banner464

Başkan Aksoy’dan "afet Kodu" Müjdesi

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yapılan kongre sonucu AK Parti Tatvan İlçe Başkanlığı’na seçilen Cemil Sayılgan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunurken, "afet kodu" ile ilgili Tatvanlılara müjdeli bir haber verdi.Geçtiğimiz...

Başkan Aksoy’dan "afet Kodu" Müjdesi

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yapılan kongre sonucu AK Parti Tatvan İlçe Başkanlığı’na seçilen Cemil Sayılgan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunurken, "afet kodu" ile ilgili Tatvanlılara müjdeli bir haber verdi.Geçtiğimiz...

24 Aralık 2014 Çarşamba 09:31
43 Okunma
Başkan Aksoy’dan
Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yapılan kongre sonucu AK Parti Tatvan İlçe Başkanlığı’na seçilen Cemil Sayılgan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunurken, "afet kodu" ile ilgili Tatvanlılara müjdeli bir haber verdi.

Geçtiğimiz pazar günü AK Parti’nin Tatvan’da gerçekleştirdiği 5. olağan kongresinde ilçe başkanı seçilen Cemil Sayılgan’ı ziyaret eden Başkan Aksoy, yeni görevinde başarılar dileyerek, "Bu bir bayrak yarışıdır. İnşallah ilçe başkanımız gerek ilçemiz ve gerekse partimiz adına güzel çalışmalara imza atacaktır. Bu vesile ile ben yeni ilçe başkanımıza görevinde ve çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.

Ziyarette ayrıca Tatvanlılara müjdeli bir haber veren Başkan Aksoy, "Ayrıca böyle mutlu bir günde Tatvanlı hemşehrilerimize bir de müjde vermek istiyorum. Bilindiği üzere ilçemizde uzun yıllardan süre gelen bir afet kodu sorunu yaşanıyordu. Van Gölü sahil kesimindeki afet kodunun düşürülmesiyle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yapılan başvuru kabul edilerek Tatvan’ın sahil kesimini kapsayan bölgelerindeki afet kodu düşürüldü. Afet kodunun düşürülmesiyle birlikte yaklaşık 20 yıllık afet sonunu çözülmüş olacak” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın olumlu yaklaşması sonucunda afet kodu sorunu nedeniyle afet bölgesinde olan 7 mahallenin büyük bölümünün afetten çıkarılacağı müjdesini veren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yaklaşık 20 senedir afet bölgesi kapsamında bulunan mahallerdeki vatandaşların büyük mağduriyetlerinin sona ereceğini söyledi. Afet kodunun Tatvan’da 20 yıllık bir sorun olduğuna dikkat çeken Başkan Aksoy, "1994-1995 yıllarında Van Gölü’nün yükselmesiyle beraber kıyı şeridinde ki afet kodu 1655’e çıkarılarak Tatvan sahil şeridinde bulunan 7 mahallemiz, afet bölgesi kapsamına alınmıştı. Yaklaşık 20 senedir afet bölgesi kapsamında bulunan 7 mahallemizde vatandaşlarımız yeni yapı inşa edemedikleri ve mevcut yapılarına tek bir çivi dahi çakamadıkları gibi bu sürede büyük mağduriyetler yaşamışlardır. Bu süre zarfında birçok kez başvurular yapılmasına karşın maalesef bu sorun bir türlü çözülememişti. Bizimde 30 Mart yerel seçimlerinden önce halkımıza özellikle bu sorunun çözümü noktasında verilmiş bir sözümüz vardı. Kangren haline gelen 20 yıllık sorunun çözüm noktasına gelinmesi bizleri ziyadesiyle sevindirmiştir. Tatvan’ın kangrenleşmiş afet kodu sorununun çözümü olumlu sonuç verdi. Afet kodunun düşürülmesi ile ilgili Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 18 Aralık 2014 tarihinde olumlu görüş bildirilmiştir. Kararın kısa sürede neticelenmesi ile birlikte Tatvan’da afet sorunu büyük ölçüde çözülmüş olacaktır. 30 Mart öncesi vaat ettiklerimizi teker teker hayata geçirmeye ve yolumuzda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. İnşallah bu gibi olumlu haberleri ilerleyen günlerde faklı alanlarda ki çalışmalarımızda da vererek, Tatvan’ımızı hak ettiği konuma getireceğiz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Tatvan İlçe Başkanı Cemil Sayılgan ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Aksoy’a teşekkürlerini iletti.

Yorumlar