banner860

banner877

banner880

banner590

26.05.2021, 07:47 356

BİRİLERİ

9 yaşlarında bir çocuktum. Cansu isminde bir keçimiz vardı. Ailemizden biri gibiydi. Merada otladıktan sonra usul usul eve gelir; bahçede başını annemin dizlerine dayar beklerdi. Annem de onu evladı gibi sever başını okşardı.

Bizler de ailemizin bir parçası gibi davranırdık ona. Aramızdaki bu bağı anlatmak için gerçekten hangi sözcükleri seçeceğimi bilmiyorum. Diğer keçilerden farklıydı. Gözlerinde hüzün ve huzur bir arada, bağdaş kurmuş bizi dinliyordu sanki. Annem, o söylenenleri anlıyormuşçasına konuşurdu onunla.

Hatta ben bir ara o da konuşmaya başlayacak diye tedirgin olmadım değil. Gerçi konuşmak için aynı dilde aynı sözcükleri seslendirmek mühim değil. Kalpten göze; gözden de karşıdakini gözünden kalbine duygu ve düşüncelerimizi aktarabiliriz.

Ses, harf, sözcük ya da söz, içinde bir duyguyu veya anlamlı bir düşünceyi barındırmadıktan sonra kulak zarımızı rahatsız eden gürültünün ötesine geçemez. Bir keçi ile kurduğumuz iletişimi birçok insanla kuramadığımız oldu. Ne kadar garip “Hayvanların dili yok!” derler. Dili olmayanlarla inşa ettiğimiz bağı sözde dili olanlarla bir türlü sağlayamadığımız bir dünyada yaşıyoruz.

Her şey anlamını yitirmiş durumda. Her şey… Anlamı yitik cümlelerle kurduğumuz ya da kurduğumuzu varsaydığımız ilişkilerde hep bir yanımız eksik sürdürüyoruz yaşamı. Eksik yanımız felaketimiz oluyor çoğu zaman…

Belediye’nin almış olduğu karar doğrultusunda keçilerimizi belli uzunluktaki bir ip ile bir yere bağlı tutmak zorunda kaldık. Keçiler özgür hayvanlardır. Koyunlar gibi nereye gittikleri belli olmayan yere doğru sürüklenmez kendi başlarına hareket ederler. Onları kontrol altında tutmak için alınmıştı bu karar.

Bir gün çayırda çakılı halde duran Cansu’nun etrafını sekiz köpek sarmış. Her biri bir taraftan havlayan ve saldıran köpeklerden kaçmaya çalışırken yere saplı çakı buna engel olmuş. Haberimiz olduğunda hemen koşup kurtarmaya çalıştık. Köpekler kaçtı. Cansu’yu eve getirdik.

Veteriner muayene etti. İğne yaptı. Sabaha kadar beklememizi tembihledi. O gece sabaha kadar hırıltılı bir şekilde inleyişini duydum onun. Sabaha karşı annem yanına gittiğinde ölmüştü.

O günden sonra tüm köpeklerden nefret ettim. Nerede bir köpek görsem öfkeyle bakıyordum. Sonra bir gün kendi kendime dedim ki “Neden bütün köpeklerden nefret ediyorum ki? O gün sadece o sekiz köpek bu saldırıyı yapmıştı. Diğer köpeklerin bir suçu yoktu.” Sonra sadece o sekiz köpekten nefret ettim. Zaman geçti. Gene bir gün O sekiz köpeğe de kızmamam gerektiğini düşündüm. “Onlar köpek. Doğanın döngüsü bu… Aç köpek yiyebileceği bir hayvan gördüğünde saldırır. Onların da bir suçu yok. Acaba ertesi gün bütün köpekleri itlaf etmek isteyen birileri o gün o sekiz köpeği bilerek mi oraya koydu?” diye sordum. 

Kim oldukları belli olmayan o birilerinden nefret eder oldum. Bizim hayatımızı mahfeden… İnsanları birbirine düşüren… Kendi yetiştirdikleri köpekleri kendi kirli emellerine alet eden o birileri…

Ne zaman bir yerde bir hadise olsa hep bu olayı anımsar; gördüklerime daha doğrusu bize gösterilene değil, kimsenin görmediği o birilerine odaklarım tüm öfkemi… Birileri var. Tüm problemlerin çözümsüzlüğünde o birileri var. Problemin faili, çözmek istemeyeni onlar… Çözmemizi engellemeye çalışanlar, dikkat dağıtanlar, biz birbirimizi suçlarken bir kenarda keyifle bizi izleyenler… Çevirdikleri filme bizi alet edenler…

Bir film çeviriyorlar ve biz o filmde hep kaybeden oluyoruz. Bunu kendi irademizle yapıyoruz. Çakıya bağlı olmasa kaçıp kurtulacaktı keçimiz. Onu da biz bağladık. O birileri bizi orada nasıl kullandıysa her yerde öyle kullandılar. Biz yaptık. Biz ettik. Biz kaybettik… Biz yapıyoruz. Biz ediyoruz. Biz kaybediyoruz. Biz yapmayalım. Biz etmeyelim. Yoksa gene biz kaybedeceğiz.

Not: Bu öykü sezon finaline yaraşır bir öykü bence. Üzerine çokça düşünmemiz gereken; bir daha bir daha okumamız gereken bir öykü… Birkaç hafta sonra daha güzel ve anlamlı öykülerde buluşmak dileğiyle…       

Yazarın yeni çıkan romanı ‘Gerçek Sanrı’ adlı kitabı internette tüm kitapçılarda

Instagram: @yakupyasar11

          

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
açık
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:19
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 21:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@