Batman Üniversitesinde “doruktaki Uygarlık Urartu” Adlı Konferans Düzenlendi

Batman Üniversitesi’nde “Doruktaki Uygarlık Urartu” adlı konferans düzenlendi.Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun katıldığı konferans Batı Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Batman Üniversitesi Rektörü...

banner491
Batman Üniversitesinde “doruktaki Uygarlık Urartu” Adlı Konferans Düzenlendi
banner567
Batman Üniversitesi’nde “Doruktaki Uygarlık Urartu” adlı konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun katıldığı konferans Batı Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam’ın da katıldığı konferansa öğrenci ve öğretim görevleri yoğun ilgi gösterdi. Konferansta Urartu krallarının yaşayış tarzları, kullandıkları eşyalar ve resmi mimari yapısını, süsleme biçimi ile şekillerini kazılarda çıkan tarihi eserler anlatıldı.

Urartu kültürünü anlatan Prof. Dr. Çilingiroğlu, "Sağlam çıkan 2 çömlekle yaptığımız ölçüde 1 liş olarak belirtilen çömleklerin ağırlığının günümüzde 1 litreye denk geldiğini tespit etmiş olduk. Aynı zamanda 1 agargi olarak belirtilen ağırlığında 200-220 litreye denk geldiğini öğrendik" dedi.

Sunum sonunda Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Batman Üniversitesi’nde sunumunu gerçekleştirdiği için Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’na teşekkür ederek plaket takdim etti.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535