Gümrük Ekiplerinden Akıllı Cep Telefonu Operasyonu

Adana Havalimanı’nda Hong Kong’dan getirilen 1 milyon 477 bin TL değerinde toplam bin 85 adet akıllı cep telefonu ele geçirildi.Adana Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri, Adana Havalimanı’nda geçici depolama...

banner491
Gümrük Ekiplerinden Akıllı Cep Telefonu Operasyonu
banner567
Adana Havalimanı’nda Hong Kong’dan getirilen 1 milyon 477 bin TL değerinde toplam bin 85 adet akıllı cep telefonu ele geçirildi.

Adana Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri, Adana Havalimanı’nda geçici depolama ambarında 3 adet ahşap sandıkta bulunan ve bilgisayar tamirinde kullanılan “BGA tamir makinesi”nin ağırlığından şüphelenip sandıkları X-Ray taramasına sevk etti. Sandıklarda yapılan incelemede taban kısmında yoğunluk tespit edilirken, eşyaların bulunduğu sandık ve içindeki makine detaylı incelemeye alındı. Yapılan detaylı kontrolde, makinanın alt kısmındaki devreler boşaltılarak oluşturulan gizli bölmede paketlenmiş muhtelif markaların son modellerinden toplam bin 85 adet cep telefonu bulundu. Gümrüklenmiş değeri 1 milyon 477 bin TL olan cep telefonlarına, bilgisayar tamirinde kullanılan 3 adet “BGA tamir makinesi” ve bu makineye ait aksam ve parçalara savcılık talimatı doğrultusunda el konuldu. Kaçakçılık olayı ile ilgili olarak ithalatçı ve beyan sahibi firma yetkilisi 6 kişi hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet etmekten Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Son ele geçirilen telefonlarla Adana’da 2014 yılı başından bu güne kadar ele geçirilen kaçak cep telefonu sayısı 5 bin 802’ye, hakkında suç duyurunda bulunulan kişi sayısı da 13’e ulaştı. 2014 yılı boyunca Adana’da el konulan telefonların gümrüklenmiş değerinin toplam 3 milyon 441 bin TL olduğu bildirildi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535