Değerli okuyucularım epeydir sizlerle değildim malum haber sitesini yönetiyorum ve KPSS. 
    Şimdi sizlerle araştırdığım bilgileri paylaşacağım. Öncelikle ulu önder Atatürk Karaman'lı mıydı? Bu soruya net cevap vereyim hemşerilerim.Evet Ulu Önder Atatürk Karaman'lıydı . Şimdi bazıları diyecek Selanik'te işi ne diye? Osmanlı'da iskan siyaseti vardı  ve bu politika şöyleydi ; Genelde Yörükler'i iskan siyasetiyle batıda feth edilen yerlere yerleştirme polistikası diye tanımlayabiliriz. Ulu Önder Atatürk'te bu şekilde ailesi önceden Selanik'e yerleştirilmiş Yörükler'dendir. Yani Ulu Önder Atatürk Karaman'lı Yörük Türmenleri'ndendir. Bazıları derlerse kaynak bilgin kim Prof.Dr Yusuf Halaçoğlu hoca Cihan haber ajansına Karaman'da konferansı sonucunda şu açıklamaları kaynaktır : Cihan Haber Ajansı muhabirine çarpıcı açıklamalarda bulunan Türk Dil Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün soyunun Anadolu'dan gelerek Rumeli'ye iskan edilen Yörük veya Türkmenlere dayanmakta olduğunu söyledi. Halaçoğlu, Atatürk'ün baba tarafından dedeleri Karaman Yörüklerinden gelirken, anne tarafının Manisa'dan getirilerek Rumeli'ye iskan edilen ve 'Evlad-ı Fatihan' olarak nitelendirilen ailelere mensup olduğunu söyledi. Hallaçoğlu, bu Yörük aşiretinin Manisa'dan göç ettirildikten sonra Batı Makedonya'nın Sarıgöl Bucağı'na yerleştirildiğini, bu aile aşireti ile birlikte daha sonra Selanik'in Lagaza bölgesine göç ettiğini belirtti. Belgelerden anlaşıldığına göre Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın annesinin adı Ayşe, babasının adı Sofi-Zade Feyzullah Efendi olduğunu ifade eden Halaçoğlu "Feyzullah Efendi Karaman'dan Rumeli'ye sürgün edilen Yörük aşiretindendir. Zübeyde Hanım'ın, Hasan Ağa ve Hüseyin Ağa isimli iki kardeşi bulunmaktaydı. Atatürk'ün büyük dedesi (babasının babası) Kırmızı Hafız Efendi'nin annesi 'Gulalar', babası 'Pınarlar' ailelerinden gelir. Hafız Ahmet Efendi, kardeşi Hafız Mehmet Emin'le birlikte 1850 yıllarında ticaret amacıyla önce Manastır'a, sonra da Selanik'e gelerek yerleşmiştir. Bu bilgilere baktığımızda Atatürk'ün Karamanlı olduğu kesindir." şeklinde konuştu. Diğer taraftan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in de Karamanlı olduğunu belirten Halaçoğlu Yunanca'da "Karaman" diye bir deyimin olmadığını, bu "Karaman" deyiminin kesinlikle Karamanlı olmasından dolayı aldığını, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in de kendisini Karamanlı kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (CİHAN)
     Ulu önder Atatürk'ün Karamanlı olduğunu Yörük olduğunu açıkladım yukarda belirttim kaynaklı olarak. Peki Atatürk hangi Yörüklerden ? Diyebilirim ki net olarak Ulu Önder Atatürk Kocacık Yörükler'indendir. Aşağıdaki Gazetede açıkça belirtilmiştir.


    
      

    
   
  Kocacık, (
Makedonca: Коџаџик {Kocacik}) Makedonya'nın Debre yakınlarında Merkez Jupa’ya bağlı köy. Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin köyü olarak ünlenmiştir. Kocacık köyünde Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi dünyaya gelmiştir.    Köy, Osmanlı döneminde Manastır Vilayeti’nin Debre-i Bâlâ Sancağı’na bağlı olmuştur.Kocacık Yörükleri, Orta Asya'dan gelerek Anadolu'da Aydın/Söke Bölgesinde yaşayan "Kızıloğuz" Türkmenlerindendir.Atatürk'ün Dedesi Ahmet Efendi ve Amcası Hafız Mehmet Emin Efendi'nin taşıdıkları Kızıl lakabı da buradan gelmektedir. Kocacıklıların Balkanlar’a göçmeden önce Anadolu'da hangi bölgede oldukları ve geride kalan akrabaları ile ilgili arşiv kayıtları: Kocacık, Kocacıklı, Kocacıklu, Gocacık, Gocacıklı, Gocacıklu: Adana,Kars-ı-Meraş,-Karahisar-ı-Şarki-Sancağı    Bozok, Kayseri, Sivas, Akdağ, Adana, Maraş, Teke, Hamıd, Bolu, Tarsus, İçel, Karaman, Afyonkarahisar, Bolvadin -Dinar Şark-i Karaağaç, Karaman, Çerkeş, Gümülcine, Dimetoka, Kavala Üsküp, Hezargrad (Niğbolu), Vardar, Selanik, Silistre, Ustruga, Ohri, Manastır.

   
Kaynakça : 
    
  1. 1^ Numan Kartal, Atatürk ve Kocacık Türkleri, TC. Kültür Bakanlığı
  2. 2^ Binbaşı M.Nasrullah; Kolağası M.Rüşdi; Mülazım M.Eşref, Osmanlı Atlası – XX. Yüzyıl Başları, OSAV, İstanbul, 2003
  3. 3^
  1.  Başbakanlık Arşiv Belgelerine göre: Osmanlı İmparatorluğunda Oymak, Aşiret ve Cemaatler”, Tercüman Yay.1979 
  

     Soru,Görüş,Eleştirileriniz için Face Book ve Twetter Adreslerim:

      

     www.facebook.com/alican1986     www.twitter.com/alican1986