Elma Tahmin Erken Uyarı ve Elma Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) programı kapsamında yapılan bahçe kontrollerinde daha önceden bahçelere takip amaçlı asılan içinde karton kuşak bulunan Şifondal kafes incelemelerinde Elma iç kurdu kelebeklerinin çıkış yaparak yumurta bıraktığı gözlemlendi.

İl Müdürü Hatice Bulut, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ömer Koka ve Teknik personeller ile birlikte Elma İçkurdu kontrolleri ile Şarözü mevkiinde Proje kapsamında FEROMON TEL dağıtımı yapılan alanlarda incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Bulut yapmış olduğu açıklamada “Bugün Karamanımızın üretim yelpazesi içerisinde en önemli yere sahip olan Elma Bahçelerinde yapılan incelemelerde Elma İç Kurdu kelebeklerinin yumurta bıraktığı görüldü, Bu kapsamda üreticilerimizin Elma İç Kurduna karşı Bakanlığımızca ruhsatlı Bitki Koruma Ürünlerinden Yumurta+Larva etkili ürün kullanmaları önemle duyurulur. İkinci olarak Projesi İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan Şarözü mevkiindeki bahçelerde Feromon tel kullanılan 1600 dekarda Elma İç Kurdu tuzaklarına kelebek gelmediği veya düşük yoğunlukta kelebek olduğu gözlemlenmiştir. İç Kurdu yoğunluğunun az olması Elmada Biyoteknik Mücadelenin ne kadar faydalı olduğunu bu alanlarda ilaçlama sayısında tel takılmayan bahçelere nazaran daha az ilaçlama yapılacağı görülmüştür. Üreticilerimizin Biyomekanik mücadeleye önem vermeleri, İlaçlama yaparken Bitki Koruma ürününün son kullanma tarihine, İlaçlama Makinesi kalibrasyonuna dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek Üreticilerimize Bereketli bir sezon diliyorum” dedi.