Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ensonhaber Genel Yayın Yönetmeni İlyas Efe Ünal'ın sorularını yanıtladı.
Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren
Türkiye genelinde devam eden ve hayata geçen projeler hatırlatıldığında Bakan Uraloğlu kendisini en çok heyecanlandıran projeyi de açıkladı.
Uraloğlu, "Öncelikle bitirdiklerimiz var. 1915 Çanakkale Köprüsü… Dünyanın en büyüğü, 2023 metre açıklığıyla gerçekten bir mühendislik harikası. Yavuz Sultan Selim Köprüsü var. Memleketimde Zigana Tüneli var…
Şimdi önümüzde neler var? Bizim geleceği planlamamız lazım. Bizim onyılları değil yüzyılları planlamamız lazım. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz.
Beni heyecanlandıran projelerden biri Ankara-İstanbul arasıda bu sene proje çalışmalarımızı başlattığımız Süper Hızlı Tren Projesi’dir.
350 km saat hızla seyahat edebilecek olan 80 dakikada... O projede projeyi biz başlatmış olacağız. İnşallah yapımını da biz başlatmış oluruz. Uçaktan daha hızlı olacak. Yani havaalanında şehre transfer vs daha hızlı olacak." ifadelerini kullandı.
KARAMAN HAVALİMANI
Bakan Uraloğlu, 61 havaalanı hedefine ilişkin de bilgi verdi.
61'inci havalimanının memleketi Trabzon'da mı yapılacağı sorusuna Uraloğlu şöyle cevap verdi:
"Trabzondaki havalimanı o 57'nin içine dahil. Onu yeniden yapacağız ama artı bir demeyeceğiz. O 61 rakamına Trabzon dahil değil.
Şu anda 3 tane devam eden var. Bir tanesi Çukurova. İnşallah onu yakın zamanda devreye alacağız. Bir tanesi Gümüşhane-Bayburt.
Bir tanesi de Yozgat Havalimanı. Bunları tamamladığımızda 60 olacak. Bir tane de Karaman'da bir projemiz var. Onu ilerleyen zamanda ihtiyaç olması halinde hayata geçireceğiz. 61'i böyle tamamlıyoruz."