banner464

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi’nde ‘dünya Felsefe Günü’ Etkinliği

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe ve Etik Kulübü’nün ‘Dünya Felsefe Günü’ nedeniyle düzenlediği etkinliğe ADÜ Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Talip Kabadayı konuşmacı olarak katıldı.Türkiye Felsefe Kurumu tarafından öneri...

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi’nde ‘dünya Felsefe Günü’ Etkinliği

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe ve Etik Kulübü’nün ‘Dünya Felsefe Günü’ nedeniyle düzenlediği etkinliğe ADÜ Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Talip Kabadayı konuşmacı olarak katıldı.Türkiye Felsefe Kurumu tarafından öneri...

24 Kasım 2014 Pazartesi 16:32
32 Okunma
Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi’nde ‘dünya Felsefe Günü’ Etkinliği
Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe ve Etik Kulübü’nün ‘Dünya Felsefe Günü’ nedeniyle düzenlediği etkinliğe ADÜ Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Talip Kabadayı konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye Felsefe Kurumu tarafından öneri olarak getirilen ve UNESCO tarafından kabul edilen Dünya Felsefe günü 2002 yılından itibaren Dünya’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Her yıl Kasım ayının üçüncü perşembe günü kutlanan Dünya Felsefe Günü etkinlikleri kapsamında Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi’nde ise konferans verildi. Felsefe ve Etik Kulübünün organize ettiği etkinlikte Felsefe’nin öneminden bahsedildiğini ifade eden Okul Müdürü Ali Çomruk; “İleri teknoloji ile aç çocukların hala yan yana bulunduğu, sürekli olarak yeni ve çok defa önceden kestirilemeyen ilerlemelere tanıklık ettiğimiz bir dünyada, kişisel özerkliğe, düşünce özgürlüğüne ve etik yargıda bulunmaya gitgide daha çok önem vermeliyiz. İşte bu bakımdan felsefe eğitimi açıkça yirmi birinci yüzyılın anahtarlarından biridir. Dünya felsefe günü nedeniyle, felsefenin ve felsefi düşüncenin gündeme gelmesi önemlidir. Çünkü gerek dünyada gerekse ülkemizde felsefeye duyulan gereksinimin arttığını görebiliriz. İnsanlığın karşı karşıya bulunduğu problemler kadar, ülkemizin kendine özgü problemleri de, olaylara felsefenin ışığında bakmayı gerekli kılmaktadır. Ama bütün bunlardan önce, kişinin kendi yaşamını anlamlandırması için felsefe gereklidir. Felsefe hayatımızı anlamlı kılan en önemli etkinliklerin başında gelir. Kişiyi ezbere yaşamaktan ancak felsefe kurtarabilir. Felsefi bakış açısının yardımıyla, ezbere yaşama durumundan sıyrılmaya başlayan insan, bu dünyada insanca yaşamanın olanaklarını aramaya ve gerçekleştirmeye de yönelecektir. Dünya felsefe günü nedeniyle, felsefenin gündeme gelmesi pek çok bakımdan yararlı olacaktır. Bu vesileyle sayısız etkinlikler yapılabilir. Söyleşiler, konferanslar, paneller vb. yoluyla felsefecilerimiz, felsefeye ilgi duyan kişilerle bir araya gelerek, felsefe sevgisinin ve ilgisinin güçlenmesine katkıda bulunabilirler. ’Her Okula Bir Felsefeci’ giderek konuşabilir, felsefeye ilişkin soruları yanıtlayıp, yakındığımız bazı önyargıların değişmesine katkıda bulunabilir. Felsefecilerin yalnızca yazılarıyla ve kitaplarıyla değil, konuşmaları ve eylemleriyle de insanların karşısına çıkmaları gereklidir” dedi.

SORULARA YANIT ARADILAR

Nazilli Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe ve Etik Kulübünün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak katılan Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Talip Kabadayı, ‘Mutluluğu içimizde mi? Dışımızda mı arayacağız?’, ‘Ülkemizin, fikir hayatımızın ne gibi yollarla daha iyi bir yöne gidebileceği’, ‘Felsefe ne gibi yönlerden yarar sağlayacağı’, ‘İnsanı olduğu gibi kabul etme gerekliliği, bir kalıba sokmamamız gerektiği’, ‘Bazı şeyleri elde edebilmek için yılmadan çalışma gerekliliği’, ‘Derslerde genellikle sayısal olanlara verilen ’Gereksiz’ önem’ ve ‘Kafanı test tekniğiyle öğrenilenden daha anlamlı bilgilerle doldurulması gerekliliği’ konularında öğrencileri bilgilendirdi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Talip Kabadayı’ya konferans bitiminde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Tandır tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

Yorumlar