banner464

Dursun Çiçek Hsyk Müfettişlerine İfade Verdi

Emekli Albay Dursun Çiçek, HSYK müfettişlerine ifade vererek, Ergenekon kapsamında hakkında soruşturma başlatılmadan önce dinleme kararı veren dönemin özel yetkili hakimi Ali Efendi Peksak’tan şikayetçi oldu. Çiçek, “Kumpasçıların...

Dursun Çiçek Hsyk Müfettişlerine İfade Verdi

Emekli Albay Dursun Çiçek, HSYK müfettişlerine ifade vererek, Ergenekon kapsamında hakkında soruşturma başlatılmadan önce dinleme kararı veren dönemin özel yetkili hakimi Ali Efendi Peksak’tan şikayetçi oldu. Çiçek, “Kumpasçıların...

04 Aralık 2014 Perşembe 14:04
27 Okunma
Dursun Çiçek Hsyk Müfettişlerine İfade Verdi
Emekli Albay Dursun Çiçek, HSYK müfettişlerine ifade vererek, Ergenekon kapsamında hakkında soruşturma başlatılmadan önce dinleme kararı veren dönemin özel yetkili hakimi Ali Efendi Peksak’tan şikayetçi oldu. Çiçek, “Kumpasçıların hakkımda yapacakları karalama kampanyası için yasa dışı dinleme kararı aldığı somut olarak ortada” dedi.

Ergenekon davasından ağırlaştırılmış müebbet, Balyoz davasından da 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Dursun Çiçek, Ergenekon davası kapsamında hakkında hiç soruşturma başlatılmadan yaklaşık 4 ay önce usulsüz dinleme kararı veren dönemin özel yetkili hakimi Ali Efendi Peksak hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulunmuştu. Kızı ve avukatı İrem Çiçek’le birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gelen Dursun Çiçek, HSYK müfettişlerine müşteki sıfatıyla ifade verdi.

İfade işleminin ardından adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Çiçek, hakim Peksak’tan şikayetçi olduğunu belirtti. Hakim Ali Efendi Peksak hakkında 9 Mart 2009’da suç duyurusunda bulunduğunu belirten Çiçek, “Önceki HSYK malum nedenlerde bu suç duyurusunu işleme koymamıştı. Adalet Bakanı işleme koyulmayan kararları yeniden incelemiş, Ali Efendi Peksak hakkında suç duyurusunu işleme konulması için HSYK müfettişlerine talimat vermiş. Bu kapsamda başmüfettiş görüştük kendisine delilleri sunduk ve soruşturmanın sonuçlandırılmasını HSYK 3. Dairesi’ne sunulmasını bekliyoruz” dedi.

Suçun somut olduğunu belirten Çiçek, “Hakkımdaki ’ıslak imzalı’ denen irtica ile mücadele eylemi sahte planı soruşturmasının 12 Haziran’da bir gazetede yayınlanması ile başladığını, dönemin savcısı Zekeriya Öz mahkemeye bildirmişti. Dolayısıyla bu tarihten 3 ay önce hakkımda dinleme ve teknik takip kararı alınması bu kumpasçıların hakkımda medyada yapacakları karalama kampanyası için bilgi toplamak amacıyla yasa dışı dinleme kararı aldığını somut olarak ortaya koymaktadır. Dinlenen kişi Dursun Çiçek ancak Ankara’da oturan bir işçi. Biliyorsunuz 7 tane Dursun Çiçek yanlışlıkla dinlendi. Kararda 6 tane isim var, 5’i albay biri işçi Dursun Çiçek. Soruşturma olmayan bir dönemde Dursun Çiçek neden dinlenir. Çünkü müteakip dönemde yapılacak operasyon için hakkında bilgi toplanacak, ihbar mektuplarına yazılmak için bilgi toplanacak. Bu maksatla dinleme kararının alındığını ve yasa dışı olduğunu bir kez daha vurguluyorum” şeklinde konuştu.

Çiçek bir gazetecinin, ’’Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştunuz. Islak imzalı ile ilgili Adli Tıp’a yeniden gönderilmesiyle ilgili talebiniz vardı. Bir gelişme var mı?” şeklindeki sorusu üzerine, “O konuda Başsavcıvekili inceleme yapıyor. Bir üniversite veya adli tıp konusunda henüz karar verilmedi. Henüz inceleme yapılıyor. Karar verildiğinde imza incelmesi yapılacak” dedi.

Yorumlar