banner464

Nazilli Türk Ocağı’nda Türkmenler Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı, Musul-Kerkük ve Suriye Türkmenleri’nin bugünü ve geleceği konulu konferans düzenledi.Sunuculuğunu İbrahim Uğurgül’ün yaptığı konferansa konuşmacı olarak PAÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz katıldı.Nazilli...

Nazilli Türk Ocağı’nda Türkmenler Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı, Musul-Kerkük ve Suriye Türkmenleri’nin bugünü ve geleceği konulu konferans düzenledi.Sunuculuğunu İbrahim Uğurgül’ün yaptığı konferansa konuşmacı olarak PAÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz katıldı.Nazilli...

08 Aralık 2014 Pazartesi 16:44
37 Okunma
Nazilli Türk Ocağı’nda Türkmenler Konuşuldu
Nazilli Türk Ocağı, Musul-Kerkük ve Suriye Türkmenleri’nin bugünü ve geleceği konulu konferans düzenledi.

Sunuculuğunu İbrahim Uğurgül’ün yaptığı konferansa konuşmacı olarak PAÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz katıldı.

Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen konferansta, Musul bölgesinin 1. Dünya Savaşı sonlarına kadar batılı kaynaklarda genellikle, Irak’tan ayrı olarak, yukarı "El-Cezire" bölgesi içinde gösterildiğini hatırlatan Doç. Dr. Süleyman Solmaz; “Kanuni Sultan Süleyman’ın 1534-1535 yıllarında gerçekleştirdiği Bağdat Seferi’yle bu hâkimiyet perçinlendi. Osmanlı hâkimiyeti ile birlikte Musul; Süleymaniye, Kerkük ve Musul sancaklarından meydana gelen bir vilâyetin merkezi oldu. 20. yüzyılın başlarında Musul vilayetinin nüfusu 350.000 civarındaydı. Avrupalı sömürgeci devletlerin Musul üzerindeki emelleri ise, bu bölgenin çok önemli bir petrol yatağı olduğunun anlaşılmasıyla başladı. Özellikle İngiltere, 1910’lu yılların başından itibaren, gerek petrol kaynakları gerekse Hindistan yolu açısından taşıdığı stratejik yol nedeniyle Irak’ın geneline ve özellikle de Musul vilayetine göz dikti” dedi.

MUSUL-KERKÜK VE TÜRKMENLER İÇİN GERÇEK ÇÖZÜM

Tüm dünyanın bilmesi gerekir ki, tüm bu örgütlenmeleriyle Türkmenler, Irak’a gerilim ve istikrarsızlık değil, aksine barış, huzur, kardeşlik getirmek için çalıştığını söyleyen Solmaz; “Türkmenlerin amacı; Irak’ın parçalanması, etnik temelde bölünmesi değil, aksine Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması, farklı etnik ve dini gruplar arasında adalet ve hoşgörü temelinde bir işbirliği kurulmasıdır. Onlar Türkiye’den bu haklı mücadelelerinde destek beklemektedirler. Türkmenlerin vizyonu, kendileri tarafından şöyle ifade edilmektedir: Türkmenlerin gözü tek hedefe kilitlidir: Türkmenlerin varlığı ve hakları anayasa teminatına kavuşturulsun, toprak bütünlüğü korunan Irak’ta hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygılı, demokratik bir cumhuriyet kurulsun, etnik ayrım yapılmaksızın bütün Irak halkına eşit haklar tanınsın, Arap ve Kürtlerin Türkmenleri asimile eylemlerine bir daha imkân vermeyecek yeni düzenlemeler yapılsın, kaybedilmiş bilumum hak ve hürriyetleri iade edilsin ve nihayet bütün bu düzenlemeler Türkiye’nin de teminatçı (garantör) devlet olarak imzalayacağı bir anlaşma ile Birleşmiş Milletlerin kontrol ve takibine emanet edilsin, ayrıca Irak ile Türkiye ve diğer komşu devletler arasında ikili üçlü teminat anlaşmaları da akt edilsin ki tekrar kötüye dönüş mümkün olmasın” dedi.

Konferansın bitiminde Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Akkuş tarafından konuşmacı PAÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Solmaz’a çiçek takdim edildi.

Yorumlar