Baran, yaptığı basın açıklamasında,

28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turunda Türkiye halkı, Sayın Erdoğan'dan yana tercihini kullandı ve Sayın Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçti. Hepimize hayırlı olsun.

YSK Başkanı Ahmet Yener, "Yurt içindeki seçmen sayısı 60.697.843 olup bunun 30 milyona yakınını kadın seçmen oluşturuyor. 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde ilk kez oy kullanılacak seçmen sayısı 4.904.672.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalması halinde 47 bin 523 seçmen de 28 Mayıs'ta ilk kez oy kullanacak." ifadesini kullandı.1.turda ilk kez oy kullananlar ile 2.turda ilk kez oy kullananların toplam sayısı 4.952.195 seçmendir.

Bu seçimde seçime katılan tüm siyasi partiler bu gençler Z kuşağıdır bu Z kuşağını nasıl kazanırız, bunların oyunu kim alırsa o seçimi kazanır şeklinde açıklamalar yapılıyordu. Bu gençlere en çok sayın Erdoğan önem veriyordu seçim süresince değişik zamanlarda değişik illerde bu gençlerle toplantılar düzenliyor  sorularını alıp gençleri ülke sorunları ile daha yakından 1.ağızda cumhurbaşkanında öğrenme imkanı veriliyordu.

Bu çalışma elbet kıymetliydi yapılmalıydı iyi ki yapıldı. Geleceğimiz olan gençler 1.ağızdan ülkemizin içinde bulunduğu durumu öğrenme imkanı buldular. Ama hiç bir siyasi parti seçim süresince yaşlılarla yani emeklilerle toplu salon toplantıları yapılmadı ,emeklilerimiz tüm yaşamlarını, en verimli çağlarını milletin ve ülkenin hizmetinde geçirmişler tecrübelidirler, onlarla da ülke sorunlarını görüşelim istişare toplantıları yapalım demediler. Bu durum emeklileri üzmüştür. Emekliler son nefeslerine kadar bu ülkeye hizmet yapmak istiyorlar. Siyasi partiler şöyle düşünüyor olmalıdırlar ki onlarla toplu salon toplantısı yapmadılar.

"Emekliler tecrübelidirler ülke sorunlarını çok iyi biliyorlar onlar nasıl hareket edeceklerini, kime oy vereceklerini biliyorlar onlarla toplantı yapmaya gerek yoktur." Şeklinde düşünmüş olmalılar ki hiç bir siyasi parti emeklilerle ciddi bir toplantı yapmadı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nin yaptığı açıklamaya göre 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda oy kullanacak kişi sayısı belli oldu.Buna göre; 2023 yılında Türkiye geneli seçmen sayısı 64 milyon 197 bin 419 olarak açıklandı. Bu seçmenlerin,15.3 milyonu emekli vatandaşlardan oluşmaktadır.

Bu emekli vatandaşlar ülkenin birliği ve beraberliğini esas almanın  yanı sıra ülkenin istikrar ve huzurunu her şeyin üstünde tutarlar. Çünkü bunlar 20 yıl önceki Türkiye'deki sıkıntıları iliklerine kadar yaşamışlardı.

Kimi açlıkla mücadele etmiş, kimi yolların yokluğu veya bozukluğu nedeniyle çoğu zaman yürüyerek işe gidip-geliyorlardı. Büyük çoğunluğu kardeş kavgasına şahit olmuştu. Kimi  terörde bir yakınını şehit vermişti. Eski Türkiye'de bu ve benzer sıkıntılar yaşayan emekliler kimseden aferin veya menfaat beklemeden sandığa koşarak  huzur ve kardeşliğe oy vermişlerdir.

Seçim sonuçları da bunu göstermektedir. Şimdi sıra seçimi kazan sayın Recep Tayyip Erdoğan  ve ekibinde, bu mübarek emeklilerin sorunlarını çözmeye çalışmaktır.

EMEKLİLERİN TALEBİ:

1-Evi olmayan emekliye, özel olarak bir program dahilinde, TOKİ tarafından maliyetine ev verilmesi.

2-Bankalar bu ev için emekliye faizsiz kredi vermesi.

3-Emekliler devlete ait tüm ulaşım araçları ile ücretsiz seyahat etme imkanı verilmesi.

4-Üniversitede çocuğu okuyan emeklinin çocuğuna karşılıksız burs veya kredi tahsis edilmesi.

5-Emeklinin maaşı onu  kimseye muhtaç olmayacak seviyede olmalıdır.

Emekliler daha fazla hizmet hakkediyorlar” dedi.