banner464

Başkan Aksoy’dan “avm Satışı” Açıklaması

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, mülkiyeti Tatvan Belediyesi’ne ait olan ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi’nin satışıyla ilgili açıklama...

Başkan Aksoy’dan “avm Satışı” Açıklaması

Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, mülkiyeti Tatvan Belediyesi’ne ait olan ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi’nin satışıyla ilgili açıklama...

11 Aralık 2014 Perşembe 10:00
107 Okunma
Başkan Aksoy’dan “avm Satışı” Açıklaması
Bitlis’in Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, mülkiyeti Tatvan Belediyesi’ne ait olan ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi’nin satışıyla ilgili açıklama yaptı.

Tatvan’ın en önemli merkezi olan Yaşam AVM’nin Tatvan Belediyesi’nin şu anki mevcut yönetimi tarafından satışa çıkarıldığı söylentileri üzerine konuya açıklık getirmek amacıyla yazılı bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, AVM’nin mevcut belediye yönetimi tarafından değil, bir önceki dönem belediye yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda Ankara Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarıldığını açıkladı. Tatvan Yaşam AVM’nin, ilk olarak 2012 yılında önceki dönem belediye meclisinde alınan bir kararla satışa çıkarılmak istendiğini ve Özelleştirme İdaresi’nin gündemine bu şekilde girdiğini belirten Aksoy, “Kamuoyunda, Tatvan Yaşam AVM’nin bizim tarafımızdan, yani Tatvan Belediyesi tarafından satılacağı gibi bir söylenti var. Oysaki bizim yönetimimiz ne böyle bir satış kararı almıştır ne de şu anki satış sürecinde söz sahibidir. AVM’nin satış kararı, 9 Nisan 2012 tarihinde mevcut yönetim tarafından alınmıştır. Kararda aynen şu ifadeye yer verilmiştir. ‘Tatvan AVM gelir ve giderleri incelendiğinde kurumumuz büyük bir mali külfet altında olduğu görülmüştür. Söz konusu AVM’nin daha verimli işletilmesi ve kurumumuzun mali külfetten kurtulması için satışının yapılması veya kiralanmasına karar verilmiştir’ deniliyor. Kısacası satış kararını alan bizim yönetimimiz değildir. Fakat şu an bakıldığı zaman Tatvan Yaşam AVM, Tatvan Belediyesi üzerinde maddi ve manevi anlamda ciddi bir yüktür” dedi.

“SATIŞI ENGELLEME İMKANIMIZ YOK”

2012 yılında belediye meclisinde alınan satış kararına istinaden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2 Temmuz 2012’de AVM’nin 3 yıl içerisinde özelleştirilmesi kararı aldığını belirten Aksoy, "Belediye meclisi kararı üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, AVM’nin 3 yıl içerisinde satılması kararı aldı ve karar 11 Temmuz 2012 tarihli 28350 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılacak olan satış işlemi bu kararlar neticesinde ortaya çıktı. Halihazırda satışı engelleme imkanımız dahi bulunmamaktadır. Özelleştirme kararı Başbakan ve dört bakanın imzasıyla alınmış, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da merkezi düzeyde yapılan ilan ve ihale ile satışı gerçekleştirecektir” diye konuştu.

AVM’nin satışında peşkeş çekilecek iddialarına da cevap veren Aksoy, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yapacağı ihalenin Tatvan Belediyesi ile hiçbir ilgisi alakası yoktur. Yapılacak olan satışı engelleme imkanımız dahi bulunmamaktadır. Hal böyleyken açık artırma usulü ile merkezi düzeyde yapılacak olan ihalenin, Tatvan Belediyesi tarafından yapılacağı ve peşkeş çekileceği iddiaları ise tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca biz satış için ne meclisimizden ne de herhangi bir kurumdan bir talepte bulunmadık" ifadelerini kullandı.

Özelleştirme sonrası AVM’nin daha verimli çalışacağını söyleyen Başkan Aksoy, "AVM esnaflarımız bir araya gelip bu ihaleye girebilirler. Bizim gönlümüz AVM esnafı kardeşlerimizin almasından yanadır. Aynı şekilde satış demek kaldırılıp götürüleceği anlamına gelmiyor. AVM yine yerinde duruyor, yine Tatvanlıya hizmet ediyor. Hakeza AVM esnafı da yine yerinde duracaktır. Burada olumsuz anlamda bir değişim olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar