Bilindiği üzere, UNESCO tarafından 2023 anma yıl dönümleri arasına Âşık Veysel’in adı da eklenmiş, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2023 yılının tüm yurtta “Âşık Veysel Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin bir genelge yayımlanmıştı. Bu kapsamda ülkemiz genelinde Âşık Veysel’i konu edinen pek çok etkinlik düzenlenmeye başladı. Onlardan biri, 18 Mart 2023 Cumartesi günü saat 14.00’da Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından Konya İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. Herkesin katılımına açık olan etkinlik, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin Youtube kanalı üzerinden de canlı olarak yayınlanacak.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi adına Emine Kübra Güden tarafından organize edilen etkinlikte Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri konuşmacı olarak yer alacaklar. Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, panel yöneticisi olarak açılış konuşmasını yapacak ve Veysel’in hayatının öne çıkan noktalarını anlatıp onun şiirlerinden örnekler sunacak. Ardından Doç. Dr. Onur Aykaç’ın “Âşık Veysel’in Sanatını Etkileyen Edebî Çevre” başlıklı konuşmasına geçilecek. Aykaç, Veysel’in karanlık dünyasını aydınlatan ve onun şairliğine tesir eden kişi ve kurumları anlatacak. Son olarak Doç. Dr. Kâmil Ali Gıynaş’ın “Âşık Veysel’in Şiirlerinde Öğüt” başlıklı sunumu dinlenecek. Gıynaş, Veysel’in yarım asır önce hem çağına hem de günümüz nesline verdiği öğütleri onun mısraları eşliğinde sunacak. Etkinlik, Mesut Çetinkaya’nın Âşık Veysel türkülerini icra etmesiyle son bulacak.

Yaklaşık yarım asır önce “Dostlar beni hatırlasın.” diye vasiyet eden Âşık Veysel, “Dostlar seni unutur mu?” diye seslenen her kesimden insan tarafından yıl boyunca yapılacak etkinliklerle anılmaya devam edecek.