Rektör Coşkun Üniversitenin 2 Yıllık Faaliyetlerini Değerlendirdi

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun Bayburt’taki yerel ve yaygın medya mensuplarıyla bir araya gelerek üniversite ile ilgili 2 yıllık çalışmaları değerlendirdi.Bayburt Üniversitesinde 14 ülkeden 61 yabancı öğrencinin...

banner491
Rektör Coşkun Üniversitenin 2 Yıllık Faaliyetlerini Değerlendirdi
banner567
Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun Bayburt’taki yerel ve yaygın medya mensuplarıyla bir araya gelerek üniversite ile ilgili 2 yıllık çalışmaları değerlendirdi.

Bayburt Üniversitesinde 14 ülkeden 61 yabancı öğrencinin bulunduğunu belirten Rektör Coşkun toplamda ise üniversitede 7 bin 233 öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Coşkun, yapılan ve yapılacak olan yatırımlarla ilgili de bilgiler verdi.

Bayburt Üniversitesi Senato Salonu’ndaki toplantıya Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun yanı sıra İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bener Güngör, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Bayburt Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İhsan Çubukçu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ceylan, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Yalçın, Fakülte Genel Sekreter Yardımcısı Aras Ünsal, Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özkan katıldı.

Prof. Dr. Selçuk Coşkun, 2012-2013 ve 2013-2014 yılları arasındaki 2 yıllık çalışmaları insan kaynakları, akademik birimler, bilimsel çalışmalar ve yatırımlar olmak üzere 4 kategoride anlattı.

Rektör Coşkun, açıklamasında şunları kaydetti: İnsan kaynaklarımızda personel sayısı toplamda 382 iken % 30’luk artışla 497 personele ulaşmış durumdayız. Akademik personelimiz 193 iken %45’lik bir artışla 280 ulaştı. Ayrıca 16 akademik personel için de ilan var. Onları da ekibimiz içerisine alırsak 296 personel ulaşmış olacağız. Artış nerdeyse %50’ye çıkmış olacak. Öğretim üyesi dediğimiz yardımcı doçent ve yukarısı 33 iken şu anda 74’e ulaşmış durumda. Bu anlamda da %124’lük bir artış söz konusu.

Öğrenci sayısı ön lisans, lisans, yüksek lisans 5 bin 219 iken şu andaki tablo 6 bin 733’dür. Bunlara ek olarak 500 pedagojik formasyon öğrencimizi de eklediğimiz de 7 bin 233 öğrencimiz var. 14 farklı ülkeden 61 yabancı öğrencimiz var. Bu yüzde bu alanda da % 281 artış sağlamış oluyoruz.

2012-2013 Döneminde Üniversitemizde Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü mevcuttu. İlahiyat Fakültemiz ilahiyat fakülteleri içinde emsal ilahiyat fakülteleri içindedir. İlahiyat fakültesinde doktora programımızda aktif halde öğrenci almaya devam etmektedir. 2013-2014 Döneminde bu fakültelere ek olarak İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi için YÖK’ten onay alınmış olup Bakanlar Kurulu’nun onayı beklenmektedir. Bu fakültenin özelliği şu. İstediğiniz kadar bölüm açabiliyorsunuz ve fakülteyi istediğiniz kadar genişletebiliyorsunuz. Sanat tarihi, felsefe, sosyoloji, psikoloji, edebiyat, arkeoloji, sosyal bilimler adına aklınıza ne kadar bölüm geliyorsa bu fakültenin altında açabilirsiniz. Bu fakülte ilerde açılabilecek fakültelerin atlama tahtası durumunda olabilir. Yine Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi için de gerekli prosedür tamamlanarak açılması için YÖK’ten onay beklenmektedir. Bunu da takip ediyoruz. Ümit ediyorum ki bu iki fakülteyi de üniversitemize kazandıracağız. Bunlardan sonra bir de Veterinerlik Fakültesi için çalışmalara başlayabiliriz.

"2012-2013 Döneminde Bayburt Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mevcut iken; 2013-2014 Döneminde Üniversitemizin 4 yıllık eğitim veren ilk yüksekokulu olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu açılmıştır. Bununla ilgili öğretim üyesi tamamlama çabaları içerisindeyiz."

Enstitümüzde hemen hemen her bölümde yüksek lisans eğitimi yapılabilmektedir. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Temel İslam Bilimleri Doktora Eğitimi ve Temel İslam Bilimleri Yüksek Lisans Eğitimi ile Atatürk Üniversitesi ile Ortak Yüksek Lisans Protokolü kapsamında İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ve İşletme Yüksek Lisans Eğitimi yapılıyor.

Fen Bilimleri Enstitüsünde; Makina Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi ile Atatürk Üniversitesi ile Ortak Yüksek Lisans Protokolü kapsamında İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi verilmektedir."

İlahiyat Fakültesi bünyesinde İlahiyat Bölümü açtık. Eğitim Fakültesi bünyesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü ve Türkçe Öğretmenliği Bölümü ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü açılmıştır. Bu bölümler Türkiye’de yüksek puanla öğrenci kabul eden bölümlerdir. Bunların hepsi de yüzde yüz doluluk oranına sahiptir. Ayrıca bu dönemde üniversitemizde ilk defa Yaz Okulu açılmıştır."

6 tane araştırma ve uygulama merkezi kurduk. Bunlar Bayburt Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi ( BAKÜTAM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi. ( TÖMER ). TÖMER ile yurt dışından kabul ettiğimiz öğrencileri Türkçe öğrenmeleri için bir başka üniversiteye gönderiyorduk. Artık yabancı öğrenciler burada Türkçe’yi öğrenip eğitimlerine devam edecek."

Araştırma ve uygulama merkezleri içerisinde BAKÜTAM’ı önemsiyoruz. Şu anda BAKÜTAM’ın 3 adet kitabı basılmış durumdadır. Ekmelüddin Baberti’yi Keşif Yolunda 1’inci Ekmelüddin Baberti Sempozyomu, Bayburtlu Ağlar ( İrşadi ) Baba Yusuf ile Zeliha, Bayburtlu Zihni Divanı. Zihni divanının Osmanlıca orijinali de kitabın arkasında yer almaktadır. Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Necmettin Tozlu tarafından yazılan 3 ciltlik “Eğitimden Felsefeye” isimli kitap basılmıştır. Yine Eğitim Fakültesi tarafından hakemli olarak 6 ayda bir çıkarılacak “Bayburt Eğitim Fakültesi Dergisi”de yayınlanmaya devam etmektedir. Ayrıca 3 adet kitap da basım aşamasındadır. Bunlar; Çağın Sorunları Karşısında Eğitim Sempozyumu, Bayburt Nüfus Defterleri (1835-1848), Ekmelüddin Baberti ve Kelam İlmindeki Yeri."

2013-2014 Döneminde 5 adet Rektörlüğe Bağlı Bölüm açılmıştır. Bunlar; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü, Enformatik Bölümü, Temel Bilimler Bölümü, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü."

2012-2013 Döneminde Üniversitemizde 1 adet Uluslararası Sempozyum yapılmışken, 2013-2014 Döneminde 2 adet Uluslararası, 1 adet Ulusal Sempozyum ilave ettik. 19’ uncu Yüzyıldan Günümüze Bayburt Uluslararası Sempozyumu,11’inci Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresi, Çağın Sorunları Karşısında Eğitim Sempozyumu. 2013-2014 Döneminde Üniversitemizde; toplamda konferans, seminer, panel olmak üzere 45 etkinliğimiz olmuştur"

ÖĞRETİM ELEMANLARINA VERİLEN DESTEKLER

"2012-2013 Döneminde Akademik Personel Görevlendirme Sayısı; 37 Yurtiçi, 23 Yurtdışı olmak üzere toplam 60 iken; 2013-2014 Döneminde bu sayı; 263 Yurtiçi , 93 Yurtdışı olmak üzere toplamda 356’ya yükselmiştir. Yüzde 493 bir artış var. Bu önemli bir durum. Çünkü biz dışardan öğretim elamanı davet ettiğimizde bazı imkânları da sunmamız lazım Bayburt Üniversitesi cazip hale gelsin"

UNIP ( ÜNİVERSİTELER ARASI İŞBİRLİĞİ PROGRAMI), ERASMUS PROGRAMI

"2013-2014 Döneminde UNİP kapsamında 3 Öğretim Elemanımız Doktora, 3 Öğretim Elemanımız Yüksek Lisans yapmaktadır. 2013-2014 Döneminde ERASMUS Uluslararası Değişim Programı kapsamında 7’ si Öğretim Üyesi toplamda 15 Akademik Personelimiz yurtdışına gitmiştir."

