olma, hayatın farklı alanlarına dokunan bütüncül projeler üretme, doğaya, insana, sürdürebilirliğe değer verme gibi kriterler göz önüne alınarak yapılan değerlendirme sürecinde birinci gelen takımın Amerika-Silikon Vadisi’ne gideceği belirtilirken, bu ödül kapsamında genç liderlerin Apple, Google, Intel ve benzeri şirketleri ve üniversiteleri ziyaret ederek ufuklarını genişletme ve uluslararası firmalarda çalışma imkanlarını öğrenerek kariyerlerine yön verme imkanı elde edecekleri kaydedildi. Finale kalan takımların oluşturdukları projelerin bir katalog haline Antalya Valiliği’ne sunulacağı da kaydedildi.

Yorumlar