banner464

Didim İle Leros Adası Arasında İşbirliği Başlayacak

Yunanistan’ın Leros Adası Belediye Başkanı Mischalis Kolias ve beraberindeki heyet Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ı ziyaret etti. Ziyarette Leros adası ile Didim’in kardeş şehir olması noktasında adımlar atılırken, ikili ilişkilerle...

Didim İle Leros Adası Arasında İşbirliği Başlayacak

Yunanistan’ın Leros Adası Belediye Başkanı Mischalis Kolias ve beraberindeki heyet Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ı ziyaret etti. Ziyarette Leros adası ile Didim’in kardeş şehir olması noktasında adımlar atılırken, ikili ilişkilerle...

18 Ekim 2014 Cumartesi 12:01
46 Okunma
Didim İle Leros Adası Arasında İşbirliği Başlayacak
Yunanistan’ın Leros Adası Belediye Başkanı Mischalis Kolias ve beraberindeki heyet Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ı ziyaret etti. Ziyarette Leros adası ile Didim’in kardeş şehir olması noktasında adımlar atılırken, ikili ilişkilerle ilgili karşılıklı bilgiler verildi.

Yunanistan’ın Leros Adası Belediye Başkanı Mischalis Kolias ve beraberindeki heyet Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ı ziyaret etti. Ziyarette Leros Belediye Başkanı Kolias’ı, Didim Hisar mahallesinde (Eski Yoran köyü) doğan ve mübadele zamanında Yunanistan’a göç eden babası Efimyo Kolias ile amcası Everpis Kolias, ile Yunanistan Sosyal Halk Parti eş başkanı Sami Payzanoğlu katılırken, Leros heyetini Belediye Başkanı Deniz Atabay, Belediye Başkan yardımcısı Salih Bankoğlu, CHP’li Meclis üyeleri Hatice Gençay, İbrahim Eray ve Sinan Ceyhan ağırladı.

Ziyarette Leros adası Belediyesi ile Didim Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalanması, turizm ilişkilerinin artması noktasında fikir ve görüşler dile getirildi. Ziyarette bulunan Leros adası işadamlarından Teodasis Renzo, kendi yaptıkları katı atık tesisleşme sistemleriyle ilgili Didim Belediyesi yetkililerin bilgi verip, ortak iş yapmaları anlamında bilgiler verdi.

Ziyarette Didim ile Leros Adası arasındaki kardeşliği ve dostluk pekiştirecek fikirler paylaşıldı. Kollias, Didim ile Leros arasındaki kardeşlik projesini başlatmak için Didim’e geldiklerini söyledi. Atabay ise ticari ve kültürel ilişkilerle iki ülke arasındaki birlik ve beraberliği geliştireceklerini ifade etti.

“KARDEŞ BELEDİYE İÇİN İLK ADIM”

Leros ile Didim olmak üzere her iki kenti kalkındırmak için ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydeden Leros Belediye Başkanı Mihalis Kolias, “Benim ailem Didimli. Bende Didim’e ikinci defa geliyorum. Bu defa babam ve amcam ile geldim. Babaannem buradaki evimizi babama göstermiş. O da bu ziyaretimizde bana gösterecek. Bugün iki belediye arasındaki kardeşlik projesinin imzasını atıyoruz. Bu dostluğumuzu halklarımıza da duyurmalıyız” dedi. Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı Leros’a davet eden Mihalis Kolias, Leros adasının güzelliklerini görmesi için Atabay’ı ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

“FERİBOR SEFERLERİ”

Önümüzdeki sene Didim ile Leros arasında feribot seferlerinin başlayacağının müjdesini veren Başkan Atabay, “Gerekli görüşmelerimizi yaptık. Önümüzdeki Mayıs ayından itibaren karşılıklı feribot seferlerimiz başlayacak. Leros Belediye Başkanı da aslen Didimli. Babası ile amcası da ziyarete geldiler. Daha evvel yaşamış oldukları toprakları, kendilerine ait olan yerleri görmek istiyorlar. Bu ziyarette birlikte neler yapabilirizi görüşeceğiz. Gerek turizm, gerekse turizmin dışında birlikte çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

Başkan Atabay, ziyaret sonunda Yunan heyetine hediyeler takdim etti.

Yorumlar