banner597

Ameliyatla Hayata Tutundu

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, yüzde 20 yaşama şansı tanınan 42 yaşındaki Dursun Arslantürk, Özel Edremit Körfez Hastanesin de yapılan ameliyatla yeniden hayata tutundu.42 Yaşındaki Arslantürk göğsünde ağrı şikayetiyle gittiği sağlık...

banner491
Ameliyatla Hayata Tutundu
banner567
Balıkesir’in Edremit ilçesinde, yüzde 20 yaşama şansı tanınan 42 yaşındaki Dursun Arslantürk, Özel Edremit Körfez Hastanesin de yapılan ameliyatla yeniden hayata tutundu.

42 Yaşındaki Arslantürk göğsünde ağrı şikayetiyle gittiği sağlık kuruluşundan kalp damarlarında tıkanıklık şüphesi ile Özel Edremit Körfez hastanesine sevk edildi.

Burada yapılan anjiyografi sonucunda hastada Aort Diseksiyonu (Kalpten bütün vücuda kan gönderen ana damarın iç tabakalarında yırtık ve ayrılma) ve aort kapağında hasar olduğu saptandı. Arslantürk, acil olarak ameliyata alınırken hekimler tarafından ancak yüzde 20 yaşama şansı olduğu söylenen hasta, 15 yaşındaki oğlu ve annesi ile helalleşti.

Yaklaşık 8 saatlik operasyon da hastanın aort damarı yerine, beyine giden ana damarların dallanarak ayrıldığı arkus aorta segmentini de içine alacak şekilde suni damar yerleştirildi. Ayrıca aort kapağı yerine mekanik kapak yerleştirilerek kalbin sağ tarafını besleyen ana damara By-Pass yapıldı. Ameliyattan sonra tamamen sağlığına kavuşan Arslantürk, doktorların kendisine yeniden hayat verdiğini söyledi. Arslantürk’ ün ameliyatını gerçekleştiren ekibin başında yer alan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Altay Tandoğan, yaptığı açıklamada bu tarz bir ameliyatı başarıyla gerçekleştirmenin ve hastayı çok iyi bir noktaya getirmenin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Dr. Tandoğan, 42 yaşındaki hastanın, göğüs ağrısı şikayeti ile başvurduğu başka bir merkezden yapılan muayene sonucunda kalp damarında tıkanıklık ve kalp krizi şüphesi ile hastanelerine sevk edildiğini belirterek şunları söyledi; “Hastaya yapılan anjiyografi sonucunda hastada tıbben Aort Diseksiyonu diye tabir ettiğimiz Kalpten bütün vücuda kan gönderen ana damarın iç tabakalarında yırtık ve ayrılma saptandı. Bu aort damarındaki içten gelen yırtık sabit kalmaz ve aort duvarı boyunca ilerleyerek birçok dokunun beslenmesini bozar sonunda da dışarıya açılır, yırtılır ve saatler içerisinde hastanın ölümüne sebebiyet verir. Diseksiyonun ne kadarlık bir bölgeyi içine aldığını saptamak için tomografi çekildi ve diseksiyonunarkus aorta olarak isimlendirilen alanı da içine aldığı görüldü. Yani yırtığın beyine giden ana damarların ayrıldığı bölümü de içine alacak kadar bir alanı kapsadığı saptandı. Hasta acil olarak ameliyata alındı. Ameliyat sırasında diseksiyon (yırtık) nedeniyle kalbin sağ tarafını besleyen ana damarın ve aort kapağının da hasar gördüğü saptandı. Hastanın aort damarı yerine, beyine giden ana damarların dallanarak ayrıldığı arkus aorta segmentini de içine alacak şekilde suni damar yerleştirildi. Ayrıca aort kapağı yerine mekanik kapak yerleştirildi ve kalbin sağ tarafını besleyen ana damara by-pass yapıldı. Bu ameliyatın beyine giden dalların bulunduğu bölüme müdahale edilmesi aşamasında beyini ve vücudu muhtemel hasarlardan korumak amacıyla hastanın vücut ısısı özel bir teknikle 18 dereceye kadar soğutuldu. Bu aşamada sadece beyine kan ile besleme yapıldı. Fakat beyin haricinde vücudun geri kalan kısımlarında yaklaşık 15 dakika boyunca kan dolaşımı tamamen durduruldu. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın vücut ısısı tekrar normal değerlere getirildi. Ameliyattan sonra hastanın beyin fonksiyonlarında ve diğer organların fonksiyonlarında hiçbir sorun yaşanmadı”.dedi. Doktorlarına teşekkür eden Dursun Arslantürk de,” Doktorlar beni tekrar hayata bağladı. Çünkü ben buraya geldiğim zaman hiç yaşamıyordum. Tüm yaşama fonksiyonlarım gitmişti. Ban Ayvalık’ta, hastaneye gittim. Beni Edremit Devlet hastanesine gönderdiler. Buradan da, kalp krizi tanısıyla Özel Edremit Körfez hastanesine sevk ettiler. Buraya geldim, hocamdan Allah bin kere razı olsun beni hayata döndürdü” dedi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner590

banner612

banner601