KÜTÜPHANE DESTEĞİ

"Kütüphaneler üniversiteler için vazgeçilmez birimlerdir. 2012-2013 Döneminde Kütüphanemizde 15 bin 736 Matbu Kitap, 310 Süreli Yayın , 10.602 E-Kitap olmak üzere Toplam 26 bin 648 Kitap mevcut iken; 2013-2014 Döneminde bu sayı; 20 bin 604 Matbu Kitap, 317 Süreli Yayın, 81 bin 752 E-Kitap olmak üzere % 285 artışla Toplamda 102 bin 673’e ulaşmıştır."

BİLGİ İŞLEM DESTEĞİ

“ İletişim çağındayız. Gençlerimiz bilgi-işlemden en üst seviyede istifade ediyorlar. 2014 Mart itibariyle EDUROAM Ağ Sistemi’nin kurulumu tamamlanmıştır. Böylece, EDUROAM üyesi olan diğer kurumlara (yurtiçi, yurtdışı) giden personelimiz ve öğrencilerimiz, herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan (Üniversitede kullandığı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak) o kurumdaki internet hizmetlerinden yararlanabilecektir. Aynı durum, EDUROAM üyesi kurumlardan üniversitemize gelen yabancı konuklar için de geçerlidir. Kurumsal Web Sitemiz daha fonksiyonel işleyebilecek şekilde yeniden tasarlanarak kullanıma sunulmuştur.

Öğrencilerimiz ile personelimizin güvenli bir ortamda faaliyetlerini sürdürmeleri için Üniversitemizin çeşitli yerlerine yüksek çözünürlüklü harekete duyarlı 147 adet güvenlik kamerası konulmuştur. Üniversitemizde aşağı yukarı kör nokta kalmamış durumdadır."

DİĞER FAALİYETLER

"Baksı Müzesi bizim için önemli. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Bilim, Kültür ve Eğitim Komitesi tarafından 2014 Yılı “Yılın Müzesi” seçilen Baksı Müzesi’nin Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’a yönetim ve organizasyon alanında Üniversitemiz tarafından “Fahri Doktora” unvanı verdik.

Değerli Öğretim Üyeleri Emekli Prof. Dr. Asri Çubukçu, Prof. Dr. Necati Öner ve Prof. Dr. Necmettin TOZLU’nun Üniversitemize yaklaşık 6 bin adet, emekli bankacı Sayın Ali Avni Yüzbaşıoğlu’nun 252 adet kitap bağışı yapmaları neticesinde, merkez kütüphanemize ek olarak Eğitim Fakültesi bünyesinde Prof. Dr. Necmettin Tozlu Kütüphanesi ve İlahiyat Fakültesi bünyesinde Prof. Dr. Asri Çubukçu Kütüphanesi kurularak hizmete açılmıştır"

YATIRIMLAR

"2013 yılı Ocak ayında Yeni Kampüs Alanında belediye üzerinde görülen 2 mera alanı dışında kamulaştırmayı tamamladık. Vaziyet planımızı net bir şekilde yeni kampüs alanı içerisinde uygulayabilecek hale geldik."

