banner464

Arü’lü Akademisyenler “ahıska Türkleri”nin Sesi Oldu

Kafkasya Bölgesi’yle ilgili birbirinden değerli projelere imza atan ve uluslararası bilim camiasında bölgeyle ilişkili tarihi faaliyetlerle anılan Ardahan Üniversitesi (ARÜ), tarihten beri Kafkasya Coğrafyasının derin kültürel zenginliklerini...

Arü’lü Akademisyenler “ahıska Türkleri”nin Sesi Oldu

Kafkasya Bölgesi’yle ilgili birbirinden değerli projelere imza atan ve uluslararası bilim camiasında bölgeyle ilişkili tarihi faaliyetlerle anılan Ardahan Üniversitesi (ARÜ), tarihten beri Kafkasya Coğrafyasının derin kültürel zenginliklerini...

26 Kasım 2014 Çarşamba 09:33
86 Okunma
Arü’lü Akademisyenler “ahıska Türkleri”nin Sesi Oldu
Kafkasya Bölgesi’yle ilgili birbirinden değerli projelere imza atan ve uluslararası bilim camiasında bölgeyle ilişkili tarihi faaliyetlerle anılan Ardahan Üniversitesi (ARÜ), tarihten beri Kafkasya Coğrafyasının derin kültürel zenginliklerini temsil eden halklardan “Ahıska Türkleri”nin geçmişte uğradığı büyük zulümleri aydınlatacak nitelikteki çalışmalar gerçekleştiriyor. Ahıska Türkleri sürgününün 70. Yıldönümü çerçevesinde, 14-16 Kasım 2014 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde “Tarihte Ahıska Türkleri Sorunu: Dünü, Bugünü, Yarını” konulu sempozyuma Ardahan Üniversitesi’nden katılan akademisyenler, 1944 yılında Ahıska Türkleri’ne yaşatılan hazin olayı ve uğradıkları haksızlıkları çeşitli bilgi, belge, bulgu ve analizler ışığında ortaya koydu.

ARÜ’lü Akademisyenlerden “Ahıska Türkleri”ne Destek

Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok üniversitesinden çok sayıda bilim insanının yer aldığı sempozyumda Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şurettin Memmedli, Prof. Dr. Roin Kavrelişvili, Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan, Doç. Dr. Gülnare Gocayeva Memmedova, Doç. Dr. Ranetta Kafarova, Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, Yrd. Doç. Dr. Hanzade Güzeloğlu ve Rasim Mamedov birbirinden önemli bildiriler sundu. Sempozyumda ARÜ’lü akademisyenler, Ahıska Türklerinin haklı davalarını tarihsel ve metodolojik bir biçimde ele aldı. Ayrıca akademisyenler Ahıska Türkleri’nin yanında olduklarını açık ve anlaşılır bir dille ifade etti.

Tarihin Karanlık Sayfaları Zulümlerle Dolu

Ardahan Üniversitesi Halk Kültürü Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Ali Aslan, sempozyumda Ahıska Türklerinin Amerika’daki sürgün hayatı ve yaşadıkları sosyo-kültürel sorunları ele aldı. Öte yandan Doç. Dr. Aslan, Ahıska’nın Pedagojik Teknikumları, Kazakistan’da sürgün olarak yaşayan Ahıskalıların diğer halklarla olan kültürel etkileşimi, sürgün dönemindeki sözlü Halk Kültürü örnekleri gibi konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ahıska Türklerinin 70 yıl önce silah zoruyla yurtlarından sürgün edilmelerinin, yakın ve gözlerden ırak kalmış tarihimizin karanlık sayfaları arasında yerini koruduğunu belirten Doç. Dr. Aslan, “Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki sempozyumda tarihin karanlık sayfalarına ışık tutulmaktadır. Diğer yandan Ahıska Türlerinin ellerinden zorla alınan haklarıyla ilgili mücadelenin devam etmekte olduğu görülmektedir. Bu mücadelenin Ahıska Türklerinin zaferiyle sonuçlanacağı vurgulanmaktadır.” diyerek, Ahıska Türklerinin sorunlarını ele alan ve bu konuda çözüm önerileri oluşturan akademik organizasyonların hayati bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Sempozyum, Ahıska Türkleriyle İlgili Sorunlara Işık Tutuyor

Bursa’daki programda yapılan çeşitli değerlendirmeler sonucunda ortaya konan en önemli tespitlerden biri Ahıska Türklerinin hala “sürgün”de yaşamalarının, üzerinde daha fazla düşünülmesi gereken güncel bir problem olduğu yönündeydi.

Yorumlar