Baştuğ yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı günü anmak amacıyla kutlanan milli bir bayramdır.

Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olan 19 Mayıs 1919, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin başlangıç noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlatması, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından yeni bir bağımsız devlet kurma yolunda atılan ilk adımdır. 19 Mayıs, milli birlik ve beraberliğin simgesidir. Bugün, Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde neler başarabileceğinin bir göstergesidir. Her yıl bu bayramda, milli duygular pekiştirilir ve ortak değerler hatırlanır. aynı zamanda Atatürk'ü anma günüdür. Onun bağımsızlık mücadelesindeki liderliği ve ülkenin bağımsızlığını kazanmasındaki rolü hatırlanır, onun ideallerine bağlılık bir kez daha vurgulanır.

Atatürk, bu önemli günü gençlere armağan ederken, gençlik, ülkenin geleceği olarak görülmüş ve onlara duyulan güveni vurgulamıştır. Bu bayram, gençlerin Atatürk'ün ideallerine sahip çıkmalarını ve bu idealleri gelecek nesillere taşımalarını teşvik eder.

19 Mayıs aynı zamanda Atatürk'ü anma günüdür. Onun bağımsızlık mücadelesindeki liderliği ve ülkenin bağımsızlığını kazanmasındaki rolü hatırlanır, onun ideallerine bağlılık bir kez daha vurgulanır. Bu nedenlerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye için büyük bir tarihi, kültürel ve sosyal öneme sahiptir.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözüyle gençlerimize armağan ettiği bu anlamlı günü gururla kutluyoruz.19 Mayıs kutlu olsun!”