banner464

Anaokulundan İtibaren Aplikasyon Geliştiriyorlar

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın ‘Herkes kodlama öğrenmeli’ çağrısının ardından ortaya çıkan heyecana Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi de ortak oldu. İki kurumun...

Anaokulundan İtibaren Aplikasyon Geliştiriyorlar

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın ‘Herkes kodlama öğrenmeli’ çağrısının ardından ortaya çıkan heyecana Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi de ortak oldu. İki kurumun...

16 Aralık 2014 Salı 10:17
33 Okunma
Anaokulundan İtibaren Aplikasyon Geliştiriyorlar
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın ‘Herkes kodlama öğrenmeli’ çağrısının ardından ortaya çıkan heyecana Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi de ortak oldu. İki kurumun işbirliğiyle çocukların küçük yaşlarda kodlama öğrenmesi amacıyla geliştirilen ‘Computational Thinking-Bilişimsel Düşünme’ projesi, Bahçeşehir Koleji’ndeki 4 yaş grubundaki çocuklara uygulanmaya başladı.

Dünyadaki akademik çalışmalar, konuya ilişkin literatür ve uygulamalar referans alınarak oluşturulan özgün eğitim çerçevesinde uygulanan projeyle, çocukların bilgisayarımsal düşünme ve algoritmik beceriler gibi özellikleri kazanmaları amaçlanıyor. Bilişimsel Düşünme projesiyle çocuklar, What’s App, Foursquare, Twitter, Facebook, Instagram ve Skype benzeri uygulamaları geliştirecek.

AMAÇ TEKNOLOJİ ÜRETEN BİREYLER YETİŞTİRMEK

‘Neden ülkemizden bir ‘WhatsApp’ çıkmasın ve neden çocuklar dijital bir ürünle yaratıcılıklarını ortaya koymasın?’ fikriyle projeyi tüm Türkiye’ye yaymak istediklerini söyleyen Bahçeşehir Koleji Dijital Eğitim ve IT Direktörü Burak Gençay, öğrencilerin Kodable ve Scratch Junior benzeri uygulamalarla derslerde gördükleri akademik bilgiyi ürüne dönüştürdüklerini belirtti. Çocuklara yeni programlar ürettirmek, programların patentini almak ve tüm dünyada tanınmasını sağlamak istediklerini anlatan Burak Gençay, “ Öğrencilerin anaokulundan başlayarak 8. sınıfa kadar öğrendikleriyle kazanımlardan yola çıkarak hem bir kodlama ürünü ortaya çıkarmalarını sağlamak hem de animasyonla kendilerini geliştirerek öğrendikleri bilgileri ürüne dönüştürmelerini hedefliyoruz. Dönemin tamamlanmasının ardından projeyi hem ‘www.kodlamasaati.org’ sitesinde hem de Bahçeşehir Koleji kampüslerinin bulunduğu tüm şehirlerde devlet okullarını kurumumuza davet ederek Türkiye’ye yayacağız. Çocuklar hazıra alışmamalı ve öğrendikleri bilgileri yorumlayarak ürüne dönüşecek projeler geliştirebilmeli” dedi.

“BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ANİMASYON TASARLAYABİLİYOR”

Programlama ve kodlamanın dünyada her geçen gün daha önemli hale geldiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şirin Karadeniz, projenin ortaya çıkışı hakkında bilgi verdi. Akademisyenlerin, öğretmenlerle beraber çeşitli projeler geliştirdiklerini anlatan Doç. Dr. Şirin Karadeniz, “ Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki ‘Okulda Üniversite’ modelimiz kapsamında öğretim üyelerimiz bir günlerini okullarda geçiriyor ve oradaki öğretmenlerle beraber çeşitli projeler geliştiriyorlar. Bu projenin doğuşu da buradan kaynaklanıyor. 21. yüzyılda çocukların sahip olması gereken en temel beceriler; yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği olarak tanımlanır. Biz buna beşinci olarak bilgisayarımsal düşünmeyi de ekledik. Özellikle Amerika’da bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Türkiye’de ise yeni yeni araştırmalar yapılıyor. Bu becerilerin beşini birleştirerek bir eğitim ortaya çıkardık ve bunu okul öncesinde uygulamaya başladık” dedi.

Yorumlar