banner636

Maceracı’nın İfadesi Karaman’da Merak Uyandırdı

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Samanyolu televizyonunda "Maceracı" adlı programı sunan Murat Yeni, ifadesinde anlattığı Karaman’da merak uyandırdı.

banner491

Murat Yeni'nin, örgütün faaliyetlerine katılarak sunuculuğunu yaptığı televizyon programı vesilesiyle geldiği Erzincan'da "himmet" adı altında vatandaşlardan para topladığı ve sosyal medya hesaplarından örgütü övücü ifadeler kullandığı öne sürüldü.

Savcılık ifadesinde, örgütün medya yapılanması ve örgüt üyelerinin bu yapılanma içerisinde tasnif edilmelerine ilişkin bilgiler aktaran Murat Yeni şunları ifade etti:

"Ben, hatırladığım kadarıyla iki ya da üç kez kanalda cemaat sohbet toplantısına katıldım. Bu sohbetlerin büyük kısmı kanalda gerçekleşirdi. Katılmış olduğum sohbet toplantılarına benim dışımda yemek programı sunucu Oktay Usta, Sır Kapısı programını sunan Reha Yeprem, tarihçi Talha Uğurluer, sanatçı Gökmen Ürü, programcı Asım Yıldırım ve radyocu Asım Bozkuş gibi şahıslar katılırdı. Sohbet grubumuz benim gibi medya önünde olan ve sunuculuk yapanlardan oluşuyordu."

“ÖRGÜT BİZİ VİTRİN OLARAK KULLANDI”

Murat Yeni, hazırlamış olduğu "Maceracı" isimli programdan dolayı ülke genelinde tanınan ve sevilen bir simaya sahip olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Düzenlenen etkinliklerde şahsımın seçilmiş olmasını vitrin pozisyonuma bağlıyorum. Katıldığım söz konusu etkinlikleri düzenleyen kesimin daha çok FETÖ'ye müzahir işletme ve kuruluşlar olması yine bu örgüte müzahir televizyon kanalında program yapıyor olmama bağlıyorum. Örgüt söz konusu etkinlikleri düzenlemekle mensup olanlar ile halkı kaynaştırmada bizi de vitrin pozisyonunda kullanıyordu. Etkinliklerden beklediği fayda da bundan ibaret."

Program bütçelerinin kısıtlı olması sebebiyle gittikleri illerde FETÖ'nün yurt ve okullarında konakladıklarını belirten Yeni, masrafların bir kısmının ise yine örgüt kuruluşları ve işletmelerince karşılandığını aktardı.

“ÇEKİM YAPACAĞIM İLDEKİ ESNAFI SAMANYOLU TELEVİZYONU BELİRLERDİ”

Murat Yeni, ifadesinde profesyonel sunuculuk yaptığını bildirerek "Çekim yapacağım iller ve o ildeki esnafı Samanyolu televizyonunda konu araştırmacısı olarak görev yapan İlyaz Nayir belirlerdi. Biz de o ile gittiğimizde bu kişinin sağladığı irtibatla görüşür, çekim yapardık" ifadesini kullandı.

KARAMAN’DA ÇEKİM YAPTI, DERNEK AÇTI

2012 yılının Aralık ayında Maceracı Karaman’a gelerek Kale Tesisleri ile Karadağlı Restaurant'ta çekim yaptı.

Çekimlerin tamamlanmasıyla birlikte, Yeni, Karaman Beklenen Bahar Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin (BAHARDER) yeni binasının açılışını yaptı.

Programda konuşan Yeni,  kendilerine destek veren Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi, Taşkale Belde Belediyesi, çekim ekibi ile birlikte konakladıkları Karaman Öğretmenevi ile Aygün Otel'in ilgililerine de misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

MACERACI’NIN ADINI VERDİĞİ UĞURLUEL TUTUKLANDI

Tarihçi-yazar Talha Uğurluel, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul'da gözaltına alınarak, Erzincan’a getirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen Uğurluel, ifadesi için İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne sevk edildi. Daha sonra ise Erzincan Adliyesine sevk edildi.

Uğurluel savcılıktaki işlemlerinin ardından ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 12:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner644

banner612

banner590