banner464

Aydınlı Öğrenciler Derslerini Ayto Kültür Evinde İşleyecek

Aydın Ticaret Odası (AYTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında imzalanan ‘Genç Nesiller Tarihle Buluşuyor’ projesi protokol ile Efeler’deki okullarda eğitim gören öğrenciler müze ve kültür varlıklarını...

Aydınlı Öğrenciler Derslerini Ayto Kültür Evinde İşleyecek

Aydın Ticaret Odası (AYTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında imzalanan ‘Genç Nesiller Tarihle Buluşuyor’ projesi protokol ile Efeler’deki okullarda eğitim gören öğrenciler müze ve kültür varlıklarını...

27 Kasım 2014 Perşembe 09:05
60 Okunma
Aydınlı Öğrenciler Derslerini Ayto Kültür Evinde İşleyecek
Aydın Ticaret Odası (AYTO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında imzalanan ‘Genç Nesiller Tarihle Buluşuyor’ projesi protokol ile Efeler’deki okullarda eğitim gören öğrenciler müze ve kültür varlıklarını ilgilendiren derslerini AYTO Kültürevinde işleyecek.

AYTO Öğrenci Okutma ve Eğitim Vakfı’nın Güney Ege Kalkınma Ajansı 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında finanse edilen "Genç Nesiller Tarihiyle Buluşuyor" eğitim projesinin lansmanı ve ilköğretim 5. sınıf ve lise 10. Sınıf öğrencilerinin Aydın Ticaret Odası Kültürevi’ni ziyaret etmeleri konularını içeren Aydın Ticaret Odası ve İL Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan AYTO Kültürevi protokolü yenilenmesi gerçekleştirildi. Protokole AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, GEKA İzleme ve Değerlendirme Koordinasyon Dairesi Başkanı Taner Akgül ve davetliler katıldı.

AYTO Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak, AYTO Başkanı Hakan Ülken ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, AYTO Kültürevi’nin ilköğretim ve lise öğrencileri tarafından ilgili dersleri kapsamında ziyaret etmeleri ve kültür mirası eğitimi almalarını sağlayan geçen yıl imzalanan protokol yenilendi. Ardından AYTO Kültürevi Sorumlusu İlknur Karaçayır tarafından Güney Ege Kalkınma Ajansı 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında finanse edilen "Genç Nesiller Tarihiyle Buluşuyor" eğitim projesinin sunumu yapıldı.

Bir yıl geçerli olacak protokol çerçevesinde Efeler ilçesindeki okulların 5. ve 10. Sınıf öğrencileri ile ADÜ Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Bölümü 3. Sınıf öğrencileri müze ve kültür varlıkları derslerini AYTO Kültürevi’nde işleyecek. Protokol ile 10 bine yakın öğrencinin derslerini uygulamalı olarak kültür evinde işlemsi planlanıyor. Kültürel ve tarihi değerleri koruyup gelecek nesillere aktarılmasında çocukların daha iyi bilinçlendirmesi amaçlanan proje kapsamında AYTO Kültür Evinin bilgilendirme salonu teknolojiyle donatılmış sınıfa dönüştürülecek. Kültür evini ziyaret eden öğrencilere kültür evi görevlileri tarafından kültür evindeki kültürel ve tarihi değerler hakkında bilgiler verilecek.

