Mahmut Ünüvar: “Ermenek Zeytini Markalaşacak” Foto Galeri: Mahmut Ünüvar: “Ermenek Zeytini Markalaşacak”

Milliyetçi Hareket Partisi Karaman milletvekili adayları Mahmut Ünüvar ve Soydan Evci, seçim çalışmaları kapsamında Güneyyurt Kasabası ve Ermenek İlçesindeki vatandaşlarla buluştu. Günü esnaf ziyaretleri ve hemşehri buluşmaları ile geçiren adaylar, bölgenin durumunu ve geleceğini konuştu. Çalışmalar kapsamında tarımsal alanlarda incelemelerde bulunuldu.

Büyük su yüzeylerinin iklim ve hissedilen sıcaklık üzerinde etkileri olduğunu söyleyen Ünüvar, ‘’Etkiler üzerine ziraatla uğraşan hemşehrilerimiz farklı ürün kalemlerine yönelmeye başladı. Bu durum doğru değerlendirilip, iyi yönetilirse bölge adına büyük bir kazanım olur’’ dedi. Ürün kültürünün, yetiştiği coğrafyanın ve iklimin damgasını üzerinde taşıdığını belirten milletvekili adayı Ünüvar;

‘’Yıllardır bölgede elma ve ceviz üretimi üzerine faaliyet gösteren çiftçilerimiz, yaşanan değişim neticesinde farklı ürün çeşitlerini denemeye başladılar. Bu kalemler arasında ise geçmişte de küçük ölçekte üretimi yapıldığından zeytinin diğerlerine nazaran daha başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Zeytin; yağlık, sofralık olarak işlenebilen ve bu işlem sonrası oluşan yan ürünleri de değerlendirilebilen bir ürün. Sürekli artan talep ve yetişmesi için aranan özel iklim koşullarının Ermenek ve çevresinde oluşması, bölge için bu ürün üzerine yoğunlaşılması gerektiğini gösteriyor. Dolayısıyla buranın rakım, hava koşulu ve diğer etkenleri de incelenerek en doğru zeytin cinsinin tespit edilmesi gerekiyor.

Bu tespit sonrası sağlanacak teşviklerle zeytinin yaygınlaşmasını sağlayabiliriz. İlerleyen süreçte tadı, aroması veya yağındaki farklılıkların ortaya çıkması ile ‘Ermenek Zeytini’ olarak markalaşacağız. İlçede yetişen zeytinlerin bir kısmının komşu ilçe Mut’taki tesislere götürülmesi bu markalaşmanın önündeki bir engeldir. Dolayısıyla ilçedeki zeytin işleme tesislerinin kapasitelerinin artırılmasına ve yenilerinin ilçeye kazandırılmasına öncülük edeceğiz. Ürünlerin yetiştiği bölgede işlenmesi, değerlerinin de korunmasını sağlayacak. ‘Ermenek Zeytini’ ilçenin ekonomisini kalkındırırken, istihdama da büyük katkı sağlayacak. Ermenek sahipsiz değil, Karaman sahipsiz değil. Destek olun; gören gözünüz, konuşan diliniz ve tutan eliniz olalım’’ ifadelerine yer verdi.


İl Başkanı Durmuş Yıldızbaş, Güneyyurt Belediye Başkanı Ahmet Arı ve partililerin eşlik ettiği adaylar, ziyaretlerin ardından MHP Ermenek İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programına katıldı.