banner464

Bilecik’te Öğretmenler Günü Yapılan Etkinliklerle Kutlandı

Bilecik’te İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Öğretmenler Günü kutlama programı yapılan etkinliklerle sona erdi.İlk kutlama öğleden sonra Cumhuriyet Meydanı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk koyma...

Bilecik’te Öğretmenler Günü Yapılan Etkinliklerle Kutlandı

Bilecik’te İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Öğretmenler Günü kutlama programı yapılan etkinliklerle sona erdi.İlk kutlama öğleden sonra Cumhuriyet Meydanı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk koyma...

24 Kasım 2014 Pazartesi 19:38
40 Okunma
Bilecik’te Öğretmenler Günü Yapılan Etkinliklerle Kutlandı
Bilecik’te İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Öğretmenler Günü kutlama programı yapılan etkinliklerle sona erdi.

İlk kutlama öğleden sonra Cumhuriyet Meydanı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk koyma ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra etkinlikler Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Buradaki kutlamalara, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Ağır Ceza Reisi Halil İbrahim Aktepe, Baro Başkanı Av. Halime Aynur, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım ve çok sayıda öğretmen katıldı. Öğretmenlere ve protokol üyelerine seyrettirilen sine vizyon gösterisinin ardından, açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, öğretmenler gününün eğitim camiasına başta olmak üzere millete, memlekete ve insanlığa hayırlı başarılar getirmesini belirterek, “Bizler ilk emri “Oku” olan, beşikten mezara kadar eğitimi ve öğrenmeyi vazife bilen bir kültürün mirasçılarıyız. Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır. İlim, irfan, bilgi ve teknoloji meşalesini taşıyacak yarının neslini yetiştirirken metodumuz; bilgi aktarmak değil, büyük önderin belirttiği gibi; “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmektir. Bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik öz güvenli bir nesil yetiştirebilmek ve öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Öğretmen, öğrencilerini eğiten, toplum kurallarının değerini, çalışmanın zevkini aşılayan, insan olmanın bilincine vara bilmekle yükümlü vicdan ve sevgi kaynağıdır. Çocukları severek dertlerini ve mutluluklarını paylaşarak, okulları onların eğlenerek öğrendikleri yer haline getirme hünerine sahip kişilerdir” dedi.

“ÖĞRETMENLER HİÇBİR ZAMAN ÖĞRETMEKLE HÜKÜMLÜ KİŞİLER DEĞİLDİR”

Öğretmenler hiçbir zaman yalnızca öğretmekle yükümlü kişiler olmadığı belirten Altınkaynak, “İyi, doğru ve dürüst yaşamaya yönlendiren, insanı sevmenin, mutlu olmanın temel unsuru olduğunu benimseten, huzurlu ve barışık toplum inşasını gerçekleştiren kişilerdir. Atatürk diyor ki; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir”. Değerli öğretmenlerimiz, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştiren işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişilerdir. Mehmet Akif diyor ki; “Muallimin” diyen olmak gerektir. İmanlı, edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı” . Bu anlayış ve bilinçte bir camia olarak medeniyet inşası çalışmasında her geçen gün bir öncesinden daha dolu ve daha verimli olabilmek arzusuyla hizmetimiz ve gayretimiz devam edecektir. Görevi başında şehit olan ahirete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyoruz. Öğretmenler günümüzü en samimi duygularla tebrik eder, hayırlara vesile olması dileklerimle saygılar sunarım” dedi.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise; eğitimin her ülke için, her millet için vazgeçilmez en önemli koşulardan biri olduğunu belirterek, “Eğitimin lokomotifi ve kahramanları da öğretmenlerimiz. 1981 yılından beri 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Öğretmenlerimizi yılın her gününde anıyoruz her günde saygımızı şükran ifadelerimizle dile getiriyoruz. Ancak Mustafa Kemal Atatürkçe Baş Öğretmen unvanı verişinin yıl dönümleri olan 24 Kasımlarda da ayrıca daha farklı bir şekilde bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Öğretmenlik kutsal bir meslek. Öğretmen sevginin timsali, öğretmen fedakarların timsali, öğretmen sabrın timsali. Başarısı geleceğimize yön verecek, geleceğimiz başarılı kılacak personel öğretmen. Dolayısıyla baş tacımız. Dileğimiz temennimiz sağlık ve sıhhat içerisinde öğretmenlerimizin nice 24 Kasımlara birlikte ulaşması. Bugün vesilesiyle başta şehit öğretmenlerimiz olarak ahirete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Hala görevi başında olan öğretmenlerimize ve emekli olan öğretmenlerimize sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Emekli öğretmenler adına konuşan emekli öğretmen Mecit Bayhan, Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta olduğunu belirtti. Bayhan, tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutamadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. Her işi bilen, her işi yapan bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adaya bilmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından, Şeyh Edebali Anadolu Lisesi Okul Müdürü yönetiminde mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin yemin töreni, 2014 yılı içinde emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesi, müzik dinletisi ve şiir sonrası kutlamalar son buldu.

Yorumlar