banner647

Lice, Silvan, Kulp ve Hazro’daki operasyon tamamlandı

Diyarbakır’ın Hazro, Kulp, Silvan ve Lice ilçelerine bağlı 46 köy ve mezrada ilah edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon tamamlandı. Operasyonda, terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda silah ve mühimmat ile yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi. Operasyonun tamamlanmasını ardından bölgedeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

banner491
Lice, Silvan, Kulp ve Hazro’daki operasyon tamamlandı
banner567

Diyarbakır’ın Hazro, Kulp, Silvan ve Lice ilçelerine bağlı 46 köy ve mezrada ilah edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon tamamlandı. Operasyonda, terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda silah ve mühimmat ile yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi. Operasyonun tamamlanmasını ardından bölgedeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Lice güneyi ile güneybatısı, Hazro kuzeyi ve Silvan kuzeybatısı arasında kalan dağlık ve kırsal alanda 20 Eylül’de saat 22.00’den itibaren icrasına başlanılan “Bayrak-60 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Polat Özbek-2 Operasyonu”nun bugün saat 02.00 itibariyle başarıyla tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, operasyonda teröristler tarafından kullanılan 5 doğal mağara, 3 sığınak ve 3 farklı bölgeye gömülü halde 5 ayrı jelikan bidon ile ağaçlık ve makilik alan içerisinde arama yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Aramada 1 adet tabanca, 1 adet av tüfeği ve bu tüfeğe ait 66 adet fişek, 2 adet Dragunov keskin nişancı tüfeğine ait şarjör ve bu silaha ait 17 adet fişek, 5 adet el telsizi, 1 adet Kaleşnikof kütüklüğü, 150 kilogram amonyum nitrat ve şekerle hazırlanmış 2 adet mayın/EYP düzeneği, mayın/EYP yapımında kullanılan 3 adet elektronik devre kartı, 1 adet ağız kısmı kesilmiş mutfak tüpü, 3 adet el telsizi anteni, 1 adet video kamera, 1 adet çelik kaynak yapıştırıcı, 45 adet hızlı yapıştırıcı, 1’i yanmış halde 3 adet akü, 1 adet tornavida takımı, 1 adet akım ölçer, 1 adet çadır, 1 adet küçük boy güneş paneli, 1 adet el feneri, 2 adet kelepçe, 5 kilogram tütün ve sarma kağıdı, 4 adet tencere, 4 adet çaydanlık, 200 kilogram muhtelif yiyecek maddesi, çok sayıda yaşam ve giyim malzemeleri ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Savcılığının talimatı uyarınca mayın/EYP yapımında kullanılanlar ile yaşam ve giyim malzemeleri yerinde imha edilmiş, delil niteliğine haiz silah ve mühimmat muhafaza altına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, adli makamlardan alınan kararlara istinaden 106 konutun adli araması, 736 şahsın da kimlik sorgulamasının gerçekleştirildiği bildirilerek şunları kaydedildi:

“Yol kontrol ve arama faaliyetlerinde 324 araç ve 602 şahsın kimlik sorgulaması yapılmış, daimi arama kararı bulunan 3 şahıs tutuklanmış, ‘Kasten Öldürme’ ile çeşitli suçlardan aranma kaydı bulunan 4 şüpheli gözaltına alınmış, 20 şahıs 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligatta bulunulması sonrasında serbest bırakılmıştır.”

101 milyon 751 bin 750 TL’lik esrar ele geçirildi

Operasyonda narko-terörizmle mücadele kapsamında da çalışma yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu çerçevede Lice ilçesine bağlı 7 köy/mezra mülki sınırları içerisinde piyasa değeri 101 milyon 751 bin 750 TL olan 2 bin 834,35 kilogram toz ve 298,2 kilogram kubar olmak üzere toplam 3 bin 132,55 kilogram esrar maddesi ile 190 bin kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Savcılığının talimatı uyarınca esrar maddesi muhafaza altına alınmış, kenevir bitkisi numune alınmasını müteakip yerinde imha edilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.”

Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Açıklamada, operasyon nedeniyle Lice’ye bağlı Budak, Dallıca, Tepe, Türeli, Kabakaya, Kutlu, Yalaza, Ortaç, Bağlan, Oyuklu, Çavundur, ve Dolunay köyleri ile Hevselbey, Kolbağı, Alataş, Kalkanlı, Bakanlar, Hacıcemil, Esenli, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören ve Çanak mezraları, Hazro’ya bağlı Çitlibahçe ve Ormankaya köyleri ile Güzdamı ve Şahgeldi mezraları, Silvan’a bağlı Mutluca, Çaldere, Dolaplıdere, Dağçılar köyleri ile Üçdirek, Ergeçiti, Kayabağı ve Erkenciler mezraları ve Kulp ilçesine bağlı Çukurca, Demirli, Düzce, Bayıkköy ve Taşköprü köyleri ile Zümrütlü, Keçiveren, Yukarıpolat, Aşağıpolat, Mevik ve Taşköprü mezralarında 21 Eylül 2017 Perşembe günü saat 05.00’den itibaren geçerli olan sokağa çıkma yasağının bugün 05.00 itibariyle kaldırıldığı da duyuruldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner644

banner612

banner590