Bir Günlüğüne Asker Oldular Foto Galeri: Bir Günlüğüne Asker Oldular
Karaman İl Jandarma Komutanlığı'nda temsili askerlik yapan 21 engelli, kendi elleriyle silah tutup, askerlik yemini ettiler.

Sabah saatlerinde aileleriyle birlikte Komutanlığa gelen askerler, askeri birliğine teslim oldular.

21 engelli, önce asker kıyafetlerini ve botlarını teslim aldı. Kurallara uymaya gayret gösteren engellilere görevli personel yardımcı oldu.

Daha sonra tören alanına geçen engelli askerlere bir süre askeri eğitim verildi, selam verme öğretildi.

Engelliler, 1 günlük temsili askerlik görevini yerine getirdikten sonra yeminlerini ederek, terhis belgelerini aldılar.

İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, yaptığı konuşmada, askerliğin Türk milletinin özünde, ruhunda olan ona dünya üzerinde yegâne ordu millet kurumu bahşeden bir hasret olduğunu söyledi.

Askerlik yemininin hayırlı olmasını dileyen Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Askerlik, Türk insanın hayatında gençlikten olgunluğa giden yolda dönüm noktasıdır. Türk milletince kutsal kabul edilen askerlik ve bu görevi yerine getiren her bir birey bunun haklı gurur ve onurunu ömür boyu taşıma mutluluğuna sahip olmaktadır. İşte bugün ayrılmaz bir parçamız olan engelli kardeşlerimizin kutsal askerlik görevini yerine getirme mutluluğuna imkân sağlayan temsili töreni ant içme töreni için burada bulunmaktayız. Türk birliğini ve vatanseverliğini çelikleşmiş bir ifadesi olan ordumuz, güzel milletimizin sarsılmaz güvencesi olma yolunda yemin etmiştir. Temsili askerlik uygulamasıyla silah alan sevgili evlatlarım, Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan askerlik, gururla yaptığımız şanlı ve şerefli bir görevdir. Sizlerde bu kutsal görevi her an kalplerinizde hissetiniz, bunun özlemini duydunuz ve bu sevinci hep yaşamak istediniz. Sevgili Mehmetçikler, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü teminatı olan ve milletimizin bağrından çıkan siz kınalı kuzularımızı aramızda görmekten son derece mutluyuz. Jandarma Genel Komutanlığı çatısı altında jandarma askeri olarak heyecan ve coşkuyla üniformalarınızı giyerek kahraman bir Mehmetçik olarak eğitime katıldınız. Bugün jandarma üniformalarınızı giyerek vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda en değerli varlığımız olan canınızı gerekirse feda edeceğinize şanlı bayrağımızın altında arkadaşlarınıza sarılıp, silahlarınızın üzerine el koyarak anne, baba ve komutanlarınızın huzurunda namusunuz üzerine ant içeceksiniz.”

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun yaptığı konuşmada; “Milletimizin huzuru, devletimizin güvenliği için fedakarlıkla, gayretle mücadele eden tarihi şan, şeref, başarılarla dolu, milletimizin sevgisini kazanmış milletimizin gönlünde önemli bir yer edinmiş jandarma teşkilatımızın kuruluşunun 184’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Bizlerde bu güzel günde bu sevinci birlikte yaşamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Jandarma teşkilatımız sizlerin de malumu olduğu üzere gerek askeri görevleri gerek mülki görevleri gerekse adli görevleri gerçekten fedakârlıkla yerine getiriyor. Ülkemiz içerisinde milletimizin huzuru için devletimizin birliği, bütünlüğü ve güvenliği için gayretle görev yapıyor. Hatta ülkemizin sınırları dışında da verilen görevleri anlınınım akıyla yerine getirmiş inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir. Öncellikle jandarma teşkilatının bütün mensuplarına, İl Jandarma Komutamızın şahsında, bütün çalışanlarına sağlıkla sıhhatle nice yıllar diliyorum. Başarılarla dolu nice yıllar diliyorum. Rabbim inşallah muvaffak eğler, muhafaza eğler ve muzaffer eğler. Kazasız belasız nice yıllar diliyorum inşallah. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için, bayrağımız için, bağımsızlığımız için, vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ahirete ihtar etmiş gazilerimizi rahmetle, minnetle saygıyla anıyorum yad ediyorum. Malum er jandarma kuruluş yıl dönümünün güzelliği burada da gerçekleşecek. İnşallah burada özel gereksinimli kardeşlerimiz bu kıymetli üniformayı giydiler az sonrada yeminlerini edecekler. Sizlerde malum olduğu üzere her Türk asker doğar. Vatan sevgisi, bayrak sevgisi engel tanımaz. İnşallah bu kardeşlerimiz yeminlerini sizlerin huzurunda yapacaklar. Bizlerde onların bu mutluluğuna şahitlik edeceğiz inşallah. Özel gereksinimli kardeşlerimiz ve vatandaşlarımız bizlere emanettir, rabbimizin bizlere emanetidir. İnşallah birazdan da yapacakları yeminle hayatları boyunca unutamayacağı bir an yaşayacaklar bizlerde bu anlara şahitlik edeceğiz. Bu vesileyle bu töreninde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ant içen erler adına konuşan Yusuf Kanık ise konuşmasında; “Engelli olsun olmasın her Türk asker doğar. Temsili askerlik yapılmasına vesile olan devletimize bu uygulamayı gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum. Engelli olsun olmasın her Türk asker doğar. Allah bize bu üniformayı giymeyi nasip etti. Arkadaşlar ile çok mutluyuz. En büyük asker Türk askeri. Askerde kalmayı çık istiyordum, benim en büyük hayalim asker olmaktı. Ama sağlık sebeplerinden ötürü yapamadı. Bizler bugün buraya vatanımıza, milletimize, bayrağımıza hizmet etmek etmeye gerektiğinde kanımızın son damlasına kadar korumaya, sancağımızın şanı ve askerliğin namusu uğruna canımızı vermeye geldik. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye Cumhuriyeti jandarması içerisinde temsili askerlik hizmetini yerine getirmek beni ve arkadaşlarımı çok mutlu etti. Bizlere bu imkânı veren Karaman İl Jandarma Alay Komutanlığımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Konuşmaların ardından askerliklerini tamamlayan Ermenek Ali Rıza Alıçlı Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nde kalan 21 engelliye terhis belgeleri protokol üyeleri tarafından tek tek verildi. Program geçit töreni ve Ermenek Ali Rıza Alıçlı Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışmanlığı Merkezi mehter takımının gösterileri ile sona erdi.

Törene, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Arslan, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, daire müdürleri, gaziler ve askeri personel katıldı.