Boynukalın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ticaret Bakanlığı’ndan alınan yazıya istinaden, 09.10.2023 tarihinde Irak Bakanlar Kurulunun 41. olağan toplantısında; 
-Ekonomi Bakanlar Konseyinin meyve suları, meşrubat, hamur işleri ve kek ithalatının yasaklanmasına ilişkin tavsiyesinin onaylanması, 
-Söz konusu kararın uygulanmasından bir yıl sonrasında, Irak Sanayi ve Maden Bakanlığı tarafından söz konusu kararın gözden geçirilmesi ve yerel pazara etkilerinin değerlendirilmesi,
 -Her türlü hamur işleri ve kekler için, kararın düzenleme tarihinden itibaren doksan (90) gün sonra uygulanmasına başlanması, 
-Hali hazırda yürürlükte olan meyve suyu ve meşrubat ithalatının yasaklanma kararının devam etmesi, kararlarının alındığı belirtilmiştir.

Malumları olduğu üzere, Karaman ilimizde Sanayicilerimiz ve ihracat şirketlerimiz Akdeniz ihracatçılar Birliği üyesi olmakta ve konu takibi yapılmaktadır. Bu konuda Irak ithalat yasakları ile ilgili Bağdat Ticaret Müşaviri ile görüşmelerde İTHALAT YASAKLARINA İLİŞKİN TAVSİYE KARARI olduğu ve 09.10.2023 tarihinden 90 gün sonra uygulanmasına başlatılması ve konunun yakın takiplerinde olduğunu beyan etmişlerdir.
Bu mesele hükümetler arası mevzuu olduğu bir konudur, Her Devlet ve icra organı hükümet kendi tebaası üretici, sanayicisi, cari acık ve fazlası, bunlara bağlı işsizlik istihdam vb. halkının ihtiyaçları noktasında bir başka ülkede ticaret ateşesi, büyük elçisi ve bakanlar düzeyinde müzakereler neticesinde sonuca bağlanan konulardır.
Şüphesiz Türk Devleti ve yetkili birimler müzakerelere başladı.
Biz sorunlarımızı bizi temsil eden makamlara ivedi bildirmekteyiz.
Bunun ötesinde konunun muhatap ve çözümü Karaman, Kayseri yada Konya, Aksaray veya Niğde, Çumra OSB değildir.
Karaman OSB Başkanı ve yönetimini bundan dolayı suçlamak absürt (saçma) ve gülünçtür.
Bu Karartma ve çarpıtma ile şehrimizde SİYASİ ve ticari rant peşinde olanların her konuyu istismar ederek kendi reklam çalışmasıdır.
“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” demiş Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK. Biz işimizi yapıyor ve takip ediyoruz. HERKES İŞİNİ YAPSIN"