6000 ÖĞRENCİ AYTO KÜLTÜREVİNİ ZİYARET ETTİ

Programın açılış konuşmasını yapan AYTO Başkanı Hakan Ülken, konuşmasına Aydın’ın eğitim kalitesini artıran bir Milli Eğitim Müdürü olduğunu belirtip İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’ye teşekkürlerini sunarak konuşmasına başladı. Başkan Ülken, “Bundan 1,5 yıl önce İl Milli Eğitim Müdürümüze ziyarete gittiğimizde bu proje ile gittik. Aydın’ın kültürel değerlerini, ticari hayatındaki gelişimleri, Aydın’ı ilgilendiren, içerisinde birçok konuyu barındıran Aydın’daki tek etnoğrafya müzesi olma özelliği taşıyan bir kültürevimiz mevcut. Biz bu kültürevimizi daha işlevlendirmek ve genç nesillerimizle, öğrencilerimize buluşturmak istiyoruz dediğimizde kendileri çok sıcak yaklaştılar. Bundan bir yıl önce bir protokol imzalamıştık. Geçen sene imzaladığımız protokolden bu yana 6000 tane öğrencimiz AYTO Kültürevini ziyaret etti” dedi.

GENÇ NESİLLER TARİHİYLE BULUŞUYOR.

Dönemsel olarak devam eden protokolün yenileceğini ifade eden AYTO Başkanı Hakan Ülken, bu projenin başka bir projeye daha yelken açılmasına vesile olduğunu kaydederek, “Doğal olarak oraya gelen öğrencilerimizin kültürevini ziyaret edip, gerekli bilgileri alıp, bir ders saatini geçirmesi için oradaki fiziki şartların uygun hale gelmesi lazım. Kültürevimizin 2 tane bahçesi var. Bir bahçesi yeşil çimlenmiş bir alan, diğeri ise üstünün portatif olarak açılır kapanır hale gelebileceği bir bahçe, orayı açılır kapanır hale getirip öğrencilerimizin oradaki bir ders saatini geçirmeleri, öğretmenlerinden ve bizim oradaki eğitmenimizden bilgileri alabilecekleri bir alan ihtiyacı doğdu. O zamanda AYTO, Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra bir de GEKA devreye girdi” şeklinde konuştu.

GEKA’YA TEŞEKKÜR

Başkan Ülken, konuşmasının sonunda Aydın’da son yıllarda çok büyük katkıları olan Güney Ege Kalkınma Ajansına teşekkür ederek “ Marifet iltifata tabidir. GEKA’da son yıllarda Aydın’a çok büyük katkıları olan Aydın’daki projelere destek olan bir kurumumuz. Bizim ‘Geç Nesiller Tarihiyle Buluşuyor’ projemize destek verdiler. Ajansımıza teşekkür ediyorum“ diye sözlerine son verdi.

“ÇOCUKLARIMIZDA MÜZE GEZME KÜLTÜRÜ OLUŞTURAN AYTO’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, AYTO’ya çocuklara müze gezme kültürü oluşturmasından dolayı teşekkür ederek “21. yüzyıldaki gençlerin eğitiminden bahsediyoruz. 21. yy bilgi çağıdır. Öğrencilerimize çağın gereği eğitim verebilmemiz için bilgiyi kalıcı kılmamız, görerek yaşayarak öğretmemiz gerekiyor. Bize bu vesile ile geçmişimizi öğretmemize vesile olan bu proje, eğitim adına büyük bir katkı vermiştir. Eğitim camiası adına ben teşekkür ediyorum. Öğrencilerin görerek yaşayarak öğrenmeleri kalıcı oluyor. Bunu yaşamları boyunca hiç unutmuyorlar. Yaşam tarzı haline getiriyorlar. Aydın’da da bunu Aydın Ticaret Odamız başarıyor. Bu konuda çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızda müze gezme kültürü oluşturuyor. Bu proje, çok lüks donanımlı bina yapmak kadar benim için önemli, Talim Terbiye Kurulumuz sosyal içerikli derslerde bu tür müzelerin gezilmesini, öğrenme materyali olarak çok önem arz ettiğini bilimsel olarak da vurguladılar. Biz bu bilimselliği çocuklarımıza yaşam şekli olarak Aydın Ticaret Odası’nın kaynaklık ettiği müzemizde gerçekleştireceğiz. Gösterdiğiniz ilgiden dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Protokol töreni AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin karşılıklı protokolü imzalamasıyla son buldu.

Yorumlar