Üstad Cahit Zarifoğlu’nun ilk çocuğu olan Betül Zarifoğlu birçok tiyatroda görev almış, radyolarda seslendirme yapmış, dergilerde mizahi yazılar kaleme almıştır.

15 Temmuz Şehit Muhammed Yalçın Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle buluşacak yazar “sıklıkla ‘neden’ diye sorarım nedense” diyerek kendinden şöyle bahsetmektedir…

“Aslında çok muhalif biri değilimdir. Yani belki herkes kadar. Gel gör ki sıklıkla ‘neden’ diye sorarım nedense. Bu “neden” deyişlerimin sonunda bir miktar karşı oluveririm. Zaman zaman isyanım girer devreye, laftan anlamayana “Yeter beee” diyebilirim, demişliğim de vardır. Lakin özünde çözüm odaklı bir insan olduğum için “Olsa keşke” der, çözüm önerilerimi de sunarım.”

Gençlerin davetine 2 Mayıs Perşembe günü icabet edecek olan Betül Zarifoğlu, iki okulu ziyaret edip gençlerle hasbihal edecektir. Gençlerle beraber olunan süreçte eserler üzerine konuşulacak ve rahmetli babası Üstad Cahit Zarifoğlu bu vesileyle yad edilecektir.

Betül Zarifoğlu’nun “Karşıyım!” adlı eserinden tadımlık bir bölüm…

Kamera şakalarına karşıyım

Kamera şakası: Buradaki şaka kime merak ediyorum. Her halinden belli ki şaka yapılan kişiye değil. (Bu şaka yapılan kişiye, kurban diyorum ben karışıklık olmasın.)

Şaka yapan da şakaya maruz kalan da eğleniyorsa bunu kabul edebilirim ama kamera şakası yapan kişi ya da kişiler, kurbanı maskara edip bunu da kaydedip başkalarını eğlendirmeyi amaçlıyorlarsa bunda bir yanlışlık var demektir. Kurbanda korku, şaşkınlık, utanma gibi duyguları uyandırarak eğleniliyorsa buna şaka demek doğru olmaz, açıkçası bu dalga geçmektir. Her gün çöp attığı kutudan, ayı postuna bürünmüş bir adamın çıkması birçok insanın 3-5 ay terapi görmesi ile sonuçlanabilir.

Dalga geçerek eğlenmeye ben yokum. Açık söyleyeyim, eğlenceye ve espriye açık biriyimdir ama beni korkutarak ya da utandırarak yapılan kamera şakalarına tepkim, direk dava açmak şeklinde olur. Tüm sinirine rağmen “kamera şakasııııııı” denilince, ifadesi değişip el sallayacak biri değilimdir yani. İlgilenenlere duyurulur.