banner464

Sandık Başkanlarının Yargılandığı Davada, Chp’nin Katılma Talebi Reddedildi

30 Mart Yerel Seçimleri’nde Kağıthane’de oyları AK Parti lehine değiştirdikleri iddia edilen sandık başkanları hakkında açılan davalardan ikisi bugün görüldü. CHP’nin davaya katılma talebi reddedildi.30 Mart Yerel Seçimleri’nde çoğunluğu...

Sandık Başkanlarının Yargılandığı Davada, Chp’nin Katılma Talebi Reddedildi

30 Mart Yerel Seçimleri’nde Kağıthane’de oyları AK Parti lehine değiştirdikleri iddia edilen sandık başkanları hakkında açılan davalardan ikisi bugün görüldü. CHP’nin davaya katılma talebi reddedildi.30 Mart Yerel Seçimleri’nde çoğunluğu...

15 Aralık 2014 Pazartesi 14:55
84 Okunma
Sandık Başkanlarının Yargılandığı Davada, Chp’nin Katılma Talebi Reddedildi
30 Mart Yerel Seçimleri’nde Kağıthane’de oyları AK Parti lehine değiştirdikleri iddia edilen sandık başkanları hakkında açılan davalardan ikisi bugün görüldü. CHP’nin davaya katılma talebi reddedildi.

30 Mart Yerel Seçimleri’nde çoğunluğu CHP’den olmak üzere bazı partilerin oylarının AK Parti’ye geçirildiği iddialarına ilişkin açılan 29 ayrı davadan ikisi İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Görülen ilk davada tutuksuz sanıklar Oral Dağlı ve Zafer Eraslan hazır bulundu.

Duruşmada ifade veren Oral Dağlı, hakkındaki suçlamaları reddetti. Oyları saydıktan sonra sonuçları sayım döküm cetveline kaydettiklerini ve imzaladıklarını ifade eden Dağlı, “Sonuçların birer örneğini de parti görevlilerine verdik. Daha sonra seçim kuruluna teslim ettik. Benim teslim ettiğim belgelerde herhangi bir tahrifat söz konusu değildir, tahrifatları ben yapmadım. Ben teslim ettikten sonra seçim kurulunda tahrifat yapıldığı söyleniyor benimle ilgisi yok" diye konuştu.

Tutuksuz sanık Zafer Eraslan ise avukatı olmadığı için duruşmada savunmasını yapamadı.

Duruşmada söz alan CHP Kağıthane İlçe Başkanı da olan Avukat Zeynel Öztürk de suçtan zarar gördüklerini belirterek davaya parti olarak katılmak istediklerini belirtti. Mahkeme bu talebi kabul ederek duruşmayı erteledi.

Benzer iddialara ilişkin açılan ikinci davada ise tutuksuz sanık Ahmet Gökçegöz hakim karşısına çıktı.

İddianamede mağdur olarak yer alan Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) ise duruşmaya katılan olmazken, CHP Kağıthane İlçe Başkanı olan Avukat Zeynel Öztürk bu davaya da katıldı.

CHP’NİN KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada ifade veren Ahmet Gökçegöz suçlamaları reddederek, "Açık tasnif işlemi olduğundan tutanaklarda oynama yapmamız da mümkün değildir. Seçim sonuçlarını ben, CHP’li ve BBP’li üyeler ile birlikte gece 03.00’da Kağıthane İlçe Seçim Kurulu’na teslim ettik. Kesinlikle tutanakta tahrifat yapmadım. Kimin yaptığını da bilmem. Suçsuzum" dedi.

Duruşmada söz alan Avukat Öztürk, "Suçtan zarar gördüğümüz açıktır. Davaya katılmak istiyoruz" dedi.

İddianamede mağdur olarak HDP’nin gösterildiğini belirten mahkeme, CHP’ye ait oylarda herhangi bir oynamanın bulunmadığı gerekçesiyle bu talebini reddetti.

Mahkeme, HDP İstanbul İl Teşkilatı’nın adresinin tespit edilerek adlarına son kez duruşma gününü bildirir davetiye çıkarılmasına karar verdi.

SANIKLARIN 8’ER YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

CHP Kağıthane İlçe Başkanı Avukat Zeynel Öztürk’ün, 30 Mart yerel seçimlerinde 36 sandıkta seçim sonuçlarının Ak Parti lehine değiştirildiği iddia ederek itiraz etmişti.

İtirazı değerlendiren Kağıthane İlçe Seçim Kurulu tarafından, birçok sandıkta oylara eklemeler yapıldığı, bu eklemelerin yazılar karalanarak kimi yerde okunmaz hale getirilerek, rakam ve yazı ile ilaveler yapıldığı belirtilerek suç duyurusunda bulunulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da sandık sayısının fazla olması nedeniyle 36 sandık için ayrı ayrı soruşturma başlatmış soruşturma sonucunda 29 sandığa ilişkin, 29 sandık başkanı hakkında ayrı ayrı dava açılmıştı. İddianamede sanıkların atılı suçu işlediği yönünde yeterli şüphe oluştuğu belirtilerek, “Seçim sonucunu değiştirmek’ ve ‘Sahte tutanak düzenlemek’ suçlarından 5’er yıldan 8’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Yorumlar