banner464

Söke Osb’de 2014 Yılının Son Müteşebbis Heyeti Toplantısı Yapıldı

Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB) müteşebbis heyeti 2014 yılının son toplantısını yaptı.Müteşebbis Heyeti toplantısı Aydın Valisi Erol Ayyıldız Başkanlığı’nda, Söke OSB idari binasında yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen...

Söke Osb’de 2014 Yılının Son Müteşebbis Heyeti Toplantısı Yapıldı

Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB) müteşebbis heyeti 2014 yılının son toplantısını yaptı.Müteşebbis Heyeti toplantısı Aydın Valisi Erol Ayyıldız Başkanlığı’nda, Söke OSB idari binasında yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen...

24 Aralık 2014 Çarşamba 15:45
57 Okunma
Söke Osb’de 2014 Yılının Son Müteşebbis Heyeti Toplantısı Yapıldı
Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB) müteşebbis heyeti 2014 yılının son toplantısını yaptı.

Müteşebbis Heyeti toplantısı Aydın Valisi Erol Ayyıldız Başkanlığı’nda, Söke OSB idari binasında yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının sonunda Müteşebbis Heyet Başkanı Vali Erol Ayyıldız; gerek OSB, gerek son dönemde kamuoyuna yansıyan tartışmalar hakkında hiçbir açıklama getirmeden basın mensuplarına “Kolay gelsin, arkadaşlar” diyerek Söke’den ayrıldı. Bugüne kadar kamuoyuna yansıyan tartışmalar konusunda sessiz kalan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaymakam Mehmet Demirezer de yine sessiz kalarak, herhangi bir açıklama yapmadı. OSB Müdürü Murat Karaarslan’dan basın bildirisi hazırlamasını istedi.

“2014’DE 286 BİN 865 MÜLKİYETE KAZANDIRILDI”

Söke OSB’den gönderilen basın bildirisinde Söke OSB le ilgili yapılan çalışmalar aktarıldı. Basın bildirisinde; Söke OSB’de yapılan kamulaştırma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Kamulaştırmalar için Türkiye Halk Bankası’ndan 10 milyon TL. limitinde altyapı ve kamulaştırma kredisi kullanıldığı belirtildi. Krediden karşılanmak suretiyle, 2014 Yılı içinde 286 bin 865 metrekare arazi satın alınarak OSB mülkiyetine kazandırıldığı ifade edildi. Söke OSB arazisinin yüzde 54,85’ inin OSB mülkiyetinde, yüzde 40,41’i şahıslarda, %3,48’inin DSİ üzerinde olduğu belirtilen açıklamada; “Bölgemiz mülkiyetine geçen araziler genelde 30 metrelik prestij yolumuzun güney kısmında olması ve atık su arıtma tesisinin de burada olması nedeniyle, altyapı inşaat çalışmaları bu bölgede yoğunlaştırılmıştır. Böylece, Bölgemiz Mülkiyetine geçen arazilerin bir bütünlük oluşturması sağlanmıştır. Bütünlük oluşturan ve imar uygulamaları tamamlanarak sanayi parselleri haline dönüştürülen alanlara, yatırımcılarımızın hemen inşaata başlama olasılıkları hesap edilerek, Enerji Nakil Hatları ve kullanma suyu hizmetleri getirilmiştir. Parsellerine ulaşımın sorunsuz sağlanması için yol dolgu çalışmalarına başlanarak, toplam 593 bin ton dolgu yapılmıştır. Kipa Alışveriş Merkezinin hemen yanından başlayan 1200 metre uzunluğunda 30 ve 40 metre genişliğindeki Söke OSB Ana Bağlantı Yolumuzun dolgu çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. Halen Söke OSB alanına gelip giden tüm araçlar bu yolu kullanmaya başlamışlardır” denildi.

“ALTYAPI ÇALIŞMASI ALINAN İKİ İŞ MAKİNASI İLE YAPILIYOR”

Altyapı inşaatlarının kendi imkânları ile yapılabilmesi için Finansal Leasing A.Ş. firması aracılığı leasing anlaşması yapılarak Beko Loder JCB 4CX ve Ekskavatör JCB iş makinası alındığının belirtildiği açıklamada; “Altyapı inşaat çalışmalarımız halen devam etmektedir. İş Makinalarımız ile bugüne kadar Bin 504 metre OSB iç yolları yapılmıştır. 2015 Yılı içinde yapılması planlanan yol 4 bin 608 metredir” denildi.

“4 YENİ YATIRIMCI İLE GÖRÜŞMELERİN SONUNA GELİNDİ”

2014 yılı içinde 5 yeni Yatırımcı ile Arsa Tahsis Sözleşmesi imzalandığı, tahsis bedelleri peşin alınmak suretiyle 59 bin m² büyüklüğünde sanayi parseli verildiğinin ifade edildiği açıklamada; “Söke OSB’de 4 yeni yatırımcı ile toplam 93 bin 600 m² büyüklüğünde 6 adet parselin tahsis edilmesi ile ilgili görüşmelerde sona gelinmiştir. Önümüzdeki günlerde tahsis bedelleri tahsil edilerek, Arsa Tahsis Sözleşmeleri imzalanacaktır. Hedeflenen alanların kamulaştırma çalışmaları tamamlandıktan sonra imar uygulaması çalışmaları başlatılacak, toplam 592 bin 235 m² büyüklüğünde yeni sanayi parselleri elde edilecek ve toplam parsel büyüklüğümüz 878 bin 385 m²’ye ulaşacaktır” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar