Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 11.08.2023 Cuma günü YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. H. Haldun Göktaş, Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Prof. Dr. Naci Gündoğan’ı ağırladı.

Heyet hâlinde Karaman’a gelen Özvar, önce Vali Tuncay Akkoyun’u makamında ziyaret etti. Ardından KMÜ’ye geçen Başkan Özvar, Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ile bir süre görüştü. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette YÖK Başkanı Özvar, Rektör Gavgalı’dan bilimsel ve akademik çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

KMÜ’den yapılan açıklamada Özvar’ın senato toplantısına katıldığı, akademik birim yöneticileriyle bir araya gelerek üniversitenin mevcut durumu, bölgeye katkısı ve eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgi ele aldığı, daha sonra üniversitenin birimlerinde incelemelerde bulunduğu ifade edildi.

Özvar ve beraberindekilerin; Karaman Müzesi, Hatuniye Medresesi, Aktekke Camii ve İmaret Camii’ni ziyaret ettikten sonra Karaman’dan ayrıldığı belirtildi.

YÖK Başkanı’nın ziyareti KMÜ tarihinde bir ilk olması bakımından önemlidir. Böyle üst düzey ziyaretler kurumların ihtiyaçlarının ilgili makama doğrudan iletilmesi, mevcut sorunların yerinde görülmesi ve çözümünün hızlandırılması, şehrin ve üniversitenin tanıtılması vb. yönlerden büyük önem taşır. Ziyaret şehir açısından da önemlidir. Zira üniversiteyle teması 90’lı yıllara kadar uzanan şehir, ilk kez bir YÖK Başkanını ağırlamıştır. Taşra ve taşradaki kurumlar açısından bu tür ziyaretler bir fırsat olarak görülür. Hatta görülmelidir. Ziyaret öncesinde Valilik, Üniversite, Belediye ve milletvekilleri (özellikle iktidar partisinin vekilleri) beraberce hazırlık yapmalı; üniversitenin mevcut durumu, şehrin imkânları, ihtiyaçlar, fırsatlar hakkında Ankara’dan gelen heyet bilgilendirilmeli. Yapılan açıklamalar da dosya hâlinde sunulmalıdır.

Bunların olup olmadığı, olduysa ne ölçüde gerçekleştiği bilinmiyor. Bununla birlikte merak edilen başka şeyler de var. Mesela TEKNOKENT konusu gündeme gelmiş midir? Geldiyse neler konuşulmuştur? Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında Hassas Tarım Uygulamaları ve Yenilikçi İşleme Teknolojileri alanında neler söylenmiş, hangi mesajlar verilmiştir? Yerleşke içindeki TOKİ konutları hakkında Başkan bilgilendirilmiş midir? Kadro bekleyen akademisyenlerin talebi dile getirilmiş midir? Bunlar ve daha birçok konu açıklama bekliyor.

Ziyaretle ilgili paylaşılan resimlerden ve açıklamalardan vekillerin programa katılmadığı anlaşılıyor. Yine şehrin önemli dinamiklerinden Belediye’nin de programda yer almadığı görülüyor.

Hangi şartlar altında gerçekleşirse gerçekleşsin, YÖK Başkanı ve heyetinin ziyareti şehir ve KMÜ açısından değerlidir. Sayın Başkan’a teşekkür edilmelidir. Ancak programın öğrencilerin bulunmadığı, akademik ve idari personelin izinli olduğu bir zamana denk gelmesi, şehrin Ankara’daki temsilcilerinin toplantılarda olmaması üzerinde düşünülmesi gereken konulardır.

Son olarak toplantılar sonrasında yapılan kısa gezide şehrin önemli yerlerine gidildiği görülmektedir. Ancak Karaman’la özdeşleşen ve şehrin manevi emini olan Yunus Emre’nin ziyaret edilmediği anlaşılmaktadır. Oysa Sayın Başkan’a Rektörlükte hediye edilen “Ya Hazret-i Sultan Yunus Emre” hattının Yunus Emre Camii’nde Hazretin huzurunda verilmesi çok anlamlı olurdu. Geziyi planlayanların bu konuda ne söyleyeceği merak konusu.

Sayın Başkan’ın programından sonra birtakım çevreler tarafından bazı olumsuzluklar dile getirilse de bu ziyaret son derece anlamlı ve yararlı olmuştur. Bir ilk olarak Karaman tarihindeki yerini de almıştır.