banner464

Baston Ustası Tanıtım Günlerini Değerlendirdi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan baston ustası Refa Gökbulak, Ankara’da 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri’nde görücüye çıkan el sanatlarının yöre kültürüne farklı bir ışık tuttuğunu ifade ederek,...

Baston Ustası Tanıtım Günlerini Değerlendirdi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan baston ustası Refa Gökbulak, Ankara’da 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri’nde görücüye çıkan el sanatlarının yöre kültürüne farklı bir ışık tuttuğunu ifade ederek,...

27 Kasım 2014 Perşembe 12:00
115 Okunma
Baston Ustası Tanıtım Günlerini Değerlendirdi
Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan baston ustası Refa Gökbulak, Ankara’da 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri’nde görücüye çıkan el sanatlarının yöre kültürüne farklı bir ışık tuttuğunu ifade ederek, Bitlis’te çok sayıda bulunan ve her geçen gün markalaşan el sanatlarının tanıtım günlerinde bir çarşıya dönüştürülmesini istedi.

Bitlis Tanıtım Günleri’ni değerlendiren Ahlatlı baston ustalarından Refa Gökbulak, tanıtım günlerinin el sanatları üzerinden Bitlis’in kültürünü dışa yansıtan çok önemli bir etken olduğunu söyledi. Tanıtım günlerinin çok faydalı olduğuna inandığını anlatan Gökbulak, “Bitlis tarihi geçmişi ile çok zengin bir vilayettir. Bitlis başta Anadolu’nun Kafkaslara ve Ortadoğu’ya açılan kapısı durumunda olduğundan el sanatlarımızın mimarisi, edebiyatı ve yaşam biçimi bakımından başta Anadolu’nun, Kafkasların, Ortadoğu’nun ve Mezopotamya coğrafyasının kültürel birikimini yansıtan ender bir vilayettir. Hızla gelişen ve değişen Türkiye’de günümüz insanı hala el sanatlarımıza büyük bir önem vermektedir. Bu bağlamda el sanatlarımız binlerce yıllık medeniyetimizi günümüze taşıyan tapu senetlerimizdendir. Tıpkı tarihi eserler gibi. Günümüzde hızla gelişen turizm sektörünün ülkemizde gitmediği il, ilçe ve kasaba kalmamaktadır. Yerli ve yabancı turistler gittikleri bölgenin kültürünü yansıtan sadece el sanatlarına büyük önem vermektedir. Bizlerde Bitlis’i tüm Türkiye’ye tanıtırken el sanatlarımızı en üst seviyede öne çıkartmamız gerekir. Tüm vilayetler tanıtımlarını kültürel değerleri ve el sanatları üzerinden tanıtmaktadırlar. Bunda da başarılı olmuşlardır. Maalesef bizler Bitlis olarak bu zenginliğin tamamını bu fuarlara yansıtamadık. Dolayısıyla tanıtım eksik yapılmaktadır. Burada bu zenginliği fuarlara taşımak için başta Sayın Bitlis Milletvekillerimize, valimize, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, ilçe kaymakamlık ve belediyelerine özel görev düşmektedir. Bitlis asırlardır hiçbir alanda hizmet alamadığı gibi tüm kapılarının kapatıldığı ve sürekli göç veren Türkiye’nin en geri kalmış vilayetlerinden birisiydi. Son 20 yılda her alanda insanımızın insanca yaşam alanları başta olmak üzere tüm hizmetler ve yatırımlar gelmektedir. Bunun paralelinde turizm alanında Bitlis’in tanıtıma ihtiyacı vardır. Çünkü Bitlis tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel değerlerinin yanı sıra el sanatlarıyla da bu tanıtımı fazlasıyla hak eden bir şehirdir. Bitlis’in sadece tarım, ziraat ve hayvancılıkla değil, tek kurtuluşunun turizmde olduğuna yürekten inanıyorum. Yöremiz için Bitlis Tanıtım Günleri hayati bir fırsattır. İlimiz ve ilçelerimizin menfaati adına, tanıtım günlerini en iyi bir şekilde değerlendirmek için tüm kurum, kuruluş ve vatandaşlarımızın elbirliği ile bu özel tanıtım günlerini daha çok sahiplenmeliyiz. Bitlis Tanıtım Günleri’ni organize eden, emek veren, destek veren ve tanıtım günleri kapsamında bizleri yalnız bırakmayan milletvekillerimize, sayın valimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, STK temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Gökbulak, el sanatlarının ülkemizde olduğu gibi dünyada da nasıl bir medeniyete sahip olduğumuzun bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, “Bitlis Tanıtım Günleri’nde yöremiz el sanatlarından başlıca sıralayacak olursak; baston, ahşap oymacılık, kemik tarak, ahşap maketler, harik, toprak ürünleri, el emeği ile işlenen yün dokumaları ile tarihi ve doğal zenginlikler ise Bitlis’in farklı bir konumunu açıkça gözler önüne sermiştir. El sanatlarımızın dünyada unutulmaya yüz tutan meslekler arasında olduğunu da göz önünde bulundurarak, bir sonraki tanıtım günlerinde Bitlis el sanatları çarşısı tamamen Bitlis kültürünü yansıtan ve el sanatlarımızın bir arada sergilendiği çarşıda sergilenmesi faydalı olacaktır. Bu sayede ziyaretçilerin el sanatlarımızla bütünleşmesi ve rahat ulaşması açısından güzel olur. Böylece tanıtım günlerine gelen vatandaşlarımız Bitlis el sanatları çarşısında nostalji yaşayarak unutulmaz bir Bitlis’i hafızalarına kaydedeceklerdir. Bu sayede ilimizin zenginliği daha güzel gözler önüne serilecektir” diye konuştu.

Yorumlar