Baştuğ yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:


Çiftçilerimiz, doğanın ve üretimin kahramanlarıdır. Emekleriyle toprağa ve bizlere hayat verirler.

Toprağa değer katan, sabırla ve özveriyle çalışan, doğanın cömertliğini ve bereketini bizlere sunan geleceğimizi inşa eden, sofralarımızı donatan tüm yıl boyunca alın teri döken, üretimle hayatımıza değer katan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

Bugünde çiftçilerimizin günün kutlarken biliyoruz ki, ülkemiz çiftçilerinin sorunları, zorlukları bu zorlukların sonucunda yaşanılan olumsuzluklar her geçen gün daha da artmaktadır.

Gübre, tohum, ilaç, mazot gibi tarımsal girdilerin maliyetleri sürekli artmaktadır. Bu durum, çiftçilerin kârlılığını ve üretim kapasitesini olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucunda tarım kredilerine erişim noktasında yüksek faiz oranları ve borçlanma sorunları çiftçilerin finansal sıkıntılar yaşamasına neden oluyor. Birçok çiftçi, borçlarını ödemekte zorlanmaktadır.

Türkiye'de ve bölgemizde su kaynaklarının yetersizliği ve sulama altyapısının eksikliği, tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri de bölgesel tarım politikamızın olmamasından kaynaklıdır. Bu şekilde devam eden süreç bugün de çokça gördüğümüz obrukların oluşması ile kuraklığın habercisidir.

İklim değişikliğinin yaratmış olduğu durumlarda göz ardı edilememelidir. Bölgesel tarım politikalarının yeniden yapılması bunun içinde gereklidir. İklim değişikliğinin getirdiği aşırı hava olayları kuraklık, sel, don gibi tarımsal üretimi olumsuz etkileyerek ürün kayıplarına neden olmaktadır.

Bu sorunlar, Türkiye'de tarım sektörünün daha sürdürülebilir ve verimli hale gelmesi için çözülmesi gereken temel meselelerdir. Bu meseleler dururken ve artmaya devam ederken bugünü sadece kutlayarak geçirmek de doğru değildir.