TAMAMLANAN YATIRIMLAR

"2013 yılında yapılan ilk önemli yatırım; İmar Planı hükümlerine uygun biçimde Üniversitemizin Vaziyet Planı’nı hazırlatmak olmuştur. 2012 yılından bu yana yapımı devam etmekte olan Yeni Kampüs 1’inci Etap Lojmanları, toplamda 5 Blok 80 Daire 2013 yılında tamamlanarak akademik ve idari personelimizin hizmetine sunulmuştur. Yine 2012 yılından bu yana yapımı devam etmekte olan Konukevi ve Sosyal Tesisler, toplamda 44 Oda, 2 Yemek Salonu, 1 Kapalı Yüzme Havuzu, 1’er Adet Bayan/Erkek Türk Hamamı, 2 Fin Hamamı, 1 Fitness Salonu ve 256 kişi kapasiteli Konferans Salonu ile 2014 yılında tamamlanarak tüm halkımızın kullanımına sunulmuştur.

2014 yılında, 3G (Gençlik, Gelişim, Gelecek) Projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile gençlerin boş zaman etkinliklerini verimli bir şekilde yapmalarına imkân sağlayacak Gençlik Evi yapılmıştır.

2014 yılında; Üniversitemize ait araçların park ihtiyacını karşılamak ve kış şartlarından korumak amacıyla Kapalı Garaj yapım işi hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete açılmıştır.

2014 yılında; Yeni Kampüs alanında bulunan lojman ve konuk evine ait atık suyun arıtılması amacıyla 500 Kişilik Paket Arıtma Tesisi yapım işi tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

Daha önce Eğitim Fakültesi Hizmet Binasında faaliyet gösteren Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, 2013-2014 döneminde Rektörlük binamızda yapılan yeni hizmet binasına kavuşturularak, alanında daha sağlıklı hizmet vermesi sağlanmıştır.

2013-2014 döneminde Üniversitemizin Bilgi İşlem altyapısının temelini oluşturan Sistem Odamız daha modern ve emniyetli olacak şekilde yeniden kurularak hizmete sunulmuştur.

2014 yılında; Yeni Kampüs alanı çevresine toplam 7000 metre tel örgü çekilmiş olup önümüzdeki bahar dönemi itibarıyla da ağaçlandırma ve çevre düzenleme uygulaması yapılacaktır.

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

"2014 yılında Yeni Kampüs Alanımızda Yeni Eğitim Fakültemizin temelleri atılmış ve Fakülte binasının 2016 yılı içerisinde teslim alınarak eğitime başlaması planlanmaktadır.

Üniversitemiz Yeni Kampüs Alanında 2014 yılında Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın temelleri atılmış olup, 2015 yılında tamamlandığında Ülkemizin en modern laboratuvarlarından birisi olması planlanmaktadır. 3 ay içerisinde bize teslim edilecek.

Ayrıca yeni kurulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde kullanılmak üzere Bölgemizde ve Üniversitemizde nano-teknoloji alanında çığır açacak olan Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) cihazlarının yurtdışından ithal ettik. Bunların gelmesini bekliyoruz.

Üniversitemiz Merkez Kampüsünde, öğrenci sayımızın artmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan modern bir Öğrenci Yemekhanesi inşaatına başlanmış olup kısa bir süre içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır. 550-600 kişi aynı anda bu binada yemek yiyebilecek.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığından tahsisli bir idari binası olmması, yeni bölümlerin açılması ve öğrenci sayısının artmasıyla ihtiyaca cevap verememesi gibi nedenlerle Yeni Kampüs alanımızda Yeni Yüksekokul Binasının temelleri 2014 yılında atılmış ve binanın 2015 yılında hizmete açılması planlanmaktadır."

PLANLANAN YATIRIMLAR

"Üniversitemiz Yeni kampüs alanının hızla yapılandırılması için TOKİ ile 22 Ocak 2014 tarihinde ortak protokol imzalanarak 2014 yılı içerisinde yeni kampüs alanı çalışmalarına başlanmış ve bu protokol kapsamında; İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Rektörlük,Merkezi Yemekhane, Kapalı Spor Salonu, 60 daireli II. Etap Lojmanların 17 Kasım 2014’te ihalesine çıkıldı. Bu hafta içi firma netleşecek. Yer teslimi yapın inşaatların başlamasını sağlayacağız. İlahiyat Fakültesi, Rektörlük binası gibi diğer yerlerin planları devam ediyor. Biz eserlerimizde Selçuklu-Osmanlı tarzı binalar yapmaya çalışıyoruz. "

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535