banner464

(özel Haber) Dolandırıcılar Bu Kez Genel Müdür Yardımcısı Oldu

Adana’da bir kişiyi telefonla arayıp kendisini dünyaca ünlü bir kola firmasının genel müdür yardımcısı olarak tanıtan dolandırıcı, ’kampanya çerçevesinde 20 bin lira kazandınız, parayı almak için vereceğim hesaba ATM’den 900 lira...

(özel Haber) Dolandırıcılar Bu Kez Genel Müdür Yardımcısı Oldu

Adana’da bir kişiyi telefonla arayıp kendisini dünyaca ünlü bir kola firmasının genel müdür yardımcısı olarak tanıtan dolandırıcı, ’kampanya çerçevesinde 20 bin lira kazandınız, parayı almak için vereceğim hesaba ATM’den 900 lira...

19 Ekim 2014 Pazar 09:57
89 Okunma
(özel Haber) Dolandırıcılar Bu Kez Genel Müdür Yardımcısı Oldu
Adana’da bir kişiyi telefonla arayıp kendisini dünyaca ünlü bir kola firmasının genel müdür yardımcısı olarak tanıtan dolandırıcı, ’kampanya çerçevesinde 20 bin lira kazandınız, parayı almak için vereceğim hesaba ATM’den 900 lira yatırmanız gerekiyor" dedi. Arayan kişinin dolandırıcı olduğunu anlayan vatandaş polise başvurdu.

Edinilen bilgiye göre, olay merkez Çukurova ilçesine bağlı Mahfesığmaz Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Osman Erten (37) annesi Nazmiye Kesen ile birlikte Kenan Evren Bulvarı’nda yürürken Erten’in telefonu çaldı. Erten telefonu açtığında karşısındaki kişi kendisini bir kola firmasının genel müdür yardımcısı olarak tanıtarak, ’kampanya kapsamında 20 bin lira para kazandınız. Bu paranız şimdi bankaya yatırıldı. Ancak bu parayı çekmek için vereceğim hesaba bankanın ATM’sinden 900 lira para yatırmanız gerekiyor" dedi.

PARALI ELDEN ALMAYA GELMEDİ

Ancak Erten, televizyonda bu tür dolandırıcılık haberleri izlediği ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bu konuyla ilgili SMS geldiği için dolandırılmaya çalışıldığını anlayıp hem dolandırıcıyla sohbet edip hem de annesine "Yol kenarında polis görürsen haber ver" diye uyardı. Erten, bir süre sonra Kenan Evren Bulvarı üzerinde bir polis görüp yardım istedi. Polis hemen Erten’den telefonu alıp konuşmaya başladı. Parayı ATM’ye yatıramadığını gelirlerse elden vereceğini söyledi. Telefon dolandırıcısı "Tamam olur size bir arkadaş yönlendireceğim 15 dakika sonra sizi tekrar arayacağım" diyerek telefonu kapattı. Polis ve Erten birlikte bir süre bulvarda kaldırımda bekledi ancak dolandırıcı Erten’i bir daha aramadı.

"AKLINIZI KULLANIN DOLANDIRILMAYIN"

Osman Erten telefondaki şahsın kendisini genel müdür yardımcısı olarak tanıttığında dolandırılmaya çalışıldığını anladığını belirterek, "Hemen yolda bir polis aradım. Bir süre sonra polisi görünce onların yanına gidip durumu anlattım. Bana telefonu da kapatmayın dediler ben hem telefonu kapatmadım hem de polise bildirdim. Polis benden telefonu alıp bir süre zanlıyla görüştü. Polis de bize yardım ederek dolandırılmadık. Sürekli televizyonlarda gazetelerde görüyoruz, üstelik Emniyet Genel Müdürlüğü sürekli SMS atarak dolandırıcılara karşı uyarıyor. Bunların sayesinde ben hemen dolandırılmak istendiğimi anladım. İnsanlar bu konuda biraz duyarlı olsunlar, akıllarını kullanıp dolandırılmasınlar" dedi.

"DAHA ÖNCE SAVCI POLİS OLUYORLARDI"

Dolandırıcılar yaklaşık 6 yıldır telefonla arayıp görüştükleri şahıslara savcı ya da polis olduklarını söyleyip, kimlik bilgilerinin terör örgütü PKK tarafından ele geçirildiğini ya da kimlik bilgilerinin çalınarak hesabından PKK’ya para aktarıldığını söyleyerek dolandırıcılık yapıyorlardı. Vatandaş bu dolandırıcılığa karşı duyarlı olunca dolandırıcılar da konsept değiştirerek, ünlü markaların ödül kampanyalarını kullanarak dolandırmaya başladı.

Polis vatandaşları bu konuda da uyararak, ödül veren firmaların bunun karşılığında kesinlikle para istemeyeceğini hatırlattı.

Yorumlar